Rootsi on võtnud sihiks, lõpetada 2030. aastaks täielikult fossiilkütuste tarbimine. Eesmärgi nimel investeeritakse kaasaegsesse infrastruktuuri, mis toetab elektri-ja hübriidajamitega sõidukite levikut. Äsja avati esimene elektrifitseeritud teelõik, mida saavad kasutada suured, “sarvedega” veoautod.

Rootsi esimene elektrifitseeritud teelõik on kahe kilomeetri pikkune ja paikneb Gävle lähistel, E16 maanteel. Sel teelõigul saavad suured hübriidajamiga veoautod oma sarved üles tõsta ning võtta kontaktliinilt särtsu – näeb välja peaaegu nagu trollibuss, aga inimeste asemel veetakse kaupu ning linnakivide asemel lendab rehvide alt läbi kiirtee. Ülekandeliinide tehnilise lahenduse on välja töötanud Siemens ning testitavad veoautod on toodetud Scania tehases.

Esimene elektrisarvik

Pilootprojekti eesmärk on katsetada, kas tulevikus on raskeveoseid võimalik punktist A punkti B liigutada üksnes elektri jõul. Hübriidajamiga veoautodel on lisaks sisepõlemismootorile ka vooluvõttur, millega sõiduk on võimeline elektrifitseeritud teelõikudel kinnituma kontaktliinile ning võtma “õhust” elektrit. Kui “elektritee” lõpeb, pakib veok vooluvõtturi katusele kokku ja jätkab teekonda hübriidajami jõul.

Idee ei ole uus, samamoodi, “sarvedega” elektrit võttes liiguvad kõikjal maailmas ringi trollibussid, rööbastel trammid ja elektrirongid. Rootsis katsetatakse vooluvõtturitega veoautosid selleks, et vähendada maanteetranspordi keskkonnamõju ja vähendada heitmekoguseid.

Eesmärk, loobuda aastaks 2030 fosiilkütuste kasutamisest, tähendab ühtlasi maanteetranspordi osakaalu vähendamist. Esialgu aga on Rootsi valitsus otsustanud sarviliste veoautode ideed toetada ning on pilootprojekti valmis investeerima ligi 8 miljonit eurot.

Teede elektrifitseerimise lahenduse tugevus seisneb tehnoloogia lihtsuses ning võimaluses, see kiiresti kasutusele võtta. Kui kõik läheb plaanipäraselt, võivad elektriteed ühendada tulevikus kõiki Põhjamaade suurimaid maanteetranspordi tuiksooni – ka Norra ja Taani on võtnud suuna Emakest Maad ja selle taastumatuid ressursse kurnavatest sisepõlemismootoritest vabanemiseks.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Sarvilised veoautod ja maailma esimene elektritee ei vähenda sugugi maanteetranspordi keskkonnamõju. Jätkuvalt tuleb raskete masinate jaoks rajada teid, jätkuvalt on ohtlik segada sõiduautosid veokitega, jätkuvalt tuleb teedelt koristada laipu ja vedada paranema haavatuid. Elektriliinid omakorda kujutavad uut takistust üle lendavale elusloodusele ning nende hooldamine ei saa sugugi odav olema. Mäletate ju neid “sarved maas” trollibusse?

Maanteetranspordile tuleks eelistada teistsuguseid transpordiliike. Keskkonnasäästlikem tänasel (ja ilmselt ka homsel) päeval on jätkuvalt raudtee; kaasaegsete transpordilennukite keskkonnamõju on juba võrreldav maanteeveoste põhjustatud tagajärgedega ning üleüldse – kas peab nii palju ja kogu aeg tarbima? Eelista kohalikku toitu ja toodangut ja aita sedapidi vähendada survet taastumatutele maavaradele.

See on vist nüüd küll Accelerista esimene tõeline roheline hala. Aga mis teha, inimene on evolutsiooni eksitus senikaua, kuni ta ise teisiti ei otsusta.

Allikas ja meedia: Scania

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.