Laupäev, 20. aprill 2024
Iga kahe aasta tagant toimuv Tokyo autonäitus on tänavu järjekorras juba 46-s. Fookus on selgi korral Jaapani autotootjate maailma esmaesitlustel ja ideeautode väljapanekul. Meie noppisime välja viis magusamat uudist, mida lähiajal Eestiski katsuda tahaks.

Kord kahe aasta jooksul toimuv Tokyo autonäitus on Euroopa hillitsetud väljapanekutega võrreldes hiiglasuur ja midagi juba nähtut seal pigem ei näe: rõhk on tulevikus toimuval ja olulisemate mudelite maailmaesitlustel.

Tänavu on näitus huvilistele avatud 4. novembrini, aga Eesti autosõpradele jääb toimuv tõenäoliselt kaugeks ja kättesaamatuks. Kuigi, kel suur tahtmine, siis veel jõuaks piletid osta ja kohale lennata. Tegevust ja uudistamist jaguks kogu nädalavahetuseks.

Neile, kes Jaapanisse tänavu ei kiirusta, valisime omal äranägemisel viis põnevamat mudeliuudist, mis lähiajal meiegi autoturgu rikastama peaksid – kui kõik läheb plaanijärgselt. Üllatus-üllatus, sugugi mitte kõik neist 5st ei ole pelgalt e-autod.

Eriti elektrifitseeritud uudistega kipub olema nii, et algselt ka Eestisse lubatud mudelid siia niipea ei jõua, kuna suured turud võtavad vahelt ära kõik, mida pakutakse. Aga lootma peab!

Elektriline linnamaastur Mazda MX-30

Mazdal on viimasel ajal Euroopas päris hästi läinud ning ka Eestis on bränd tegemas üsna edukat comeback’i. Suur osa positiivsest häälestatusest on Mazda “kolmanda seeria” ehk Mazda 3, selle kõrgema CX30 derivaadi ja järgmisel aastal siis ka e-linnamaasturi MX-30 kanda.

Eestisse peaks MX-30 jõudma järgmise aasta lõpus. Veel kinnitamata andmetel saab sellega ühe laadimisega sõita umbes 200 km (Euroopas keskmiselt sõidetakse päevas 48 km, seega tehtav). Akupakk on 35,5 kWh.

Sellest, et disain on Kodo, taaskasutus on au sees, ergonoomikale on rõhku pandud ja tootmistsükli elukaarele tehakse kliimaaudit, ei pea eraldi mainimagi. Ootame Eestisse!

Keretüüp Linnamaastur
Istekohtade arv 5 inimest
Pikkus x laius x kõrgus 4395 mm × 1795 mm × 1570 mm
Teljevahe 2655 mm
Jõuülekanne e-SKYACTIV
Esivedrustus MacPhersoni vedrustus
Tagavedrustus Väändetala
Rool Hammaslatt rool
Pidurid (ees/taga/kontroll) Ventileeritud ketaspidurid / täisketaspidurid / regeneratiivsed pidurid
Rehvide suurus 215/55R18
Ajami aku Tüüp Liitiumioonaku
Patarei Prismaatiline
Pinge 355 V
Elektrienergia (aku maht) 35,5 kWh
Mootor Tüüp Vahelduvvoolu sünkroonmootor
Jahutussüsteem Vesijahutus
Laadimine Alalisvoolu laadimine COMBO spetsifikatsioonid
Vahelduvvoolu laadimine Maksimaalne sisend 6,6 kW

.

Elektriajamiga uus Honda Jazz

Honda on lubanud, et tulevikus jõuavad Euroopas müügile ainult elektrimootoriga autod. Nende alla käivad ka hübriidid, millest ühte – täielikult uue näo saanud Honda Jazzi Tokyos ka esitleti.

Pisiauto, mis osal turgudel kannab nime Honda Fit, saab lähitulevikus ka täiselektrilise versiooni ent vähemalt esialgu pole teada, et seda Eestis või Euroopas üldisemalt müüki lastaks: prioriteet on koduturg Jaapan.

2020. aastal jõuab uus Jazz Eestis müügile hübriidsena, ja ainult. Kaksikajami südameks on 1,5-l vabalthingav bensiinimootor, mis on toetatud elektriajamiga. Käiguvahetust juhib variaatorkast. Pistikhübriidist juttu ei ole.

Jazzi järel saab hübriidajami ka populaarne Civic ning järgemööda kõik muud Honda mudelid. Linnamaastur CR-V on Eestis hübriidsena juba mõnda aega müügil.

Uue põlvkonna Subaru Levorg

Subaru väljapaneku olulisim uudis meile on uue põlvkonna Subaru Levorg, millest näidati prototüüpi. Jaapanis on selle tootmistärminina maha märgitud 2020. aasta II poolaasta.

Subaru Levorgi kabiini seestpoolt veel ei näidata, aga tootja lubab, et see on senisest mugavam ning sõiduki pardal on uuenduslikke turva- ja juhiabisid.

Euroopasse peaks Levorg jõudma e-Boxer hübriidajamiga ning võimalik, et kunagi tulevikus ka täiselektrilisena kuna Subie uus platvorm võimaldab ka elektriajamiga autode tootmist.

Fännide sõnul tuleks uut Levorgi vaadelda kui uue generatsiooni STI teenäitajat. Kas uus STI kunagi tuleb ja kui siis millise jõuallikaga (räägitud on elektrist), näitab aeg. Levorg on STI nägu veidi küll, aga pigem olemasoleva kui mõne tulevikutegija nägu.

Toyota superkompaktne elektriauto

Toyota “Future Expo” väljapanekut külastas hiljaaegu ka President Kersti Kaljulaid. Maailma suurima autotootja esindatus autonäitusel oli mastaapne: uue põlvkonna vesinikauto Mirai esitlusest oleme juba kirjutanud, aga et Toyota on tootmisvalmis elektriautodeni jõudnud, paljud veel ei tea.

Täiselektriline kahekohaline superkompakt, mis sobib leevendama näiteks seenioride jalavaeva, peaks järgmise aasta lõpus Jaapanis müügile jõudma.

Koos sellega tuleb turule terve ansambel e-sõidukeid, mis sobivad nii ettevõtete äritegevuse käitamiseks kui ka lahendama “viimase miili” küsimust. Eestisse pruugivad need jõuda mitme aasta pärast, aga arvestades kui ambitsioonikas on meie kliimaneutraalsuse plaan, aitaksid väikeautod seda edukalt täide viia.

Pisiauto on keskkonnasõbralik, vaikne ja võtab linnas vähe ruumi ning sel on peal juhtimist lihtsustavad turva- ja juhiabid.

Kahekohaline elektriauto vastab nende klientide igapäevavajadustele, kes teevad regulaarselt lühisõite, näiteks eakad, äsja loa saanud autojuhid või kohalikke kliente külastavad müügiinimesed. Ühe laadimisega saab sõita umbes 100 km, tippkiirus on 60 km/h ning pöörderaadius erakordselt väike.

Ülikompaktse elektriauto plaanitava turuletoomisega 2020. aastal on seotud ka Jaapani autotootja ärimudel, mille eesmärk on aidata kaasa elektrisõidukite üldisele laiemale omaksvõtule.

Suur tähelepanu on akude elukaarest maksimumi võtmisel: tootmisest taasringluseni on selle teekond tagatult keskkonnasäästlik.

Toyota hakkab pakkuma uudseid kestlikke liisinglahendusi, mille eesmärk on kasutatud akupakid hindamiseks tagasi võtta ja vajadusel korduskasutada neid vanematel sõidukitel, hooldusosadena või mujal kui autodes.

Samuti arendab Toyota elektrisõidukite jaoks abiteenuseid, näiteks laadimisjaamu ja kindlustust. Lisaks isikliku auto omamise võimalusele on luubi all ühiskondlike teenuste osutamine, autojagamine jms.

Super- kompakt

e-auto ideemudel ettevõtetele

Tõuksilaadne e-sõiduk

Kergliiklustee istesõiduk

Ratastooliga ühendatav e-sõiduk

Toyota i-ROAD

Väljalase

2020 talv

2020. aasta talv

2021

2021

Sõitjaid

2 inimest

1

1

1

1

1/2

Pikkus mm

2490

2490

700

1180

540

2345

Laius mm

1290

1290

450

630

630

870

Kõrgus mm

1550

1550

1200

1090

1090

1455

Tippkiirus km/h

60

60

2, 4, 6, 10

2, 4, 6

2, 4, 6

60

Sõiduulatus km

100

100

14

10

20

50

Laadimisaeg h

5(200 V)

5 (200 V)

2,5 vahetatav aku

2,5 vahetatav aku

2,5 vahetatav aku

U’ 3

.

Lexus LF-30 täiselektriline ideeauto

Uus aeg nõuab uusi tehnoloogiaid ning isegi noobel Lexus näeb oma tulevikku elektrilisena (kuis siis teisiti kui Toyota emafirma sinna suundub). Tokyos esitletud LF-30 ideeauto peaks päriselus realiseeruma umbkaudu 10 aasta pärast ning tõmbama oma rüppe e-autode headuses veendunud jõukad kliendid.

110 kW LF-30 suudab ühe laadimisega sõita 500 km (WLTP), sel on võimsust 400 kW ja pöördemomenti kuni 700 Nm. “Nullist sajani” silkab sõiduk 3,8 sekundiga ja selle tippkiiruseks on 200 km/h.

Umbes viiemeetrise (5090 mm), ligi kaks meetrit (1995mm) laia ja 1600 mm kõrge 3200 mm teljevahega auto uksed avanevad stiilselt ülespoole.

Elektrimootorid on paigutatud rattarummudesse ja akupakk stabiilsuse ja ruumi huvides uputatud põrandasse. Selles osas ei midagi revolutsioonilist. Aga välimus on selline, et 10 aastat tundub liiga pikk ooteaeg…

Pildid ja alusmaterjalid: tootjad. Valis Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN