Reede, 29. september 2023
Eriolukorras tunnevad paljud, et nende vabadust on piiratud: maad võtab viiruseväsimus. Lihtne võimalus koduseinte vahelt korrakski välja saada on istuda autosse ja sõita loodusse. Tallinlaste meeliskohad on Jägala-, Keila Joa ning Viru raba. EiK ja Franz Malmsten said valmis video, milles selgitavad, miks nemad ühtegi poppi looduskaunisse kohta ei lähe.

Pärgviiruse COVID-19 leviku peatamiseks on seni tõhusaim abinõu sotsiaalsete kontaktide vähendamine miinimumini ja kodust vaid hädavajadusel väljumine. Värskes õhus ja looduses liikumist aga soositakse, ilmad on ju mõnusad.

See omakorda tähendab, et populaarsed väljasõidukohad on pigem nagu laulupidu, kus sajad inimesed õlg-õla kõrval parklas autokohta otsivad ja rabas laudteel kõhtu sisse tõmmates üksteisest mööda üritavad saada. 

Art hop artist ja filmitegija EiK ja populaarne noor näitleja (ja autofänn!) Franz Malmsten vaatasid, et asi kisub jamaks: kurb, kui leidub inimesi, kes ei hooli ja tahtmatult suurendavad riske ning ka eriolukorra kestmist.

Eesliinil olijate tööpäevad on pikad, ohtlikud ja ülirasked, lohakate reegleid eiravate inimeste käitumine lükkab nende kohtumist oma pere ja lastega veelgi kaugemasse tulevikku.

Ühesõnaga: ära mine Viru rabasse. Ära mine ühtegi kohta, kus on palju inimesi koos. Kui tahad loodusesse minna oma perega, leia eraldatum koht, neist Eestis ju jagub. Tee nagu EiK ja Franz ja väike õde Tui: ole mõistlik. 

Loe siit, kuidas hoolivalt looduses käia nii eriolukorra ajal kui ka muul ajal

Kuidas see video sündis

Stsenaarium, mille algne idee oli olemas, valmis paari tunniga. Sten Ottep FiftyVisualist oli rõõmus, et saab ometigi ka toast välja filmima. 

Grimeerijat, rekvisiitorit, assistente, ekstraid meil arusaadavalt võtta ei olnud, ainult need inimesed, kes nagunii iga päev omavahel kokku puutuvad (ja terved on). 

Produtsent Veli nõudis, et tiim hoitaks minimaalsena. Korraks tekkis küsimus, kas 12-aastast Tuid asjasse segada, aga et stsenaarium nägi ette noort mõistuse häält, ja me oleme üks pesakond, anti roheline tuli.

Nii juhtuski, et klipis jonnakat prouat etendaval Yllel tuli ise küpsetada pirukad, Tui pakkis kaasa “tupsutamiseasjad” ja oli valmis platsil grimeerija tööd tegema. Meil kõigil tuli platsil olla nagu laia profiiliga traktorist-viiuldajad: ise näidelda ja ise riietada, filmida ja drooni lennutada, laulu teha ja autot juhtida…

Autodes muidugi olid kõik kaitsevahendid nagu kord ja kohus ning nii palju kui võimalik hoidsime omavahel distantsi – näiteks ütlesid näitlejad oma repliigid kaamerasse eraldi. Tundub liigse ettevaatusena!? Vaevalt küll, me kõik tahame, et eriolukord rutem lõpeks. 

Aga tulemus sai vahva ja sõnum tugev: me ei lähe Viru rabasse. Tee nagu meie, käi looduses, aga teadlikult. Kui tublid oleme, leeveneb eriolukord paari nädala pärast ja siis… siis me lehvitame!

Pildid: Ylle Tampere, EiK

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.