Tehnoloogiline revolutsioon pole üksnes sõiduautotootjate pärusmaa. Seninägematut innovatsiooni kohtab üha rohkem seal, kus hiiglaslikud rattad mõõdavad mitmekaupa teed, veetakse tuhandeid tonne kaupa ning mahukad V8 mootorid on ikka veel au sees. Scania tutvustas äsja oma tuttuut veoautode põlvkonda, mis on senisest keskkonnasäästlikum ja kasutajasõbralikum.

“Trollveokite” tulekuni läheb veel veidi aega, aga uuendusi jagub uutel S ja R põlvkonna veoautodel kuhjaga. Näiteks sai S – mis nüüdsest on Scania kõige suurem veoauto – täiesti sileda kabiinipõranda, veokites on nüüdsest külgturvapadjad ning aerodünaamika parandamiseks on detaile peensusteni lihvitud. Lähemalt vaadates tundub, et autofännidele on jõudnud aeg ühetaolistest ja aina ökonoomsemateks muutuvatelt sõiduautodelt veokatele üle kolida…

TESLA EI OSKAKS PAREMINI

Sel nädalal Pariisis, Grand Palais’is 70 riigist kokku tulnud 1200 külalisega suuresitlust sai moodsal kombel jälgida ka üle interneti otseülekandena. Volkswageni gruppi kuuluv Scania suutis efektiivse turunduse abil nakatada veoautohullusesse needki, kes asjast suurt midagi ei tea.

Ajakirjanikud on esitlust võrrelnud Elon Muski korraldatud suurejoonelise Model3 sõuga, aga erinevalt Tesla uuest sõiduautost ei pea Scania R ja S põlvkonda mitu aastat ootama – autod on valmis teedele vurama juba nüüd, mitte helges tulevikus.

Ettevõtte 125-aastase ajaloo jooksul on Pariisis toimunud esitlus seni suurim. Scania kutsus kohale nii oma lojaalsed pikaajalised kliendid, parimad juhid kui ka suurimad fännid. Ja tegi seda, mida Tesla – kõik räägivad! Ja üsna pea ka sõidavad. Musk ei mõistaks paremini!

VAATA KOKKUVÕTVAT KLIPPI S JA R SEERIA ESITLUSELT PARIISIS

VEOKITE STANDARDID MUUTUVAD AJAS… NÜÜD

Scania kahe uue veokiseeria esitlus on maailma mastaabis oluline, sest muudab uueks normaalsuseks mitmed seni kõhklusjärgus olnud tehnilised lahendused. Näiteks lisavarustuse nimekirjas olevad külgturvapadjad, mis paigutatakse veoki ukse kohale ning millel on kaks ülesannet: pehmendada veoki ümbermineku puhul lööki ja takistada juhi ja kaassõitja kabiinist välja lendamist.

Nende veokijuhtide arv, kes saavad viga või surma, peaks nüüdsest vähenema. Transpordifirma juhi seisukohalt mõeldes on tegu tänuväärse ja kauaoodatud turvaelemendiga, sest lömastatud või pika õhulennu teinud surnud veokijuhist pole moodsaimagi reka edasiliigutamisel palju kasu…

Mootorite peenhäälestusest üksi ei piisa, et kütust kokku hoida. Sõna on füüsikal ja aerodünaamikal. Mõlema uue veokiseeria puhul on rõhk nende õhutakistuse vähendamisel. Usutavasti on tegu kõige voolujoonelisemate seeriatoodangu rekadega. Kõiki tehnouuendusi on enne rahva sekka laskmist testitud kümne miljoni sõidukilomeetri jooksul.

Scania R ja S

SCANIA R SEERIA

Tegu on ideaalselt pikamaavedudeks sobiva veokiga, mida saab mitmes modifikatsioonis ja mitmeotstarbelisena. Uus R seeria, mille alusraam on väiksem kui suurimal, S seerial, on oma mugavuses ja tehnolahendustes võrreldav.

Aerodünaamiline ruumikas kabiin, mis on kohandatud pikamaajuhi vajadustele päeval ning mida saab kohandada ka nn. öömajaks – kabiini mahub korralikus mehemõõdus voodi. Juhi käeulatuses on mitmed nutikad panipaigad ning kabiinis istudes on ka väljavaade senisest parem.

R seeria saab peale ökonoomsemad, 13-liitrised,6-silindrilised mootorid, mil võimsust 360-730hj. Loe uuenenud R seeria kohta täpsemalt siit. 

KLIKI PILDID SUUREMAKS!
SCANIA S SEERIA

Uus S seeria on Scania mudelivalikus seni suurim veok ning tootja nimetab seda uhkelt oma veokite lipulaevaks. Tutvustuses ütleb tootja, et tegu on ideaalse elukeskkonnaga, mis pakub kaasaegset ühenduvust, ergonoomikat ja kõiki pikkade teekondade läbimisel vajalikke mugavusi. Kogenmatugi oskab näha, et nii S kui R on tõesti ilusad – aga see ilu teenib keskkonnasäästu eesmärke.

Pilkupüüdvalt voolujoonelise veoki kabiin on varustatud seadistavate spoileritega, et vähendada tülikaid keeriseid kabiini ja haagise vahel. Uudisena on kabiini välisdekoorelemendid paigutatud üksteise suhtes väiksemate vahedega. Esiklaasi serv on toodud kabiiniga samale tasapinnale ning välispeeglite kuju on muudetud õhutakistuse vähendamiseks. S – seeria kabiini põrand on täiesti sile, seni on sarnast lahendust pakkunud üksnes Mercedese Actros Gigaspace veok.

S seeria jõuallikate valikus on mootorid, mille võimsus jääb 410 ja 730 hobujõu vahele. Uus mootoripõlvkond on saanud uued pihustid, uudse kujuga põlemiskambrid ja senisest efektiivsema jahutussüsteemi.Täiustatud pihustid ja põlemiskambrid kombineerituna uue tagatelje ülekandearvuga vähendavad mootori kiirust ja kütusekulu 3% võrra.

13-liitrised V6 410-, 450- ja 500-hobujõulised mootorid on varustatud SCR- heitgaaside järelkäitluse süsteemiga, mis omakorda vähendab keskkonnamõju ja kütusekulu. Timmitud on ka käiguvahetust, mis on senisest sujuvam.

Lisaks pakutakse S seeriale 16 (15,6) – liitrist V8 mootorit, võimsusega kas 520, 580 või 730 hobujõudu. V8 jõuallikad on varustatud EGR ja SGR heitgaaside järelkäitluse süsteemiga. Kõik Scania uue põlvkonna jõuallikad vastavad Euro 6 normidele ja on mõeldud tööks kuni 100% HVO-ga.

Loe S seeria kohta rohkem siit

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Siin pole midagi pikalt kobiseda. Tuleb minna autokooli ja teha ära CE-kategooria load. Siis saab nende iludustega päriselt ka sõita. V6 ja V8 – sõiduautode maailma kaduv kunst, veokatel aga jätkuvalt olemas.

Kuidas siis nii, et nemad seal saavad Euro 6 standardeid teha, aga sõiduautode puhul on muudkui “4 on uus 6”, “kaheksa on saatanast”… eeh. Õnneks tulevad varsti “trollid” ka ja vot, mis te siis ütlete!

Allikas ja meedia: Scania

Sarvilised veoautod tulevad! Rootsis avati maailma esimene elektritee

Jaga

2 kommentaari

    • Ohoo, suur aitäh näpuviga märkamast! Parandame ära! Mis puutub hauas pöörlemisse, siis oluline oleks teada pöördemomenti, saaks teha tulenevad arvutused… töömahuga seonduvalt 😛

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.