Kolmapäev, 24. aprill 2024
Esialgu tundub, et Eesti uute sõiduautode turg maandub kriisi lõppedes jalgele: mullusega võrreldes langes müük nelja kuuga 25,7%. Küsisime kahelt suurelt maaletoojalt, milline on Baltimaade pilt tervikuna: kas turg elas eriolukorra üle ning kas on märgata elavnemist?

Omavahelistes vestlustes on paljud maaletoojad ja müügiesindused kinnitanud, et eriolukord pani automüügile küll paraja põntsu, aga juba aprilli keskpaigas hakkasid ostjad taas elavnema ja uusi autosid tellima.

Laovarudki on olnud enam-vähem piisavad. Statistikas võivad müüginumbrid aga mõnda aega allapoole liikuda kuna suur osa enne kriisi tellitud autodest on nüüdseks kätte toimetatud ja uute tellimuste täitmine võtab paar kuud. Tehased üle Euroopa on tootmise osaliselt käima saanud, aga täismahtudeni liigutakse samm-sammult.

AMTELi andmetel on jaanuarist-aprillini uute sõiduautode müük Eestis mullusega võrreldes kukkunud veidi üle veerandi. Leedus on langus märksa suurem, ulatudes ligi 40%ni, Lätis ligi 25% (countryeconomy.com).

Liiga optimistlik ei tasu olla

Seda, kui keeruline on olukord tegelikult, näevad kõige paremini automüüjad, kes kolmes Balti riigis tegutsevad – küsisime turuliidrilt Toyotalt ja kriisiajale vaatamata tubli tulemuse teinud Kialt, milline pilt neile avaneb.

Moonika Kitt, Kia Auto AS turundusjuht usub, et kehvad ajad on automüügis alles ees: “Automüügi protsess on võrdlemisi pikk ja hetkest kui inimene otsustab auto osta kuni müügitehnigu sõlmimiseni läheb keskmiselt kolm kuud.”

“Kui parasjagu pole soovitavat mudelit laos, tuleb siia lisada veel ka sõiduki tellimise ja saabumise aeg. Seega numbrid, mis me näeme registreerimisandmetest, ei peegelda kriisiaja müüke, vaid neid müüke, mis on tehtud tegelikult oluliselt varem,” lisab Kitt.

“Kriisi ajal olid autode registreerimised keerulisemad ning kliente liikus autosalongides samuti vähem, ja sellest ka numbrite langus. Seega reaalseid kriisiaja müüginumbreid, saame näha alles järgnevatel kuudel, ning seega on kehvad ajad automüügis alles ees,” on Kia Auto turundusjuht prognoosidega vaoshoitud. 

“Toyota müügilangus Baltimaades tervikuna oli mõnevõrra madalam kui turgude langus ning Leedus algas see kõige varem karantiini tõttu. Seal piirati oluliselt ka müügisalongides liikumist, mistõttu langus oli kolmest riigist kõige drastilisem,” selgitab Elli Tiivel, Toyota Baltic AS-i turundusjuht.

“Läti langus jäi mõnevõrra Leedule ja Eestile alla, siiski langes uute sõiduautode turg madalamale, kui eelneva, 10-aasta taguse majanduskriisi ajal,” lisab Tiivel. 

Toyota ja Kia on nii Eestis, Lätis kui Leedus esinduslikult kohal: Jaapani suurimal autotootjal on Balti riikides 21 volitatud edasimüüjat, Korea Kial 22 esindust (neist Eestis 12). Kia tähistab tänavu ka oma 25. tegevusaastat.

Toyota müügilangus oli väiksem kui turul üldiselt

Toyota kriisiaegne müügilangus Baltimaades tervikuna jäi alla turu keskmisele kukkumisele. Tänavu jaanuarist aprillini on Toyota aga saavutanud liidripositsiooni ja turuosa rekordilise kasvu kõigis kolmes Balti riigis: 21,8% Eestis, 17,1% Lätis ning 21,9% Leedus.

Müüduim mudel on jätkuvalt RAV4 linnadžiip, väga suure tõusu on teinud C-HR, mis läbis hiljuti uuenduskuuri, samuti täienes jõuallikate valik. Teisel kohal RAV4 järel on Corollade kolmik.

“Linnamaasturid võidavad aina enamate sõitjate südamed oma praktilisuse, mugavuse ja ruumikusega ja need on tulnud, et jääda,” ütleb Elli Tiivel vastuseks maasturilaadsete vaenajatele.

Toyota puhul lisab atraktiivsust hübriidajamite olemasolu: kord hübriidi ostnud millegi muu vastu seda enam ei kipu vahetama ning ületulijaid diisel- ja bensiinimootorite pealt on rohkesti.

Toyota kliendid on valitud margile truud ja see paistab lojaalsusuuringutest, kus brändi juurde jäädakse aegade lõpuni. Huvitava trendina on ka gaasiautodelt hübriididele tänavu olnud senisest rohkem ületulijaid. 

Ka Kial suurim kukkumine Leedus

Nii nagu Toyotal, nii ka Kial toimus suurim kukkumine müüginumbites märtsis ja aprillis Leedus kus eriolukorra välja kuulutamise järel suleti kõik müügisalongid mitmeks nädalaks.

Seda, kui tähtis on kriisiajal evida e-teenuseid, näitab Leedu samuti ilmekalt – seal pole paberi- ja kontaktivaba Maanteeameti teenust, mistõttu polnud ka varem sõlmitud tehinguid võimalik Maanteeametis registreerida.

Õnneks lahendati see olukord võrdlemisi kiiresti. Kriis näitas hästi kui tähtis on e-teenus sellises olukorras, ja Eestil on siin olla põhjust suunanäitajaks. 

“Loomulikult valitses esimestel nädalatel kaootiline olukord ka Läti ja Eesti salongides, kus uue olukorra tõttu tuli kohandada nii teenuseid kui ka töökorraldust,” kirjeldab Moonika Kitt.

“Kõik see mõjutas oluliselt registreerimisi ka neis riikides. Üldiselt suurim erinevus oligi seotud sellega kuidas riigid kohapeal eriolukorra tingimused kehtestasid ja mis oli võimalik ning mis mitte.”

Kia salongid kõigis Baltimaades on nüüdseks avatud (Eestis on need olnud lahti kogu eriolukorra aja nagu ka Toyotal) ja töö käib. On aga rida meetmeid, millega tuleb arvestada ka edaspidi.

Esimese nelja kuuga on Baltikumis arvele võetud natuke alla 1000 uut Kia sõiduautot. Sellest poole moodustab Eesti turg, sellele järgneb Leedu 29% ja kõige väiksem turg on Läti 21% Kia koguregistreerimistest.

Populaarsemad mudelid on kõigis Baltimaades Kia Ceed ja Kia Sportage. Eestis on popim Aasta auto Kia Ceed (35% müügist), Kia Sportage (31%) ja Kia Optima (9%). Kia Ceed on varasema “kunni” Sportage’i koha võtnud.

Leedus on populaarseim mudel Kia Sportage, moodustades 42% müügist ja Kia Ceed jääb teisele kohale (17%) ning kolmandaks jääb Kia ProCeed (13%).

Läti turg on väga SUV/CUV keskne ja esikohal koguni 60% registreerimistest on Kia Sportage, järgnevad Ceed (17%) ja Kia Proceed (9%).

Uustulnuk linnamaastur Kia XCeed aga kasvab jõudsalt ning võtab neljandaks populaarseima mudeli tiitli kõigis kolmes riigis.

Erinevalt Toyotast, mille kaksikajamid on hinnas, moodustab hübriidajamiga Kia Niro müügist marginaalse osa ning elektriajamil töötavate autode nagu e-Niro või XCeed PHEV (pistikhübriid) on veel vara hinnanguid anda, kuivõrd nad jõudsid müügile alles eriolukorra ajal.

“Prognoosime, et elektriautode populaarsus on suurim Balti riikidest Leedus,” ütleb Moonika Kitt. Kia e-Nirosid on tänavu kolmele riigile lubatud kokku 30 ning suure tõenäosusega müüakse neist enamus Leedus.

