Reede, 22. september 2023
Soomlased on valmis saanud esimese hübriidajamiga raskeveoki SISU Hybrid. Aasta eest kevadel esmaesitletud keskkonnasäästliku veoki müük on hooga käima läinud, esimesed kliendid saavad uute veokite rooli juba sel kevadel. Hübriidveokist huvituvad eeskätt raskevedude tegijad.

Suure jõudlusega, säästlik ja keskkonnasõbralik SISU Hybrid on kõige võimsam tootmises olev veok (enne Tesla Semi veokit).

SISU hübriidajamil on koguvõimsust 900 hj ja selle pöördemoment on 3600 Nm. Võimsust toodab elekter, seega ei tähenda suurem võimsus suurt kütusekulu. Vastupidi, hübriidajami abil võib vähendada veoki kütusekulu ja CO2 heitmeid lausa 10%.

SISU Hybridi jõuallikas koosneb diiselmootori ja elektriajami kombinatsioonist, mis teeb koostööd sünkroniseerimata Eaton Fuller käigukasti ja Sisu hammasülekandega topeltsillaveoga. Veok on ehitatud selliselt, et startida on võimalik vaid elektrimootori jõul.

Elektri kasutamine annab mitmeid uusi võimalusi veoki jõuallika seadeteks ja haldamiseks. Soomlased on võtnud sihiks süsteemide edasiarendamise ning on täiesti võimalik, et tulevikus on plaanis ka täiselektrilise veoki ehitamine.

Huvi Sisu hübriidajamiga veokite vastu on ületanud tootja ootusi kõrgelt. Aktiivse müügi tulem hakkab välja paistma tõenäoliselt järgmisest aastaaruandest: vähemalt viiendik kõigist Sisu veokitest müüakse hübriidajamiga.

Soome raskeveomasinate ehitaja edulugu kannustab konkurente hübriidtehnoloogiaid edasi arendama. Sisu naabruses on vähemalt üks veokitootja – Scania – mis on testimisfaasist kaugemale jõudnud nii oma hübriidajamite kui ka “sarvedega” veokitega.

sisu hybrid

Tõlkis: Lena Murd. Allikas ja pildid: Sisu pressiruum

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.