Esmaspäev, 18. märts 2024
Värskenduskuuri käigus sai Toyota C-HR kupee-krossover kapoti alla uue 2-liitrise hübriidajami. Andres Kruus veendus proovisõidul, et C-HR on mitmekülgne sõiduvahend, mis teeb tuju heaks. Pagan seda teab, miks!

Toyota esinduse parklas ringi vaadates võtabsilme ees kirjuks – paremal kollane ja punane sportkupee Supra; vasakul valge-musta-punasekirju kurjaksaetud Yaris GRMN. Ja otse nina ees C-HR-id, mis erinevates toonides esinduse ette rivistatud. Ei mäletagi, millal Toyota mudelivalik viimati sedavõrd ergas oli.

Värskenduskuuri käigus kapoti alla uue 2-liitrise hübriidajami saanud C-HR on jätkuvalt hea valik nendele, kes ihkavad igavusest eemale: silmapaistev välisilme, suurepärane veermik ja sõiduomadused ning mitmeotstarbelisus. Uus ajam võimaldab senisest märgatavalt erksamat sõitu. Hind algab 18 800st eurost.

C-HR: kas pikamaasõiduk või kompakt?

Üldiselt peaks kehtima reegel – kui autoga reisile minna, siis juba suurega. Pikk teljevahe, avar sõitjate- ja arvestatav pagasiruum on reisiauto tavapärased kriteeriumid. C-HRi kupeelik langev katusejoon, pisikesed tagaaknad ei tekita peale vaadates mõtet, et siin on reisiselli parim kaaslane.

Istud juhiistmele – must lagi rõhutab veelgi kupeelikkust ja viib mõtte pigem sportautode maailma. Kuid ei, midagi siin ei klapi – sõitjateruumis ei ole kitsas.

Kõrgem isteasend on hea: ei teki tunnet, nagu istuksid asfaldil, talvine hall pilvemüts peas. Tihked istmed, kompaktne kokpit ja parem vaade muudavad C-HR kookoniks, kus on mõnus ja turvaline tunne sõita ka 180+ kiirustel.

Jah just. Proovitud. Veel ammu enne jõule oli meie kahepealisel reisiseltskonnal võimalus proovida mudeliuuenduse eelset C-HR-i. Tegime sellega kahenädalase ja 7000- kilomeetrise proovi Eestist Põhja-Itaalia mägedesse (kui seal veel viirust polnud!) ning sealt edasi Prantsuse Rivierasse.

This slideshow requires JavaScript.

Kahele on C-HR täpselt paras. Ka kolmele, sest pakkusime teel küüti ka kaasreisijale. Tagaistmel sõitja jaoks on pilt lihtne: kui ei viitsi tuuleklaasist ümbrust vaadata, võib nutifoni jõllitada. Suured akvaariumilaadsed tagaaknad on „so seitsmekümnendad“ ju!

Toona enne reisi arutasime, mida võiks oodata täislastis hübriidi kütusekulust kiirteedel või mägedes. Kulusid pärast kokku lüües saime keskmiseks mõõdetud kütusekuluks 5,5 liitrit 100/km kohta.

Hoidsime suurema autoga võrreldes kütusekulult kokku umbes 300 eurot. Sealjuures oli sõiduk ju täislastis – minnes kohvrid, tagasisõidul lisaks arvestatavas koguses joovastavaid viinamarjajooke, sõbra ürdiaiast nopitud päikesekuivi maitsetaimi, ja muud head-paremat.

Niisiis tõestas C-HR end vaieldamatu reisiautona. Ja mitte mingi säästukana vaid täiesti praktilise reisikaaslasena. Kel siiski mure oma kraami autosse mahutamisega, on katusele võimalik lisaks raam ja sellele boks lisada.

Kastist välja ja matkale

On olemas reisiselle, kes aeg-ajalt harrastavad pikamaareisidel kämpingutes autos ööbimist. Soodne ja praktiline – hommikul ärgates oled kohe looduses, ega pea matkarajani jõudmiseks veel kilomeetrite kaupa mägedes tiirutama. Oleme seda teinud oma keskklassi mõõtu universaalkerega autos.

