Reede, 26. aprill 2024
2030. aastaks plaanib Toyota turule tulla 30 uue elektrisõidukiga. Eilsel konverentsil tutvustas firma president Akio Toyoda ridamisi elektrilisi ideeautosid.

Toyota MR2 järeltulija osas on spekuleeritud oksendamiseni – “vaata, kuidas võiks välja näha MR2 järeltulija Toyotaga täiesti mitte seotud digitaalkunstniku arvates!” “Kas Toyota plaanib koostöös Lotuse/Suzuki/Porsche/Isuzu/Ducati/Scania/Boeinguga jne MR2 taassündi?”

Seni on spekulatsioonid jäänud ilma ühegi tootjapoolse kinnituseta, kuid nüüd on asi reaalsusele lähem kui kunagi varem. Nimelt on üks esitletud ideeautodest kahtlaselt keskmootoriga rotsteri proportsioonidega. Vaadake ise:

Uus Toyota MR2?

Detailide osas jäädi napisõnaliseks – isegi nime pole teada, sõiduki juures oli vaid kirjas “Sports EV” ning esistangel oli näha GR märk. Kuid mis põhiline – Akio Toyoda lubas, et entusiastid ei pettu, ükskõik et tegu on elektriautoga.

Kuigi ametlikke andmeid napib ja see on ideeauto puhul täiesti mõistetav, on nüüd vähemasti kindel, et Toyota plaanib tulevikus ka päriselt MR2 sarnast sportautot toota – olgu siis MR2, GR2, GR-S, MR-E või mis iganes nime all.

Võttes arvesse hetke arenguid, siis võib juba pisut unistada – mis võiks olla autoentusiasti vaatevinklist parim võimalik variant MR2 taassünniks?

Arvestades, et Lotus pani müüki kõik õigused ja vajalikud eriliinid, et võtta üle kolme senise “E” – Elise, Exige ja Evora – tootmine, ei paista pragmaatiliselt võttes ühtegi teist tootjat, kes sobiks paremini pärandit üle võtma kui Toyota. Kasutasid ju eelnimetatud Lotused pikalt vaid Toyota mootoreid ning arvestades, et Akio Toyoda on ise paadunud autoentusiast, võib mürki võtta, et see mõte on ta peast läbi käinud.

Järgmiseks – Toyota katsetab vesinikku põletavaid sisepõlemismootoreid. Kuigi heitmenormid on tapnud võimaluse nii mõndagi kuulsat mootorit edasi kasutada, avab vesinik selleks uuesti võimaluse. Ja kui ei, siis mis on viga GR Yarise 3-silindrilisel turbomootoril, mida juba mitmes autos vesinikul käiatakse? Niiviisi saaks näiteks väikse toodangumahuga erimudelis säilitada sisepõlemismootoriga seonduva tunnetusliku sõidukogemuse, mis entusiastidele palju tähendab.

Vesiniku-GR

Samas saaks Lotuse pressitud ja liimitud alumiiniumist ülikergeid ja ülijäikasid kandmikke kindlasti kohandada ka elektriajami tarbeks – näiteks viisil, nagu seda plaanib Porsche kunagi välja tuleva täiselektrilise Caymani puhul. Selle asemel, et akupakk auto põrandasse laduda, plaanitakse see keskmootoriga auto karakteri säilitamiseks panna juhi selja taha. See võimaldab ka madalamat isteasendit ning madalamat, aerodünaamilisemat kere.

Lotus Elise šassii

Suure tõenäosusega jääb aga ülaltoodu vaid unistuseks ning reaalsuses teeb Toyota oma platvormi, millele elektriline sportauto ehitada. Kuivõrd Toyota tegeleb samuti tahkisakude arendamisega, on vähemalt lootust, et see saab olema praegustest elektriautodest kergem – ja juba see on suur võit!

Fotod: Toyota, Lotus

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN