Kolmapäev, 4. oktoober 2023
Eesti aasta auto 2020 valimine on päevakorral: selgunud on kuus finalisti, kohtunike seas on uusi tulijaid ja vanu tagasipöördujaid. Kohalikku aasta parimat neljarattalist valitakse tänavu juba 20. korda. Võitja selgub hilissügisel. Ettevõtmist veab ajakiri Tehnikamaailm.

2019. autoaastat võib iseloomustada kui saagirohket ja värvikat: müügile on jõudnud nii poppide argiautode uusversioone – Toyota Corolla, Mazda3, Renault Clio – kui täiesti uusi mudeleid nagu Kia XCeed krossover, Seat Tarraco kõikjalsõitja või Škoda Scala.

Ka eriliste uudiste osas pole tänavune aasta kitsi olnud: Toyota Supra GT, Hyundai i30 Fastback, Cupra Ateca – valikut on seinast seina ja igale maitsele. Autoajakirjanikud, kes peavad parimaid nimetama, saavad parajalt pead murda.

Kõik käib sama rada pidi nagu ikka

“Käes on kahekümnes kord valida Eesti aasta autot ja midagi põhimõtteliselt teistmoodi ei ole. Kunagi ammu-ammu panime suuremas seltskonnas praegused printsiibid paika ja kuni neid koos pole ringi vaadatud, nii on,” selgitab ettevõtmise juht, Tehnikamaailma peatoimetaja Tõnu Ojala.

Seega läheb kõik sama rada: autoajakirjanikud valivad kõigist uudismudelitest välja oma 10 lemmikut ja neist omakorda selguvad kuus superfinalisti.

Järgneb ühine sõidupäev ning seejärel on aeg kohtunikel langetada lõplik otsus ja panna paika oma pingerida. Kõige rohkem esikohti korjanud mudel pälvibki EAA tiitli. Ent võitjad on kõik kuus superfinaali jõudnud mudelit.

EAA tiitel kuulutatakse avalikult välja novembris ning pikemalt on võistlusest koos kohtunike kommentaaridega juttu ajakirja Tehnikamaailm detsembrinumbris.

Kohtunikke on tänavu autosid hindamas 19. “Vanadest” olijatest on žüriis tagasi Tõnu Tramm, kes Äripäevas teeb autosaadet.

Accelerista ja Autogeeniuse ning Motors24 toimetustest on 2 kohtunikku varasema ühe asemel. Accelerista on esindatud tänavu kahe noorema generatsiooni autoajakirjanikuga, kohtunikurollis on Uku Tampere ja Veli V. Rajasaar.

Kuus finalisti selgunud ja üllatus on suur

11. oktoobril selgus Eesti aasta auto 2020 esikuuik. Seekordne tiitlivõitja – järjekorranumbriga 20 – tuleb nende mudelite seast (tähestiku järjekorras):

Audi e-Tron
BMW kolmas seeria
Kia Xceed
Mazda3
Renault Clio
Toyota RAV4

“Kui eelmisel aastal ei jäänud palju puudu, et finaali pääsenuks Nissan Leaf või Jaguar I-Pace, siis Audi e-Tron on esimene elektriauto, millel õnnestus finaali jõuda,” rõõmustab Tõnu Ojala uute tuulte puhumise üle ka EAA-l.

Tänavustest finalistidest on BMW kolmandal seerial ainsana juba ette näidata Eesti aasta auto tiitel (aasta oli siis 2006).

Läbi üheksateistkümne aasta on enim tiitleid – 4 – Škodal. Kolm esikohta on võitnud Opel ning kaks Peugeot, Volkswagen ja Renault, kuid viimasel on nüüd tänu Clio esikuuikusse jõudmisele võimalus Opeli kõrvale kerkida ja võtta veel üks võit.

Eesti aasta auto valimine sai alguse 2001. aastal, mil esimese tiitli noppis tollasel Eesti autoturul ilma teinud Peugeot 206.

Kaanepilt: tootjad, Ylle Tampere, Andres Kruus

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.