Milline idüll – keedad hommikul mägedeõhus kohvi ja sööd putru. C-HRiga me veel seda ei proovinud – jõulud ikkagi ja päike käis alles madalalt.

Ent teoreetiliselt oleks C-HRis ööbimine kuni 172 cm pikkustel võimalik – kui esiistmed maksimaalselt ette nihutada, mahtus kaks inimest C-HRi tagaosas matkal magama. Aga see on hoopis üks teine lugu.

Sõidurõõm

Hästi timmitud veermik muudab Toyota C-HRiga sõitmise maanteedel supermugavaks. Mäletan esimese reisipäeva lõppu, mil seljataga täispäev sõitu ja 1300+ km Poola ja Baltimaade maanteid ja kiirteid.

Tavaliselt on sellise päeva lõpus tahtmine maanduda vaid hotelli pehmesse voodisse, et järjekordseks sõidupäevaks välja puhata.

Ent seekord leidsime endas piisavalt huvi ja jõudu teha veel jalasirutustiir ümbruskonnas: pikk sõit CH-Riga ei väsita ja jätkuv reisikihk ning uued kogemused on garanteeritud.

Ka mudeliuuenduse läbinud Toyota C-HRi vedrustus ja juhitavus on jäänud endiselt suurepäraseks. Sõnades raskesti kirjeldatav: konkreetne kuid mitte järsk ega põrutav; mugav ent mitte pehme; suurepärase roolitunnetusega ja vähese pingutusega suunatav

Mitte ükski neist omadustest ei sobi reeglina kirjeldama linnamaasturit. Hübriidse C-HRi kliirens on 142 mm (tavalise bensiinimootori puhul 154 mm), samas kui sedaankerega hübriidsel Corollal on kliirens 130 mm.

Silmaga vaadates tundub, justkui asuks C-HR esiots suhteliselt madalal, mistõttu metsaradadel võivad esipamperi all olevad porilapatsid maapinda kraapida.

Seevastu tagaosa on lühikese ülendiga ja kannatab ettevaatlikult sõita ka auklikel ning juurikastel Lahemaa männikute metsateedel.

This slideshow requires JavaScript.

Elektri- ja bensiiniajami koostöö

Kaksikajami eelised tulevad mõistagi kõige paremini esile linnaoludes. Valgusfooride tsüklid nõuavad pidurdusi, mille käigus Toyota hübriidsüsteem akusid laeb.

Uus C-HR annab iga sõidu lõpus näidikupaneelis teada, mitu protsenti sõiduajast läbis juht elektrienergia toel. Linnas testi käigus jõudsime 70% kanti, tootja lubab teoorias isegi 80%.

Tallinn-Tartu maanteesõidul piirdus elektrisõit 25 %-ga. Kusjuures ehk on hea teada, et C-HR elektrimootor rakendub kuni kiiruseni 120 km/h.

Nii on maanteekiirustel võimalik gaasipedaaliga mängides „sundida“ auto elektrirežiimi. Fossiilkütus jääb tarbimata ja kaameks võtva kütusearve asemel võib rahumeeli säästetud eurodega teha midagi toredat.

Kasutasime elektrilist sõiduviisi Euroopa kiirteedel kordi ja kordi. Kiirus bensiini toel ülesse ning kui sattus kerge kallak allamäge olema, polnud mingi probleem maanteel kilomeetrite kaupa elektrikat mängida.

Talvisel proovisõidul saime uue 2-liitrise mootoriga variandigaEestis maanteel keskmiseks kütusekuluks 5,7 l/100 km kohta. Äsja tehasest väljaveerenud auto kohta märgades talveoludes, on see tulemus normaalne.

Tehaseandmed lubavad kombineeritud kütusekuluks C-HRil 5,3 l/100km. See number on meie kogemust arvestades saavutatav, kuna linnasõidul jäi mõõdetud keskmine kütusekulu 4+ liitri kanti.

Kaks mootorivarianti ja kaks akut

Eestis on saadaval nüüd nii 1,8 l kui 2,0 l bensiinimootoriga esiveoline hübriidversioon. Tähele tasub panna, et neile lisatud hübriidsüsteemid kasutavad ka erinevaid akutüüpe.

