Teisipäev, 27. veebruar 2024
Lubatud ja oodatud elektriautode toetusvoor avaneb KIK-i pressiteate põhjal “lähinädalatel”. Suurim muudatus on toetuse tagasiulatuv jõud: sõiduk, millele toetust taotletakse, peab olema lepingus. Niisiis, tähelepanu, valmis olla, start!  – alates 6.veebruarist on võimalik uusi liisingu- ja ostulepinguid sõlmima hakata.

Keskkonnaminister Madis Kallas allkirjastas 1. veebruaril oodatud nullheitega sõidukite toetuse andmise määruse, millega “edendatakse keskkonnasäästlikumate transpordivahendite kasutust ja vähendatakse kasvuhoonegaaside heidet.” Seega on nüüd ametlikult antud stardipauk liisinglepingute ette valmistamiseks, millega toetuse taotleja soetab e- sõiduki.

Määrus jõustub kolm päeva peale Riigi Teatajas ilmumist: 3. veebruaril määrus avaldati ning alates 6. veebruarist on soovijatel võimalik liisingu- või ostulepinguid sõlmida ja valmistuda taotlusvooru avanemiseks.

Tagantjärele tarkus, kastirattad ja vähem raha

Toetuse saamise tingimustes on mitmeid muudatusi. Suurim nimetatud tagantjärgi maksmine: e-sõiduk peab taotlejal olemas olema enne kui ta raha küsima läheb. Lisaks sõiduautodele ja kaubikutele on nimekirjas nüüd ka elektrilised kastirattad.

Toetusmäärad on varasemast väiksemad: täiselektrilise sõiduauto ja väikekaubiku ostutoetus on 4000 eurot ning elektrilise kastiratta ostutoetus on kuni pool ostuhinnast, kuid mitte rohkem kui 1000 eurot.

Võidujooksu osas pole hinnaalandust loota: esitatud taotlused vaadatakse läbi laekumise järjekorras seni kuni eelarve täitub. Toetusmeetme maht on 8,7 mln eurot. 

Enam ei nõuta GPS-seadmete paigaldamist toetusega soetatud sõidukitele ja kuskilt ei loe välja, et kui toetus on saadud, tuleb sõidukiga “just nii mitu kilomeetrit minimaalselt” aastas läbi sõita. (Palju õnne teile, kellel on varasemate voorudega autod ostetud, aga te saite ka tuhat eurtsi rohkem!)

See imetore kastiratas

Olgem ausad, kastirattad on üks samm euroopalikuma linnakeskkonna poole. Kuigi Eestis seni vähe levinud, on need sõiduvahendid tänuväärsed igapäevasel laste transportimisel lasteaeda või algkooli, poekäikudel, ja miks mitte ka sõbrale külla minnes. Kullerid ja postiljonid võivad edukalt sõita kastiratastel, ja tõenäoliselt on kasutusvaldkondi, mis kohe meelde ei tule, väga palju.

„Kuna autostumine on meie linnades suur probleem, siis peame hoogu andma nendele liikumisviisidele, mis ohjaks üha kasvavat autode hulka. Elektrilised kastirattad on üks hea viis, kuidas asjatoimetused linnas ära teha kiiresti ja nutikalt, ummikuid vältides,“ ütles keskkonnaminister Madis Kallas.

⚡ Tasub meeles pidada, et ka kastiratta lenksus olles on nulltolerants ehk alkoholi tarbinuna sadulasse istuda ei tohi.

Elektriliste kastirataste üks ikoonilisemaid esindajaid on kahtlemata Christiania Bikes, suure looga tootja ning on arvata, et nende rattaid ostetakse meelsasti ka meil.

Kuigi toetusmeede lubab kuni 50% kinnimaksmist, ei ole maksimaalne kastirataste toetuse määr (eraisikule) 1250€ kuigi adekvaatne – moodne taanlane maksab ligi 4000 eurot.

Sama on teiste tootjatega: kui tahad elektrilist kastikat, maksad mõnuga. Igal juhul on 1250€ parem kui mitte midagi, isegi teades, et eraisikuna tuleb toetussummalt maksta tulumaks. 1000 eurot nagu maast leitud, eks.

Meie omamaine Ampler võiks ka kasti mõelda – kuigi nendegi toodang ei ole odavate killast, on see moodne, kodumaine ja kvaliteetne.

Tähelepanu, valmis olla, start!

Toome välja mõne 1.02.23 keskkonnaministri poolt allkirjastatud määruse “Nullheitega sõidukite ostutoetuse andmise tingimused ja kord” olulise punkti, mida taotlemisel arvesse võtta.

⚡ Meetme raames toetatakse e-sõiduki omandamist müügilepingu alusel või liisingusse võtmist.
⚡ Nullheitega sõiduk on täiselektriline, sealhulgas vesiniku kütuseelemendiga, M1 ja N1 kategooria sõiduk ning täiendava elektrilise (vesinikuga) jõuallikaga kastiga jalgratas. Süsinikuheide peab olema 0g/km
⚡ Sõidukit tuleb kasutada peamiselt Eestis, elekter on toodetud taastuvatest allikates ning liisingulepingu pikkuseks on vähemalt 4 aastat
⚡ Toetust saab küsida sõiduautodele, mille hind on kuni 60 000€ käibemaksuta ja kuni 80 000€ + km kaubikutele
⚡ Auto ja ratta võib osta ka mujalt kui Eestist, aga müüjale kehtib rida tingimusi ja nendega võiks ennast kurssi viia enne ostmist.
⚡ Juriidiline isik saab toetust kuni 4000€ ühe auto kohta ja 1000€ kastiratta kohta
⚡ Ettevõtja võib toetust saada kuni 15-le autole ja 15-le kastirattale
⚡ Füüsiline isik (loe: tavaline inimene) saab ühe auto pealt tagasi küsida 5000€ ja kastiratta puhul 50% või maksimaalselt 1250€. Nendelt summadelt maksab ta ära tulumaksu, selle peab KIK automaatselt kinni
⚡ Liisingulepingus peab esmase sissemakse suurus olema vähemalt 4000€ ja leping võib olla ka lühem kui 4 aastat, kuid toetuse saaja peab sõidukit siiski vähemalt 4 aastat kasutama
⚡ Toetust ei saa taotleda kohalikud omavalitsused ja riigiasutused, aga saavad küsida avalik-õiguslikud asutused
⚡ Toetust ei saa kasutatud ja eelnevalt registreeritud elektrisõidukitele ega enne määruse kehtima hakkamist soetatud sõidukitele

Ennusta mulle mustlane, ennusta!

Ennustamine on küll tänamatu, aga jube tore töö. Uus toetusmeede ei too päris kindlasti kaasa e-sõidukite arvu plahvatuslikku kasvu, kuid lisab toetuse saajate nimistusse rea luksuslikumaid sõiduautosid. 60 000€ ja käibemaks otsa avardab võimalusi oluliselt: kuni 72 000-eurone auto on igati koššer taotlusvooru veeretada.

Kastiratastele toetuse taotlejad peavad jalad kõhu alt välja võtma ning kohe tegutsema, et löögile saaks. “Küll jõuab” – mentaliteet ei toida.

Maapiirkondades tuleb samuti aktiivselt siseneda toetuse taotlemise rallisse ehk juba täna vaadata välja auto või (kasti)ratas, mis meetme tingimustega sobib. Ei ole nii, et linlased riisuvad koore! Moodne maaelu alaku!

Elektrilised kastirattad – kui nende hulk peaks kasvama toetuse tulemusena – hakkavad nägema näguripäevi e-tõukside uputuse tõttu. Esialgu on kokkupõrked vältimatud. Ka autojuhid ei saa aru, mis monstrum k-ratas on ja tülisid tuleb. Seda rohkem, et kurjad on ka elektriautode omanikud. Olgem valmis!

Auto- ja tehnikaajakirjanikele koidab toredam aeg, sest tootjad hakkavad testimiseks pakkuma kastirattaid, ja see on tervitatav vaheldus muidu nii üksluisel “kõik autod on SUV-d, kõik sõidavad” – ajastul.

Autoostjatele koidab toetuse saabudes hea aeg, oodata on toredaid allahindlusi. Kindlasti võtab mõni neist eeskuju paari aasta tagusest Nissani kampaaniast, kus neile, kes toetust ei saanud, tehti toetussumma võrra soodsam hind.

Lühidalt: õnn saabub automüüjate ja kallite autode ostjate õuele. Sama raha eest paremas varustuses e-auto! Ja need imelikud kastirattad, kerige jalust! Või sõitke mingil oma teel. Siit tulen mina, oma läikiva “e”-ga.

Ah-jaa… elektrikaubikud. Nende arvukust toetusmeede oluliselt ei tõsta. Kuni pole müügil kaubikut, millega saab sõita nagu homset ei oleks, traditsioonilist sisepõletajat välja vahetama ei tõtata.

Taristu osas jätkub mahajäämus: loodetud keskkiirete laadijate võrgustik vanade kortermajade juurde jääb (vähemalt selles voorus) olemata.

Tervitame eraettevõtjaid, kes laadijatega mässata viitsivad ja ostame kallemaid, läikivamaid, rohkemate piip -tuut – juhhuu – vidinatega elektriautosid. Hõissa!

Kaanepilt: Ylle Tampere, Christiania

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN