Kolmapäev, 28. veebruar 2024
Toyota esitles firma tulevikuplaane tutvustaval Kenshiki foorumil vesinikul töötavat eksperimentaalversiooni auhinnatud GR Yarisest.

Ideeauto jagab ajamit eksperimentaalse Corolla Sport võidusõiduautoga, mis võistleb Jaapani Super Taikyu võidusõidusarjas ja seda liigutab GR Yarise sisepõlemismootor, mis on kohandatud vesiniku põletamiseks. Vesinikul toimiv sisepõlemismootor ei erita peaaegu üldse heitmeid, säilitades samas sisepõlemismootorile omase akustilise ja tunnetusliku kogemuse. Arendustöö jätkub Jaapani mootorispordi nõudlikes tingimustes.

Eksperimentaalauto vesinikkütus, kütusepaagid ja tankimisprotsess on samad nagu Toyota vesinikuautode lipulaeval Mirail. Erinevus seisneb selles, et kui Mirai toodab keemilise reaktsiooni abil vesinikust elektrit, siis eksperimentaalne GR Yaris kasutab vesinikku sisepõlemismootori käitamiseks.

Vesiniku-GR

Kuigi vesinikul toimiva sisepõlemismootori arendus algas 2017. aastal ja see on alles varase arenduse ja katsetamise järgus ning ei ole laiemaks kasutuseks valmis, on Toyota eksperimentaalne Corolla Sport võidusõiduauto juba võistlustel oma suutlikkust tõestanud, paiskamata seejuures õhku peaaegu üldse heitmeid.

„Jaapani autotööstus peab sõiduautode tootmises edu saavutama. Selle tagamiseks peavad tootjad oma sõidukite vastupidavust ja sooritusvõimet ka mootorispordis proovile panema ja tõestama. Konkurents toob progressi – ja fännidele midagi, millele kaasa elada. Eesmärk ei ole lihtsalt meie uudishimu rahuldamine, vaid Jaapani autotööstuse arengu kiirendamine.“

Kiichiro Toyoda, Toyota Motor Corporationi asutaja (märts 1952)

Eksperimentaalsed GR Yaris ja Corolla Sport kasutavad mõlemad sama vesinikule sobivaks muudetud kütusesüsteemiga 1,6-liitrist turboülelaadimisega kolmesilindrilist G16-E-GTS mootorit, mis pärineb auhinnatud GR Yariselt.

Toyota GR Yaris

Vesinikujõul liikuv eksperimentaalne Corolla Sport on maikuust alates GAZOO Racing ROOKIE Racingu ridades Super Taikyu võidusõidusarjas osalenud, et karmis võistlustules uut tehnoloogiat proovile panna.

„Me oleme astunud esimese sammu ja väljakutse vastu võtnud, et oma vesinikumootoriga võistelda ja seda arendada. Ma usun, et kümne aasta pärast on maailm märgatavalt erinev ning ma loodan, et inimesed vaatavad tänasele tagasi ja näevad, et me võtsime selle väljakutse rõõmuga vastu ja nautisime sellest iga hetke.“

Akio Toyoda, Toyota Motor Corporationi president

Suurepärast keskkonnasäästlikkust võimaldav vesinik põleb kiiremini kui bensiin, mis parandab mootori reageerimiskiirust. Lisaks keskkonnasäästlikkusele ja puhtusele võimaldab vesiniku mootoris põletamine pakkuda ka lõbusat, sisepõlemismootori puhul harjumuspärast sõidukogemust.

Teel süsinikuneutraalsuse poole kasvatab Toyota oma panust vesinikku veelgi, populariseerides lisaks ka vesinikelemendiga elektriautosid ja mitmeid teisi kütuseelemendil toimivaid sõidukeid. Toyota plaanib oma vesinikutehnoloogia lihvimise abil jõuda veelgi efektiivsema vesinikuühiskonna loomiseni.

Vesiniku-GR

Fotod: Toyota, Sten Ottep/Fifty Visual

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. Lõpetanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sünnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb võimalusel ka mõne kiirema ringi või mitu.

KOMMENTEERI SIIN