2-liitrise mootoriga on kombineeritud nikkel-metallhüdriidaku, mis koosneb 180 elemendist nominaalpingega 216 V ja mahutavusega 6,5 Ah (ehk siis 1,4 kWh). Väiksema mootoriga CH-Ril on kombineeritud Toyota 56 elemendiga liitium – ioonaku, nominaalpingega 207,2V.

Toyota insener Hiroyuki Tsukushima selgitas, mis loom(us) peidab end nende numbrite taga. Elektril on kiirendamisel 2-liitrise hübriidsüsteemi puhul suurem tähtsus, kui väiksemal mootoril.

See võimaldab hoida bensiinimootori pöördeid ja seega ka mootorimüra madalamal. Suurema aku elemendid teevad võimalikuks enama liikumisenergiast toodetud elektri salvestamise. kaheliitrise ajamiga C-HR kiirendab “nullist sajani” 8,2 sekundiga, 1,8-liitrine 11 sekundiga. Vahe on tuntav.

Eriversioonil kurvituled

Praegu on saadaval eriversioon, tutvumishinnaga 29 500 € (kahetooniline 29 830 €). Hinna sees on valdavalt Luxury versiooni lisavarustus (st poolnahkistmed, navigatsioonisüsteem, lombituled), välja arvatud elektriline juhiiste.

Autol on JBL 9-kõlariga stereosüsteem ja üllatus-üllatus – kurvituled. Neid tulevikus ei saa isegi mitte tippvastustuses Luxury versioonis C-HRile. Praktikas on kurvituled meie lörtsises poolpimeduses arvestatav lisaboonus.

Kurvituled pole mingi ajalooline udutulede või päevasõidutulede vilkuv kombinatsioon tänavanurkadel. Kurvis keerab uus tehnoloogia leed-tuled sinna, kuhu rool autot suunab.

Töötab hästi nii linnas kui maanteel koos standardvarustuses oleva kaugtuleassistendiga. Kui viriseda, siis vaid selle üle, et verivärske proovisõiduauto tuled olid reguleeritud liiga madalaks.

Ent lahendus on lihtne – tehnikud saavad vajadusel tuledevihu võimalikult ülemise lubatud piiri juurde sättida. Hoolige endast ja kaassõitjatest.

Luxury ja eriversiooni varustustase sisaldavad juba Style taseme lisavidinaid – olulisematest roolisoojendust, eesmisi ja tagumisi parkimisandureid ning isetumenevat tahavaatepeeglit.

Oluline ohutuslisa, mida saab alles Luxury tasemel on pimeala monitorid ja taga ristsuunas läheneva sõiduki hoiatus.

Kuna väljavaade juhikohalt tahapoole on C-HR-is laiade C-piilarite tõttu piiratud, on need lisad, mida tõsiselt tasuks silmas pidada.

Tahavaatekaamera koos staatiliste sõidujuhistega on kõikidel C-HR-idel standardis. Parkimisel hädavajalik, ja pöidlad üles Toyota!

Linnasõidul saab 3,2 liitriga sajale hakkama

Proovisõit viis meid jõuluaegses melus Rocca al Marelt Piritale ja sealt tagasi kesklinna. 50 minutit linnakiirusel, sekka mõned ummikud.

Kokku pea 30 kilomeetrit linnasõitu, keskmise bensiinikuluga 4,4 l/100 km-le. Pole paha tulemus, arvestades kerget vihmasadu ja + 5 kraadist õhutemperatuuri ning auto vaid 700 kilomeetrist läbisõitu.

Alustasime ökorežiimis, kesklinna jõudnult lõbutsesime mõned kilomeetrid valgusfooride taga ja Kose ringraja lõigul sportrežiimis.

Tuli idee uurida, kui kaugele jõuab CH-R Pirita jahisadamast vaid elektri jõul. Pirita teel sõitsin ühtlaselt linnakiirusel ja vältisin kiirendamisi.

Alustades näitas hübriidaku indikaator näidikupaneelis 6 triipu kaheksast. Reidi tee algusesse jõudes oli alles 3 triipu.

Ühe valgusfoori taga passides pani C-HR oma atkinsoni-tsüklis bensiinimootori vurisema. Ju siis pidas tehisintellekt õigemaks akusse särtsu juurde lisada, ehkki ees ootasid meid valgusfooridega Linnahalli ja Balti jaama ümbrus, kus piduriga annab päris palju akusse energiat tagasi toota.

Kui kristalselt linnasõidu kütusekulu osas aus olla, siis õnnestus ühe 3-4 km lühiotsaga Kitsekülast Kassisabasse (kes Tallinna asumeid peast ei tea siis teisisõnu Tallinn-Väiksest Paldiski maanteeni) piirduda ka 3,2 liitriga 100 km kohta.

Tõsi, siis oli auto varem soojaks sõidetud ja ummikud puudusid. Samas ei püüdnud ka ökotada, vaid pigem kiirustasin õhtul koju. Üllatavalt hea tulemus väärib ära märkimist.

Ühenduvuse järgmine tase

Värskenduse käigus lisandus CH-R-ile kauaoodatud ühenduvus Apple CarPlay ja Android Autoga. Nüüd saavad kõik oma Waze’i või telefonis peituvat asjakohast navigaatoripilti 8’’ armatuurlaua kohal kõrguvale ekraanile jagada. 

Ainus eksitus tekkis sõidu ajal kui (loomulikult kaasreisija poolt!) soovitud sihtkoha aadressi sisestamisega Waze nõus polnud.

Sõiduplaanide muutudes tuleb seega stoppamiseks leida sobiv peatuskoht. See pole küll Toyota puudus vaid Waze`i käerauad. Ehk leiab Google tulevikus juhte paremini toetava lahenduse.

Kokkuvõtteks

Minu jaoks ei ole C-HR kindlasti mitte linna- või väikedžiip. Pigem on tegemist universaalse sõidukiga, kus fookus on sõiduomadustel, eriti nüüd, uue 2-liitrise puhul. Kes aga defineerib universaalsust kui bussi, kuhu saab sisse panna 7 inimest ja lisaks külmkapi, siis sellele C-HR muidugi ei sobi.

C-HR on üks neist sõiduvahenditest, mis toob mingil seletamatult kombel naeratuse suule. Ka siis, kui parklas ootab.

Universaalsus kui kombinatsioon igapäevasõidu ökonoomsusest ja sõiduemotsioonist, mille saamiseks ei pea sugugi minema ringrajale või mudasse müttama, siis see vist ongi see… miski.

Toyota C-HR sobib nooruslikele kasutajatele, kel lapsed kodust väljas ja kel pole vaja jalgpallimeeskonda igapäevaselt vedada. Hästi, üks jalgpallur siiski mahub.

Proovisõiduautod on esindustes valmis. Tehasetellimus võtab 3-4 kuud kuid mõne nädalaga kätte laoautosid on ka lähemal varus.

Uus 2.0 liitrine bensiinimootor kaalub 113 kg, mis on 20% vähem, kui Toyota varasem 2-liitrine. See on saavutatud vaid 2,3 mm paksuse seinaga silindribloki kasutamisega, samas kui surveaste on viidud senisest kõrgemaks – 14:1.

Fotod: Andres Kruus

Uuenenud Toyota C-HR

81%
81%
Energiline, ökonoomne, rõõmus

Uus 2-liitrine hübriidajam teeb sõidu energilisemaks. Suurepärane veermik, kena roolitunnetus, piisavalt ruumi, et minna reisile. Senisest parem ühenduvus

  • KUJUSTUS
    10
  • SÕITJATERUUM
    8
  • RUUMIKUS
    7
  • JUHIKOHT
    8
  • INFOLUST
    8
  • SÕIDUELAMUS
    8
  • KÜTUSEKULU
    8
  • HIND
    8
  • LUSTIFAKTOR
    8
blank

Alguses oli Honda. Accord ja sinine. Siis tuli punane Honda Prelude. Vahepeal tubli Nissan Almera ja nüüd on siis kaks Subaru Outbacki. Lõpuks kutsus Ylle kampa :)

KOMMENTEERI SIIN