Reede, 29. märts 2024
Rootsi kunagise kultusauto SAAB saaga jätkub. Aastaid käest-kätte käinud autoettevõte leidis oma maandumispaigakese Türgis, kus sellest lubati teha maailma juhtivaid elektriautobrände. Mitu aastat on valitsenud vaikus ent nüüd selgub, projekt on endiselt töös ning Saab 9-3 on tõusmas Türgis rahvusauto staatusse.

Selgub, et Türgi elektriauto projekt on ikka veel käigus. Juhuks, kui te ei mäleta, siis endise Ottomani Impeeriumi keskus ostis National Electric Vehicle Sweden’ilt Saab 9-3 litsentsi ühes püüdlustega muuta see mudel turukõlblikuks elektriautoks aastal 2015.

Seejärel valitses tükk aega vaikus, ning avalikkuses spekuleeritigi, et projekt on kalevi alla lükatud. Liiga pikk vaidlus Saabi nime kasutamise õiguste üle, varifirma Hiinas – Türgi valitsuse ambitsioon tundus täiuslik vaid ettevõtmisest loobumiseks.

Nüüd selgub, et saaga jätkub ning on võtnud positiivse pöörde. Võimalik, et Türgi saabki esimese “oma” auto. Või vähemalt midagi, mida nad võivad nimetada esimeseks autoks, mis on… ehitatud Türgis. Vähemalt natukene. Auto peab sõiduvalmis olema aastal 2020. Hiljemalt.

SAAB 9-3 TÜRGI ESIMESEKS RAHVUSAUTOKS!

Türgi valitsusel oli Saabiga selge plaan. See seisnes Saab 9-3 platvormile täiselektrilise auto ehitamises ja muutmises “Türgi rahvuslikuks autoks”. See on pisut veider kui arvestada, et nimetatud mudel lõpetas oma eksistentsi aastaid tagasi GM hõlma alla minnes.

Nime poolest oli tegu küll ameeriklaste omanduses oleva Rootsi autoga, mis kasutas General Motorsi Epsiloni platvormi ning oli faktiliselt siiski Ameerika auto.

Mõni aeg hiljem müüdi Saab, õigemini see, mis sellest veel alles (sh. GM platvormile ehitatud Saab 9-3) Hollandi autotootjale Spyker, mis omakorda müüs selle lõpuks tagasi Rootsi firmale National Electric Vehicle Sweden.

NEVS omakorda oli Rootsi firma vaid paberil, kuuludes tegelikult hiinlastele. Ning nagu välja tuli, omandasid hiinlased NEVSi selleks, et täita riiklikku kvooti – ettevõte oli üks sadadest riiulifirmadest kusagil Pekingi kolkanurgas.

Edasi sekkusid türklased, kes NEVSiga käed lõid ning omandasid õiguse konkreetse mudeli, Saab 9-3 elektrifitseerimisele. Plaan tundus algusest peale utoopiline. Arvestades Türgi rahvuslikku pool-erootilise õlimaadluse traditsiooni, siis võib seegi olla vabariigi ettevõtmine, mida meie läänelik mõistus päriselt ei mõista.

TA TULEB, TA TULEB!

Türgi Kaubanduskoja esimees Rifat Hisarciklioglu selgitas äsja pressile, et rahvusliku Saab 9-3 elektriauto projekt on saanud täiendavat tuge kohalikelt tarnijatelt ja peaks kenasti edenema. Esimesed prototüübid on koos rootslastega (!) ka valmis ehitatud, nende hinnanguline maksumus on umbes 35 miljonit eurot.

“Sajandivanused autohiiud võistlevad üksteisega uue generatsiooni autotehnoloogiates. Nii et nüüd on õige aeg Türgi autoks,” ütles Hisarciklioglu väljaandele Hürriyet Daily News. “Järgmised kolm-neli kuud analüüsime pingsalt alternatiivseid tehnoloogiaid ja rahastusvariante.”

Viis tarnijat – Anadolu Group, BMC, Kıraça Holding, Turkcell, and Zorlu Holding – on leppinud kokku, et hakkavad tootma Türgi esimest oma autot… mis, jällegi, paistab, et saab samas olema ka Saab 9-3.

Muidugi ei hakka see välja nägema nagu see mudel, mida me mäletame aastast… 2000?! Riik on juba astunud samme, et distantseerida uus Türgi rahvusauto selle Rootsi päritolust, varjates algsed prototüübid ühe teise tootmisest välja arvatud Epsiloni platvormil autoga, Cadillac BLS-iga.

PIKENDATUD SÕIDUULATUSEGA SÄRTSUKAS. NO HÜBRIID!

Automotive News’i info kohaselt peaks lõpptulemus olema pikendatud sõiduulatusega elektrisedaan. Sarnane särtsukas on näiteks BMW i3, millel on täiselektrilise kõrval valikus ka hübriidversioon.

Eelmisel aastal viitas Türgi Teaduse, Tööstuse ja Tehnoloogia Ministeerium, et esimene kohalik mudel saab olema elektriauto väikese bensiinimootoriga, mis pikendab sõiduulatust. Tõenäoliselt sisaldab see 15kWh akut ja selle puht-elektriline sõiduulatus on 96 km.

Umbes samal ajal ütles riigi teaduse, tööstuse ja tehnoloogiaminister Fikri Isik, et auto saab olema “parem ja turvalisem kui Tesla auto.” “Kui nemad peavad rajama laadmisjaamad, siis meie integreerime laadimisjaama autosse, kasutades väljatöötatud mootorit, mis pikendab auto sõiduulatust,” selgitas Isik.

Huvitav, kas Türgis müüakse BMW i3 REx’i või Chevrolet Volt’i? Ei, ja seda samal põhjusel, et neid pole võimalik laadida. Elektriautode revolutsioon ei ole Türki veel jõudnud, aga – nagu näeme, nad kavandavad seda! Peaaegu elektrilistest autodest alustades.

NAD PALKASID DISAINERI!

Kuigi seda püüdlust on natuke raske tõsiselt võtta, tuleb tõdeda, et Türgi on tugevate Euroopas müüdavate kaubamärkide suurtootja, ning paistab, et projekt tugineb tõsiseltvõetavale pingutusele.

Väidetavalt on Saab 9-3 ümbersündimise protsessi kaasatud isegi autodisainer. Ugur Sahin Design on teinud arvukaid 3D renderdusi, muuhulgas näiteks välja pakkunud uue Alfa Romeo 12C GTS ideeauto. Vanale põhjale annab tõenäoliselt igasugu vägevaid asju kujustada, pole kahtlustki!

Türgi valitsuse kinnitusel on arvukad tarnijad pühendunud projekti teokssaamisele, ning riigi juhtkond tundub küll asja õnnestumisele põnevusega kaasa elavat. Ikkagi esimene Türgi auto, rahvusauto!

Kui Saab 9-3 baasil auto kunagi peaks valmis saama, siis on hea tahtmise korral võimalik ka selle omanikuks saada – eriti kui see auto tõesti saab olema parem kui Tesla, Porsche Mission E, Jaguar I-Type, Toyota Mirai ja Prius, BMW i3, Mini Countryman S E ja kõik need teised kokku – siis tööstusminister Faruk Özlü kinnitab, et projekt “ei ole piiratud koduturuga.”

Küll sellest sai nüüd pikk lause… aga auto, saagu selle nimeks siis Saab 9-3 või Pehlivan või Cadillac või Alfa Ottoman või hoopis midagi muud, on ju seda ometigi väärt!

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Ja et asi veel põnevamaks teha, siis ka NEVS pole mõtet Saab 9-3 põhjal valmivast särtsukast maha matnud. Hiina CESil esitles NEVS oma elektrisõidukit Saab 9-3X. Sest maailm tahab päästmist!

The TAC, AN ja teiste lehtede materjale tuhnis ja tõlkis Kadi Rünkla. Pilt: USD

KOMMENTEERI SIIN