Kolmapäev, 24. aprill 2024
Eesti aasta auto 2020 on Mazda 3. 20-liikmeline autoajakirjanikest koosnev žürii tegi tänavustest uudismudelitest pingerea, millest kuus enim toetuspunkte saanud autot pääsesid finaali. Eesti aasta auto 2020 kuulutati välja 22. novembril ETV saates Ringvaade.

Eesti mainekamale autoauhinnale jäid tänavuses finaalis uudismudelitest kandideerima kuus: Audi e-tron, BMW kolmas seeria, Kia XCeed, Mazda3, Renault Clio ja Toyota RAV4.

eesti aasta auto 2020

Ajakirja Tehnikamaailm eestvedamisel järjekorras juba 20. korda korraldatud Eesti aasta auto konkursi võit läks  Jaapanisse – Eesti autoajakirjanikest koosnev žürii andis enim punkte Mazda 3-le .Viimati oli Mazda Eesti aasta auto konkursil tipus 17 aastat tagasi, kui esikoha pälvis Mazda6.

20 aasta jooksul oma teise Eesti aasta auto tiitlini jõudnud Mazda tõusis Peugeot, Volkswageni ja Renault´ kõrvale – neil neljal on läbi aegade kaks esikohta. Neist edukamad on olnud vaid Škoda nelja ning Opel kolme esikohaga.

Suuremat glamuuri Eesti autode iludusvõistlusega ei kaasne, sest aasta auto mõjuväli pole teab mis suur: ostja jaoks on olulised muud argumendid. Võitja kuulutati juba kümnendat aastat järjest välja ETV Ringvaate saates.

Tõnu Ojala, EAA peakorraldaja ütles Ringvaates, et seekord on finaali kokku tulnud realistlik pilt autodest: sisse on tulnud esimene elektriauto, Audi e-tron. “Valik on kirju ja põnev.”

Tänavu testis koos saatejuht Jüri Muttikaga finaliste laulja ja saatejuht Karl Taukar, kes muuhulgas leiutasid uue muusikastiili “keskluku karaoke”. Taukar ise hindab autode juures vaiksust. Järele saab saatelõiku vaadata siin.

Taukar hindas Kia XCeedi üheks potentsiaalseks võitjaks, Audi juures võõristas digipeegleid, RAV4 puhul aga kiitis auto pöörderaadiust. Clio puhul meeldis ja ei meeldinud ühekorraga selle väiksus. Mazda3 esiots oli tore tema meelest, aga üldiselt ei tekitanud auto emotsioone. 80 000 euro eest BMW kolmanda seeria ostjal palus Taukar enne perearstilt läbi käia, aga auto ise on hea.

Taukari meelest kõige põnevam auto oli Audi e-tron. Aga kui oleks vaja autot, millega Tartus käia, võtaks BMW, mitte uue ja räigelt kalli vaid vana ja hea.

Meie hindajad arvasid nii

Acceleristat esindasid tänavu žüriis autoajakirjanikud Uku Tampere ja Veli V. Rajasaar. Ühine proovisõidupäev, kus üles rivistati kõik kuus finalisti, oli mõlema jaoks täis üllatusi ja meestel tuli peas valmis mõeldud pingerida ümber tõsta: senise soosiku tõukas troonilt pisike, üllatavalt kvaliteetne ja vaikne Renault Clio.

Veli nimekiri sai selline (1.-6. kohani): Renault Clio, Kia XCeed, Mazda3, BMW kolmas seeria, Audi e-tron ning Toyota RAV4.

Uku pingerida (1.-6. kohani) sai selline (ühtlasi vaadake nüüd üles Veli rida): Renault Clio, Kia XCeed, Mazda 3, BMW kolmas seeria, Audi e-tron ja Toyota RAV4.

Hindab Veli V. Rajasaar

Veli V. Rajasaar rääkis Eesti aasta auto valimisest pikemalt Istmesoojenduse podcastis ja ütles, et asjatundliku autoajakirjaniku olulisim ülesanne autode hindamisel on oskus asetada end võimalike ostjate positsiooni:

“Audi e-tron elektriauto on kahtlemata suurepärane auto, aga kui paljud seda ikkagi osta jaksaksid? Seevastu Clio, X-Ceed, Mazda 3 on kõik sellised, mida ka n-ö tavaostja endale lubada saab. Vasutus on otsustajal suur.”

Veli nimekiri: (1.-6. kohani): Renault Clio, Kia XCeed, Mazda3, BMW kolmas seeria, Audi e-tron ja Toyota RAV4.

Renault Clio

Suurim üllataja, mistõttu ta ka siia platseerus – mugav, väga hea ja kvaliteetse sõitjateruumiga, ootamatult vaikne.

Lisaks sellele ainuke esikuuiku masin, millel oli käsikast – kahtlemata mõnusaim sõita ja vilkam, kui alguses ootasin.

Hinnaklass on kohe kindlasti kõigist masinatest Aasta Autole kõige paslikum. Ja seda vaikust peab lihtsalt veelkord mainima – vaid Audi e-troni sisemüra tundus veel vaiksem.

Nii palju autot nii vähese raha eest defineerib minu jaoks Aasta auto.

XCeed

Kia on viimastel aastatel oma sõiduautodega jõuliselt sakslastest (õigemini nende vastupidavusindeksitest) üle rullinud ning XCeed jätkab sel teel.

Pikk garantii ning mitte ühtegi kobinat. Suurepärane igapäevakasutatavus ning ühtegi miinust silma ei hakanud – see on auto, millega on lihtne ja tõenäoliselt väga murevaba pikalt elada.

