Möödunud nädalal tuli teade, et alates 1. jaanuarist 2021 jätkab Põhja-Eestis ainsana Opeli esindamist Ascar Auto. Mõni aeg enne seda oli oma edasimüüja staatust kinnitanud Viking Motors. Baltimaade Opeli maaletooja Länsi Auto esindaja kinnitab, et tänavu jätkavad Põhja – Eestis kaks Opeli edasimüüjat, mis saab uuel aastal, pole teada.

Möödunud nädalal külvas parajalt segadust Autospiriti saadetud pressiteade, milles mh teatati, et 1. jaanuarist 2021 alates on Opeli müügi- ja teenindusvõrgu ümberkorralduste tulemusel ainus ametlik Põhja-Eesti esindus Tallinnas Autospirit Sõpruse kaubamärki kasutav Ascar Auto AS. 

Autospirit Sõpruse loeb end 1. maist ühtlasi suurimaks PSA kahe kaubamärgi – Opeli ja Peugeot – müügi- ning teeninduskeskuseks Tallinnas. Mullu müüdi koguni ⅔ pealinna Opelitest, kokku 929 autot. See on 54% kõigist Eestis 2019. aastal müüdud Opelitest.

Viking Motors Tallinnas, Tammsaare teel, on seevastu kõige kauem Opelit müünud ja teenindanud esindus ning kuigi veel mõni kuu tagasi oli teada, et Opeliga lõpetatakse, siis tehasega koostöös otsustati siiski jätkata.

See oli hea uudis kõigile neile, kes harjunud Vikingiga asju ajama – hea juurdepääsuga keskus, kus on kohta ka oma auto parkida, ootab kliente nagu häid sõpru – teenindajad on asjatundlikud ja suure kogemusega.

Kes siis ikkagi müüb ja teenindab?

Et selgust saada, kes siis ikkagi müüb ja teenindab, võtsin ühendust nii Autospiriti juhiga Marko Viirandiga kui ka Baltimaade ametliku maaletooja, Länsi Auto OY esindajaga.

Länsi Autos on vahepeal taas kord vahetunud Balti riikide “pealik” ja lahkunud teinegi kontaktisik. Küsimustele sain nädalajagu hiljem vastused kliendikogemuse spetsialistilt Aulikki Hahlilt.

Marko Viirand sõnas, et talle teadaolevalt lõpetavad teised esindajad tegevuse ning Länsi-Auto avab omakorda uue esinduse Tallinnas. “Salome lõpetab, Opeli esindusi jääb Tallinna üks, Sõpruse puiesteele, kus on koos nii Peugeot kui Opel.”

Automüük kriisiajal on olnud küllalt vaikne: “Aprillikuine eriolukord on kliendid jätnud äraootavale seisukohale,” rääkis Viirand. “Astra, Insignia ja uus Corsa on mudelid, mille vastu tuntakse huvi, ka Grandland X on jätkuvalt populaarne.” 

Kui Vinging Motors müüb edukalt esinduslikku Opel Insigniat, siis Autospiriti nõutuimaks mudeliks on Astra K. Eesti klient eelistab bensiinimootori ja automaatkastiga versiooni, ning selle hooaja trendivärvid näikse olevat valge ja beež.

Aulikki Hahl Länsi Autost selgitab, et 2020. aastal jätkavad Opeli diileritena Põhja-Eestis kaks esindust: Viking Motors ja Autospirit.  

“Länsi Auto Tallinna Opeli esinduse ehitustööd on edasi lükatud eriolukorra tõttu. Autode müük pandeemia ajal on dramaatiliselt kukkunud ja kogu segment mõjutatud, mitte ainult Eestis vaid ka Euroopas,” selgitas Hahl.

Mida toob aasta 2021?

Aulikki Hahl sedastab, et Länsi Auto juhtkond analüüsib Eesti Opeli müügi- ja teenindusvõrgustikku tervikuna veel selle aastanumbri sees ja siis langetatakse otsus, kes jätkavad ja kes mitte. Tartus esindab Opelit praegu Carring. 

“Lõppotsust mõjutab märkimisväärselt uute autode müügiturg tervikuna, sest see mõjutab omakorda nõuetele vastavust ja äripotentsiaali (tehase poolt on seatud maaletoojatele ja edasimüüjatele kindlad tingimused). Täna on võimatu ennustada, mis turul toimuma hakkab, sest pole võimalik ennustada pandeemia kulgu.”

Länsi Auto müüginumbrid Soomes on drastiliselt kukkunud ja kliendid on hulgaliselt liisinguautodest loobunud – see kõik mõjutab firma majanduslikku seisu ja tehase seatud tingimustele vastavust. Ettevõte andis kriisi ajal meditsiinitöötajate käsutusse tasuta 100 Opelit ja need võeti tänulikult vastu ent müüginumbreid see samm ju ei mõjuta. 

Võimalik, et kriisi leevenedes seisame silmitsi täiesti uue olukorraga, sealhulgas võib muutuda ka ametlik Opeli esindaja Baltimaades. Viking Motorsil palus tänavu jätkata edasimüügiga tehas otse, ja sellega oli Länsi-Auto päri.

Kaanepilt: Ylle Tampere

Jaga

Ylle on telesaadete produtsent ning vabaktuseline ajakirjanik ja fotograaf. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. Ylle käe all on valminud mitmed teadus-, haridus-ja keskkonnasaated ja teda on mitmel korral kõrgelt tunnustatud. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab ka ise hea meelega eri teemadel.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.