Teisipäev, 27. veebruar 2024
Kojamehed ehk Franz Malmsten ja Otto Tiidermann tegid proovisõitu Mini Cooper SE e-autoga. Väike ja väle elektriauto paneb Mini fänni südame kiiremini põksuma, aga kui kõik selle täna päev endale ostaksid, läheks olemasolevate kiirlaadijate juures kismaks.

“Itaalia rööv”, “Mr. Bean”, “Jason Bourne” on vaid mõned paljudest filmidest, millega Mini end inimeste südametesse on mänginud ja jätnud sinna kustumatu jälje ning igatsuse omanäolise sõiduvahendi järele. Ütled “Inglismaa”, mõtled “Mini”. Niisiis pole kahtlustki, et Mini Cooper on ülemaailmne stiiliikoon ja mootorispordi kangelane.

Gepard versus kelgukoer

Meil oli võimalus proovida selle frantsiisi uusimat võsukest, moodsa aja mudelit Mini Cooper SE elektriautot. Tegemist on ajatu mudeliga, mis on toodud aastasse 2020 ning pakub kõike mida ühelt uhiuuelt autolt soovida võiks, seejuures säiltade margile omased retroelemendid.

Kuna kõnealune automark on Franzu peres kõrgel kohal ning juba aastaid tehakse igapäevasõite Minidega, oli vahetu võimalus vaadelda elektrimudelit võrdluses tavalise Mini Cooperiga.

Piltlikult võiks neid kahte kõrvuti pannes öelda nii: Mini Cooper SE on kui gepard, kiiremast kiirem ja äkilisest äkilisem, Mini Cooper S (see tavaline) aga kui kelgukoer (husky), kiire, kindel ja kauakestev. 

Pikema keerutamiseta jõuame nende kahe võrdluses elektriauto suurima miinuseni – sõiduulatuseni. Mini Cooper SE puhul on see (tavalisel varakevadisel päeval) maksimaalselt 150 kilomeetrit.

See ei peaks tulema üllatusena, sest SE on eelkõige loodud linnasõitudeks ja pikemaid trette (kasvõi suvekoju) peab sellega hoolsalt planeerima. Sest teadlik e-auto omanik hakkab laadimispunkti peale mõtlema juba 50 km enne aku tühjenemist. 

See tähendab, et muretut sõitu jagub Mini Cooper SE-ga umbes sajakonnaks kilomeetriks. Samas, need on 100 väga nauditavat kilomeetrit. 

Tänu akude raskusele on sõiduelamus veelgi kardilikum kui tava-Mini puhul. Juhitavus on imeline, kõik käib täpselt ja mängleva kergusega.

This slideshow requires JavaScript.

Klassikast loobuma ei pea

Nagu piltidelt näha, on disainerid võtnud vaevaks ajatule klassikule uue hingamise puhul külge sobitada ka mõne “e”-le viitava detaili: elektrikollane võre, kollased küljepeeglid, ning tulevikulised veljed. Kellele otsevihjed ei meeldi, siis on võimalik seda kõike muuta ja valida omale sobivam värvikombinatsioon ja veljestiil.

Teadupärast meeldib inimestele nn vana hea ning Mini puhul saab nostalgiat kapaga, panemata kõiki oma sukasääre sääste mängu. Sa võid endale tellida täpselt sellise Mini, mis näeb välja nagu “vana hea”, aga ainus vahe klassikalise S -iga on see, et selle kapoti all vurrab peaaegu hääletult elektrimootor.

e-Mini klubi esialgu klubiks jääbki

Hetkel on elektriauto omanike klubi üks tore klubi kuhu kuuluda, ja elektriline Mini lisab mängule väärtust ja erilisust – sinu SE on nagu nõelasilmast tulnud rätsepaülikond, millega uhkesti linnatänavatel patseerida. 

Kui kõigil oleksid e-Minid, võiks klubiline tegevus elektrisiniste seinte vahele jäädagi, sest ehkki keskkonnateadlikkus ja roheline mõtteviis on mõistlikud, ei saa inimestelt eeldada, et koos e-auto ostmisega nõustuvad nad taandarenema aega, kus Tallinnast-Tartusse sõit võttis mitu päeva. 

Mini Cooper SE Electric kommunikeerib jõuliselt vajadust, katta kogu teedevõrk kiirlaadijatega, mis võimaldavad akud mõne minutiga täis laadida ja sõitu jätkata. Sest inimene ei piira end oma alalise elukohaga, ta tahab liikuda, kohtuda sõpradega, uneleda metsiku tähistaeva all, kus linna valgusmüra romantikat ei eksita; kasvõi naaberlinna kohvikusse kulgeda!

2020. aastal toodetud moodsa elektriauto 150 km päriselu sõiduraadiust ei ole nõrgema närvikavaga inimeste jaoks: oma vaimse tervise huvides on parem sõita millegi muu kui väga ägeda elektrikaga.

Olgem ausad, magama siia ikkagi ei mahu
Mini fänni juba ei eksita

Ülalöeldut ei tasuks Mini fänni kuuldes kõva häälega välja öelda, sest tema end eksitada ei lase. Pika sõiduproovi ajal tekkis meil arusaam, et Mini on teadlikult otsinud kuldset keskteed aku suuruse, sõiduraadiuse ning hinnaklassi vahel: Mini poolehoidjad ostavad selle auto nii ehk naa, kõhklejatele tehakse tulevikus võibolla suurema akuga versioon, et nende eelarvamused hajutada. Nagunii vaatavad kõik e-Minile pika pilguga ja igatsevalt järele…

Äris peab olema kaval ja see on Minil hästi õnnestunud.

Baasmudeli hinnakiri:

Essential – 36 540€
Experience – 39 060€
Maximise – 41 080€

PS. Pakett ei muuda aku suurust ega auto võimsust vaid üksnes varustustaset.

Vaata Mini Cooper SE varustustasemete ja hindade kohta infot siit

Pildid: Franz Malmsten ja Otto Tiidermann

KOMMENTEERI SIIN