Mazda 3

Huvitava ülelaadimissüsteemiga mootor jätab vabalthingava mulje ning pakub pööretemaiast sõiduelamust. Ja kohati isegi väga sarnane BMW kolmandale seeriale, aga huvitaval kombel jättis parema mulje. Kehvem tundus vaid sisemüra, kuid jaapanlase kohta oli seegi hämmastavalt vaikne.

BMW kolmas seeria

Vast kõige mittemidagiütlevam finalist – sellelt margilt sa ju juba ootad, et ta on hea ja mugav ja vaikne ja täpse juhitavusega, seega positiivseid üllatusi ei olnudki.

Pigem üllatas hoopis see, kui jäik vedrustus pärast teistega sõitmist tundus. Ja kusjuures mitte sportlikult jäik, mis oleks andeksantav, vaid ebamugavalt jäik.

Ebatasasustest üle sõites ei silunud seda ükski sõidurežiim. Muidu ootuspärane BMW, lihtsalt mitte ühtegi uut trikki.

Audi e-tron

Kõrgemat kohta ei saanud hinna pärast. Aasta auto peaks siiski olema mõistlikult kättesaadav. Lisavarustusena pakutavad futuristlikud kaameratest ning uksele paigutatud ekraanidest koosnevad peeglid tekitasid võõristust kuna juhiukse ekraani nurk on väga ebamugava nurga all. Muus osas etteheiteid ei ole – vilgas, mugav, vaikne, soliidne, moodsad lahendused.

Toyota RAV4

Suurim pluss on ruumikus. Muus osas üldse mitte halb auto, kuid teiste finalistidega samasse taustsüsteemi sättides ei hiilanud eriti millegagi.

Hindab Uku Tampere

Uku Tampere ütleb, et tema esikuuik oli algul teistsugune, aga kui kõik autod korraga testis olid ning ühest sai teise hüpata, läksid kaardid sassi:

“Peamiselt seetõttu, et Renault Clio oli finalistide seast ainus, millega ma seni sõitnud ei olnud. Ja Clio tuli, nägi ja võitis.”

Uku pingerida (1.-6. kohani) sai selline (ühtlasi vaadake nüüd üles Veli rida): Renault Clio, Kia XCeed, Mazda 3, BMW kolmas seeria, Audi e-tron ja Toyota RAV4.

Uku ütleb nagu Veligi, et tuleb meeles pidada, mida valitakse: “Kuigi Eesti aasta autot võib mõista “kõigema” valimise üritusena, on minu jaoks tegemist ikkagi eelkõige nn rahva auto valimisega.”

“100 000- eurone auto ja 15 000-eurone auto on põhimõtteliselt ebaõiglastel positsioonidel. Suure raha eest on palju lihtsam teha ideaalilähedast autot kui 15 000 euro eest.”

Uku lisab, et Renault Clio platseerumine esikohale ei vajanud pikemat kaalumist. Sõitjateruumi müratase on sel hämmastavalt madal ning sõita hea ja isegi lõbus.

“Kuigi Clio on rühma pisim auto, ei paista see välja ega anna tunda. Näiteks on tagaistuja jalaruum võrreldav klassi võrra suurema Xceediga ja isegi BMW-ga,” räägib Tampere.

“Kiirendus paneb küsima, et mis imemootor kapoti all on ja samas kütusekulu teeb silmad ette Toyota RAV4 hübriidile. No ja siis see hind – üks turu odavamatest.”

Alguses Tampere edetabelis esikohal olnud Mazda 3 loovutas positsiooni kõigepealt Cliole (nagu kõik teisedki) ning päeva lõpuks XCeedile. Teise-kolmanda koha võitlus on klassikaline: “kord Piibeleht all ja Vestmann peal, siis…”

Edetabelit maha joonistades hakkas tunduma, et Mazda 3 on siiski grammi võrra mürarikkama sõitjateruumiga, kaks grammi aeglasem ja kolm grammi liiga jäiga vedrustusega. Aga võibolla ei ole ka. Seekord läks sedapidi.

Nii Rajasaar kui Tampere ütlevad, et julgevad esikolmiku autosid soovitada sõpradele ja osta ka endale. Imetlus ja imestus, et 2019. aastal on nn masstoodangu autod võtnud esmaklassile järele ja mõnel juhul materjalide ja varustuse valikuga isegi mööda läinud.

“Nii olemuselt kui sõiduomadustelt trambivad kõik kolm valusalt iga traditsiooniliselt heaks peetava, “vana hea” sakslase kandadel. Märk auto ninas ei ole nii prestiižne, aga mis siis?” küsib Uku Tampere retooriliselt.

Ja olgu see veelkord öeldud, et Uku ja Veli üksteise pealt ei spikerdanud. Täna nende pingeridasid kõrvutades tekkis küll ahhaa! moment. Seda, mida arvasid teised kohtunikud, saab “Tehnikamaailma” detsembrinumbrist lugeda.

EESTI AASTA AUTO 2019 FINALISTIDE LÕPPJÄRJESTUS

1. Mazda 3 94 punkti
2. Renault Clio 91 punkti
3. Kia XCeed 63 punkti
4. BMW kolmas seeria 62 punkti
5. Toyota RAV4
6. Audi e-tron

Eesti aasta auto valimisega tehti algust 2001. aastal, mil esimese tiitli noppis tol ajal Eestis ilma teinud Peugeot 206. Peagi lõppeval 2019. aastal kandis Eesti aasta auto tiitlit Kia Stinger.

KOMMENTEERI SIIN