Alates aprillist on turg elavnenud

“Viimased 3 nädalat on iga nädal klientide huvi tõusnud ning iga nädalaga suureneb stabiilselt nii veebilehtede külastatavus kui ka proovisõitude arv ning ühtlasi ka müük kõigis kolmes Balti riigis,” tõdeb Elli Tiivel Toyotast.

Moonika Kitt lisab, et kuna kõigis Balti riikides on Kia esindused taas avatud, on ka kliendid uuesti aktiivsed ja seda eriti Leedus, kus müügid vahepeal täiesti seisma jäid:

“Huvi kasvu autode ostmise vastu näeme klientide päringutest, kodulehe aktiivsusest ja salongikülastustest, mis on pea sama kõrgele tõusnud kui seda oli eelmisel aastal samal ajal.”

Ta lisab, et ka Eesti kliendid on taas tublilt hakanud proovisõite kokku leppima, kõige vaiksem on seni Lätis ent ka seal on näha “ärkamist”.

Kasutatud autode vastu on huvi tõusnud

Pauk tuleb sealt, kus on raha: “Suuremad tagasilöögid on hetkel tekkinud suuremate liisingfirmade poolt. Isegi inimestele, kellel on juba auto välja valitud ja lepingudki sõlmitud, ei taheta liisingut enam anda,” toob Moonika Kitt Välja.

“Või siis ettevõtted, kellel oli plaan uuendada autopargis autosid, kuid kasutasid töötukassa meedet ning neile keeldutakse liisingu andmisest. Loodetavasti ka need olukorrad lahenevad, sest uue elukorraldusega peavad ikkagi mingil hetkel kõik kohanema,” on Kia Auto turundusjuht lootusrikas. 

Toyota müüb Plus-programmi kaudu kontrollitud kasutatud autosid, millega antakse kaasa 24-kuuline garantii ja Elli Tiivel kinnitab, et eelneva ajaga võrreldes on lisandunud kasutatud sõidukite ostuhuvilisi, ka selliseid, kes elus esimest korda isiklikku autot ostavad.

Põhjus, miks see nii on, on lihtne: autot peetakse turvaliseks liikumisvahendiks ning eriolukorra ajal soovitatigi inimestel eelistada isiklikku transporti. 

Uusi (pruune!) Toyotasid ostetakse enim Eestis

Uusi Toyotasid ostetakse ühe elaniku kohta kõige enam jätkuvalt Eestis ning kõige vähem Lätis. Leedus on aga toimumas suur muutus: pikaajaline välismaalt kasutatud auto toomise kultuur on kiiresti kahanemas ja tuttuute autode müük läheb tõusujoones.

“On tõenäoline, et Leedu möödub peagi statistikas ühe elaniku kohta müüdud autode osas Eestist,” nendib Elli Tiivel. 

Baltimaade mudeli-eelistused on sarnased: esikolmikus RAV4, C-HR ja Corollad. Land Cruiseri osakaal on meil Eestis konkurentsitult suurim, samas rollis on Hilux Lätis.

Hübriidide osas on esirinnas leedulased, nemad muuseas haaravad lennult ka elektriautosid. Esile tõstetakse kaksikajamiga autode ökonoomsust ja kaasaegset energia taaskasutamist võimaldavat tehnoloogiat.

“Diisli ajastu lõpuga on muutunud ka see, et ettevõtted, kelle suured autopargid koosnesid eelnevalt diislitest, on need nüüd viimase 2-3 aasta jooksul hübriidide vastu välja vahetanud,” lisab Tiivel.

Huvitavatest faktidest võib välja tuua, et mida põhja poole, seda enam on tunda põhjamaist maitset auto värvi valikul – pruunides toonides autod on palju populaarsemad Eesti turul.

Ka Kia jaoks on suurim turg Eestis

“Nagu müüginumbritest näeme on Kia jaoks suurim turg Eesti. Eesti klient üldiselt tahab hästi varustatud autot ja hindlab kõrgelt pikka garantiid,” selgitab Moonika Kitt.

Kiade varustused on koostatud põhimõttel, et auto on midagi enamat kui rool ja rattad ning meil müüdavatest mudelitest eelistavadki kliendid hinnakirja ülemise otsa mugavaid rikkaliku varustusega autosid.

“Lätis ja Leedus on inimesed  hinnatundlikumad ja oodatakse rohkem eripakkumisi. Nagu ka müüginumbritest näha, siis Läti turg on väga linnamaasturikeskne ja peamiselt ostetakse just seda keretüüpi,” räägib Kitt ja lisab, et Leedus konkureerib Kia ikka veel Saksamaalt toodud autodega.

“Statistika aga näitab väikest trendi muutust, ja aastatega on hakanud suurenema uute autode osakaal Leedu autoturust,” kinnitab temagi lõunanaabrite muutuvat autokultuuri.

Huvitava trendina toob Kia Auto turundusjuht välja leedulaste kiindumuse elektriautodesse – e-auto on staatus ja maailmavaade: “Kõik need väärtused, mida elektriautod kannavad, on Leedus väga populaarsed.”

Isiklik (öko) auto läheb hinda

Moonika Kitt Kia Auto AS-st vastab, et ühest ja lihtsat soovitust, milline sõiduk on muutunud olukorras õige, on keeruline anda:

“Autoost on vajaduspõhine – kus ja kui palju sõidetakse, kui palju on vaja ruumi asjadele ja reisijatele, mis hobid on jne. Auto on nagu kingapaar: igale kandjale sama king ei sobi kuigi peale vaadates on kena.”

Ta ütleb aga, et uue auto ostmine – eriti kui sellel on 7 aastat tehasegarantiid – on igal juhul hea valik. “Sa saad aastateks kindlustunde, ei pea kallist remonti tegema ega teepeale jääma või sõltuma ühistranspordist.”

“Lisaks ei ole teada, kas pääseme lähiajal välismaale puhkama, sel suvel võikski kohalikke turismiettevõtjaid ju toetada ja aidata Eesti majandust taas käima tõmmata. Iga väikese turismitalu või toitlustuskoha külastus aitab kellegile leiva lauale. Eesti on ilus ja see tasub avastamist ning uue autoga on seda muretu teha,” soovitab Kitt.

Elli Tiivel ütleb, et Toyota mudelivalik on niivõrd lai, et oma vajadustele sobiliku mudeli leiab igaüks: “Ruumikas RAV4 on kindlasti kõrgema kliirensi eelistajate seas kindlaim valik. Kes nii suurt sõidukit ei vaja, kuid eelistavad siiski maasturile omast dünaamikat ja kõrgemat sõidukit ning hindavad ka silmapaistvat disaini – nende valikus võiks olla C-HR. Neile, kes pikisilmi on oodanud mahukat ning ökonoomset maasturit, on hea uudis Highlanderi tulemine Baltikumi turule järgmisel aastal.”

Toyota Highlander tuleb hübriidina ning selle 7 istekohta mahutab suuremadki pered. Ja veel üks põnev sõiduk lisandus üsna hiljuti Toyota mudelivalikusse: Proace City, millest on olemas nii kauba- kui reisijateveo variant.

Proace City garantii on 5 aastat või koguni kuni 200 000 km. Kõigil muudel Toyotadel on garantii kuni 5 aastat või 150 000 km, hübriidi aku garantii 10 aastat. 

Nii Toyotad kui Kiad hoiavad järelturul oma väärtust, ja kasutatud autode müümisega kaasnev risk väike. Kõiki pooltargumente ritta ladudes saab taas kord selgeks, et uue või kontrollitud ja garantiiga kasutatud sõiduauto ostmine on ilmselgelt parem otsus kui “sain odavalt” valiku tegemine. 

Üks pisiasi veel: paljudel hästi varustatud uutel autodel on kabiini õhufiltrid häälestatud kinni püüdma viirusi ja baktereid ning hallitusseeni. Kena lohutus seegi. 

Kaanepilt: Ylle Tampere

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN