Saab Saab … peaaegu! Varem Saabi koduks olnud Rootsi autotehases hakatakse tootma elektriautot nimega NEVS 9-3 EV. Uus omanik National Electric Vehicle Sweden (NEVS) omandas 2012. aastal Saabi Trollhättani tehase ning 2018. aasta teises pooles alustatakse uue 9-3 EV tootmist.

Ettevõttel on ka teine tehas Tianjinis Hiinas. Tianjini tootmisüksus on juba alustanud 9-3 EV tootmist Hiina turule ja selle tootmisvõimsuseks on 50 000 sõidukit aastas, kuid aastaks 2019 on kavas seda suurendada kuni 220 000 ühikuni. Kas see tähendab Tesla jaoks midagi? Me arvame, et ei sugugi.

SAAB… VÕI SIISKI MITTE SAAB?

9-3 EV tugineb suuresti Saab 9-3 mudelil, sarnane on ka välisdisain, kuid sellega sarnasus piirdub. Elektriauto sõiduulatuseks lubatakse 186 miili ehk 299 km ja varustuses on wifi-põhised võrgustumislahendused ja tarkvara uuendamisvõimalus interneti teel, samuti nutitelefoniga juhitav akulaadimine.

9-3 EV baasil on tulekul ka elektri-krossover 9-3X EV, mida hakatakse tootma Hiina turule, kuid edaspidi ehk ka Euroopasse ning mujale. No krossoverite turg, teadagi, on pidevas kasvamises. Karta on, et enne Saabi jõuavad Euroopasse Geely linnadžiibid ja kohe järele tulevad veel mitme Hiina uue ja moodsa tootja masinad.

NEVS plaanib saada üheks maailma suurimaks elektrisõidukite tootjaks. Teada on antud, et kavas on 9-3 EV ‘mobiilsusalased pilootprojektid’ Rootsis ja mujal Euroopas aastal 2020.

Osana sellest plaanist kavandab NEVS teise tehase avamist Hiinas, kus nõudlus elektriautode järele on plahvatuslikult kasvanud tänu karmistunud saastenormidele. Samuti kavandatakse tehase avamist Türgis. Nagu mäletame, siis peaks EV 9-3 tõusma seal rahvusauto staatusse.

TESLA, NÄGEMIST?! UNISTAGE EDASI

NEVSi juht Kai Johan Jiang kinnitas, et ettevõte on juba saanud ligemale 300 000 elektriauto tellimust sõidujagamisettevõtetelt, nagu näiteks Panda New Energy. No-jah, Uberilt ei saanud nad kuidagi saada, sest sel on juba leping Volvoga.

Mitte ainult särtsukatele vaid isejuhtivatele e-autodele… ja Taxify sõidab CNG-ga kuniks pole kindel, et kõik elektriautod suudavad sooritada sama hästi kui Tesla.

NEVS asub Rootsis, kuid on tihedalt seotud Hiinaga oma mitmete sealt pärit kaasomanike kaudu, sealhulgas suurettevõtted National Modern Energy Holdings, Tianjin Binhai Hi-Tech Industrial Development Area ja Beijing State Research Information Technology Company.

See võib Tesla jaoks kõlada üpris kurjakuulutava uudisena, sest 9-3 EV tuleb konkureerima Model 3 “rahvasärtsukaga”. 50 000 autot 2018. aastal on selgelt rohkem kui Teslal praegu võimekust. 300 000 autot fleeti – kõik elektriautode tootjad võivad end maha lasta…

Hiidlastel on tarkusesõna “ootame-vaatame”. Kuniks me silmad on näinud vaid Shanghai autonäituse prototüüpe ning me mäletame hästi segadust, mis NEVSi ümber viimastel aastatel on käinud, siis… pigem ei kiirustaks Teslat ja kõiki teisi ajaloo prügikasti saatma.

Lisaks kõigele, tähendab… vaadake… see auto, mida nad ehitavad, on tõesti ehitatud Saabi – baasil. Mudelile, mis on tootmisest maas varsti 15 aastat.

Ja isegi kui nad riputavad külge kolm kella ja vilet ja panevad wifi-antenni ja leed-tuled, ei muuda see fakti, et uus elektrikas oli kunagi väga kuulus päris auto, mis täna võiks ehtida automuuseumi lähiajaloo vitriini.

Samahästi võiks mausoleumist mumifitseeritud Lenini välja tõsta, talle natuke silikooni, hammastattaid ja elektrimootori ning eelprogrammeeritud tekstiroboti lisada, ja olekski peaaegu tehisintellekt valmis. Appi.

Andke andeks, aga see elektriauto ei näe üleliia apetiitne välja

Allikas ja meedia: NEVS

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.