Teisipäev, 19. märts 2024
Ehkki ametlikult kestis Eestis viiruspuhangust põhjustatud eriolukord 17. maini, jäävad osa tervisekaitsemeetmeid pikaks ajaks kehtima. Viisime auto eksperimendi korras hooldusse, et näha, mismoodi uue elukorralduse ajal asjad päriselt käivad.

Kaks kuud kestnud eriolukord on senise elurütmi pea peale keeranud, aga enamus autoteenindusi on avatud ja töötavad kõiki viiruse leviku takistamiseks vajalikke turvameetmeid rakendades. 

Nutikad autoomanikud ongi eriolukorda mõistlikult kasutanud ning oma neljarattalise sõbra teenindusse viinud, et see üle vaadataks ja hooldataks ning kui vaja, siis ka remonditaks. Sedamööda, kuidas kevad jõudu kogunud on, on teenindustes isegi järjekorrad kasvanud. 

Suur osa ettevaatusabinõudest – üksteisega distantsi hoidmine, desinfitseerimine, vaheseinad teenindajat ning klienti eraldamas, maski kandmine siseruumis ja võõraga suheldes ning puhkeala 2+2 reeglid – jäävad kehtima ka eriolukorra lõppedes ning neist tuleb kinni pidada.

Meil tuleb selle (ja teiste) viirus(t)ega elada

Amservi Järve esinduses, kuhu otsustame oma auto eksperimendi korras hooldusse viia, öeldakse juba ukselt, et tark on reegleid nagu kord ja kohus järgida ning nendega harjuda kuna hügieeni- ja distantsinõuded jäävad kehtima ka eriolukorra lõppedes ning viiruste kõrgajal:

“Meil tulebki õppida selle viirusega elama ja mõni õppetund ongi nii keeruline nagu õpiks kõndima ja rääkima,” muigab Margus Nõmmik, Amserv Auto juhatuse liige, kui telefonitsi eksperimendi aega kokku lepime.

“Kliendid on olnud mõistvad ja minu rõõmuks on aru saanud sellestki, et kui ise teed kõik, et püsida terve, siis sinu auto peab ka olema korras – eriti praegu, kus avalikult on välja öeldud, et isiklik auto on turvaline liikumise vahend. Eriolukorra alguses korraks oli vähem kokku lepitud hooldusi, aga ehmatus läks ruttu üle,” lisab ta.

Margus Nõmmik selgitab, et ettevõtte poolel on tehtud olulisi ümberkorraldusi, et oma töötajate tervist kaitsta ning tagada klientidele turvatunne. 

Töötatakse vahetustega: juhul kui keegi tunneb end haigena, jääb ta koju ning tööle tuleb terve kolleeg. Karmilt jälgitakse distantsi hoidmise nõuet kõigi inimeste vahel, ja hügieenireegleid täidetakse piinliku täpsusega. Välja on töötatud rida teenuseomaseid ennetusabinõusid.

Lisaks letiteenindajatele on ennetav käitumine ülioluline meistrite jaoks, kes hoolduses mitmete eri sõidukitega päevas kokku puutuvad.

Kuna on teada, et kroonviirus püsib pindadel eluvõimelisena mitmeid päevi ja võib sinna sattuda isegi lühikesel kokkupuutel nakatunuga (atsihh! ja ongi autos) riskimiseks ja “minuga ju ei juhtu”- suhtumiseks ruumi ei ole. 

Kohe kui auto tuleb teenindusse, desinfitseeritakse kõik pinnad, millega töö käigus kokku puututakse; istmed ja rool kaetakse ühekordsete katetega, samuti asetatakse juhikoha põrandale ühekordne kaitse. Kõik, mida on võimalik teha kliendi ja töötaja vahel kontaktivabalt, nii ka tehakse. Võtmete üleandmisest vajalike tööde kokku leppimiseni. 

“Ma tegelikult usun, et me oleme juba õppinud viirusega uut moodi koos elama,” on Margus Nõmmik positiivne – “eesti keeles on “viirusega elama” väga täpne väljend. Kõik me tahame elada, mitte haiged olla. Ja lõpuks on neist uutest reeglites kasu ka edaspidi. Päris kindlasti oleme tervemad ja hoolivamad.”

1-2-3, kuidas auto õigesti teenindusele üle anda

Eksperimendi üks eesmärke on saada kogemus, kuidas auto turvaliselt ja õigesti teenindusele üle anda. Kohale … ei, enne ei sõida ju kuskile kui aeg on kirja pandud! Seda saab teha üle interneti, e-maili teel või telefonitsi.

Seda, millal auto hooldusse viia, saab välja selgitada mitut moodi: hooldusraamatus on see kirjas ja alati saab ju üle küsida, millal on vaja tulla – sõiduki ajalugu on teeninduses olemas. 

Niisiis, aeg on kokku lepitud (meil küll kõrgema kaarega kui tavaliselt, aga pidime saama ka filmimiseks loa), ja võib autole hääled sisse panna ja sõita teenindusse.

Stopp! Enne kui gaasi anda, tuleks auto ise nii palju kui võimalik puhtaks teha: koristada prügi, korjata lahtised asjad, puhastada plastpinnad ja tõmmata istmed ning katted tolmuimejaga üle. Autot võiks ka tuulutada.

Vaata siit, kuidas käepäraste vahenditega oma autot puhastada

Hea oleks kaasa pakkida mask ja panna autosse väike desovahendiga pudel, et käed puhtaks teha. Sobivad ka niisked nn beebilapid. 

Teenindusse tuleb minna õigel ajal, ei liiga vara ega ka hilinemisega vaid kokkulepitud ajal: täpsus on kuningate viisakus. 

Auto võti või võtmepult tuleb enne üleandmist puhastada, jätta kas kontaktivabalt selleks ette nähtud kappi või autosse kui meister auto vastu võtab. 

Autost väljudes tuleb hoida võõraga distantsi vähemalt 2 meetrit. Siseruumis katta nägu maskiga või jälgida 2- meetrist distantsinõuet. Maski kandmist sellisel puhul soovitab soojalt ka Terviseameti riskimaatriks.

Ruumist väljudes tuleb ühekordne mask eemaldada ja visata prügikasti. Jällegi, väike, aga oluline detail: pange taskusse koera “kakakotikene” ja kasutatud mask sinna sisse, nii on teistele turvaline. 

Auto ülevaatamine ja töödes kokkuleppimine

Kui tegu on lihtsama hooldusega, küsige kui kaua see aega võtab. Tunnikese võite veeta puhkealal, kui täidate distantsi- ja hügieenireegleid ja soovitavalt kannate maski. Istumisest mõnusam on minna õue jalutama! 

Auto vaadatakse üle ja antakse vajalikest töödest kliendile teada videosilla vahendusel – erakordselt mugav ja põnev suhtluse vorm, kus meistril saab paluda näidata näiteks auto põhja või küsida pidurite toimimise kohta.

Kokkulepped, arveldamine, maksmine – see kõik käib elektrooniliselt. Kui auto on korras, lähete sellele lihtsalt õigel ajal järele, võtate võtmed, ütlete kõva häälega aitäh ja oletegi sõiduvalmis. 

Sellised kaitsed pannakse autosse hoolduse ajaks
Kokkuvõtteks

Mis meil on uuest elukorraldusest õppida? Seda, et auto on täieõiguslik pereliige, kelle tervise eest hoolitseda on sama vajalik kui näiteks lemmiklooma heaolu eest. 

  • Hoolduse aeg on hoolduse aeg ja seda ei tohi “üle lasta”
  • Remondiga on nagu hammastega: parem on remontida väike viga kui hiljem suurt jama parandada
  • Hoolas autoomanik hoolib ka neist, kes autot hooldavad ja annab üle puhta sõiduki
  • Täpsus on kuningate viisakus, meie kõigi minut ja tund on ühepikkused
  • Niisama lobiseda saab muul ajal
  • Autohooldusele kuluvat aega saab kasulikult oma tervise hüvanguks kulutada
  • “Aitäh” ei ole kunagi liiast. Tunnustame neid, tänu kellele saame turvaliselt sõita
  • Eriolukorra erimeetmed teevad meist kokkuvõttes hoolikamad ja tervemad inimesed, niisiis ei ole vaja peljata maskikandmist ega kätepesu
  • Hooldatud autot võiks edaspidi regulaarselt ka puhastada, nii püsib see kauem kaunina

Video: Sten Ottep/Veli Rajasaar. Pildid: Sten Ottep, Amserv

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN