Reede, 24. märts 2023
Kasutatud autode turg Balti riikides jätkab püsivat kasvu. Samas näitavad andmed, et Eestis on pea viiendikul kasutatud autodest läbisõitu muudetud – eraisikult sõidukit ostes on suur oht, et toote väärtus ei ole kooskõlas tegeliku tehnilise seisukorraga.

Üldine trend Balti riikides näitab, et autoomanikud teevad kõige sagedamini valiku kasutatud autode kasuks. Leedu uuringufirma AutoTyrimai andmetel registreeriti Eestis eelmisel aastal kasutatud autosid mõnevõrra rohkem kui uusi: kasutatud sõidukeid 28 996 ja uusi 25 492. Lätis registreeriti kasutatud autosid pea kolm korda rohkem kui uusi – 54 152 vs. 15 880 , samas kui Leedus kuus korda enam – 146 625 vs. 26 100. Eestis on seega erinevus Balti riikide hulgas kõige vähem välja joonistunud.

Møller Auto Baltikumi tegevjuht Izida Gerkena selgitab, et peamine põhjus, miks ostjad kasutatud autosid uutele eelistavad, on hind. Uut sõidukit valides tuleb arvestada, et selle väärtus langeb järsult ning seda juba pärast väga lühikest kasutusperioodi. Teisalt, valides vähekasutatud auto, on selle väärtus pärast kaht aastat, kui auto eest hästi hoolt kanda, tõenäoliselt sarnane ostuaegsele.

Üldjoontes annab Gerkena kohalikule kasutatud autode turule positiivse hinnangu: „Eelmisel aastal oli Eestis nõudlus kasutatud autode järele tunduvalt suurem kui 2020. aastal. Ka kasumikasv selles segmendis on viimastel aastatel olnud erakordne: võrreldes 2020. aastaga kasum eelmisel aastal kahekordistus ning võrreldes 2019. aastaga pea viiekordistus.”

Tihti hakkavad ostjad uut autot otsima müügiportaalidest ja suhtlusvõrgustikest, ent puudub garantii, et info auto tehnilise seisukorra ja läbisõidu kohta vastab tõele. CarVerticali läbiviidud uuringu kohaselt, milles uuriti umbes 900 000 auto ajalugu, on Eesti läbisõidupettuste levikult esirinnas. Võltsimisjälgi leidus 19% testitud autodest, asetades Eesti uuringu läbiviidud riikide seas 3. kohale. Läbisõidupettused on kõige levinumad Lätis, kus koguni 24% autodest leiti võltsimisjälgi, Leedu asetus 18% 4. kohale. Üldiselt on autopettused enimlevinud just Kesk- ja Ida-Euroopas.

Sertifitseeritud automüüjalt auto ostes saab ostja olla kindel, et autole on tehtud korralik ülevaatus. Lisaks pakuvad edasimüüjad sõidukitele ka erinevaid maksetingimusi ja garantiisid. Esindustes on kasutatud autode valikus nii rendiautod kui autod, mis on olnud sissemakseks uue sõiduki ostmisel. Ka kuuluvad kasutatud autode kategooriasse oksjonitelt ja tootjate demoautoparkidest ostetud autod.

Foto: BMW

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.