Esmaspäev, 18. märts 2024

-Ruumikas ja kvaliteetsete materjalidega interjöör
-Rikkalik juhiabide valik
-Asjalik ja kena väikeauto

Esimese Renault Clio müügilejõudmisest saab kohe 30 aastat. Ja ehkki uus Clio näeb välja eelmise põlvkonna mudelile üsna sarnane, on see oma olemuselt täiesti uus auto. Ametlikult väikeautode klassi kuuluv uustulnuk võib päris rahulikult end kõrvuti panna ka klass kõrgemate konkurentidega ja häbeneda pole midagi.

2019 – Uus Renault CLIO
Kolm kümnendit edulugu

2 aastat enne seda, kui Eestis võeti (taas) kasutusele Eesti kroon, oli Prantsusmaal ette võetud ühe väikeauto turuletoomine.

1990. aastal esitletud väikeauto Renault Clio pakkus mitmeid niisuguseid tehnoloogilisi lahendusi, mida varasemalt leidus vaid suurema klassi mudelitel nagu Megane ja Espace.

Ilmselt tabas Renault sellega täpselt õiget kohta autoostjate südames ja on suutnud seda korrata läbi nelja mudelipõlvkonna, sest Cliost on saanud enimmüüdav Renault mudel, mis seni on leidnud ligemale 15 miljonit ostjat.

Äriklientide üks lemmikuid

Mõned külmad faktid veel: Clio on B-segmendi enimostetav mudel (ka Eestis) ja teisel kohal kogu Euroopa uute sõiduautode turul tervikuna.

Kui nüüd kellelgi tekib mõte lugeda kokku kõik tuttavad Clio-omanikud (mina ühte tean) või vaadata maja ees seisvaid autosid, siis …

Müsteeriumi lahenduseks on pakkuda fakt, et suurema osa Renault Cliodest ostavad (nii meil kui mujal) fleet-kliendid, kelle hulgas nii autorendifirmad kui ka paljude töötajatega ettevõtted.

Mida sellest järeldada? Renault Clio on mõistliku hinna-kvaliteedi suhtega sõiduauto, mida on soodne pidada.

Viies mudelipõlvkond: seisus kohustab

Noblesse oblige, seisus kohustab. Seega on mõistetav, et viienda põlvkonna Clio edu tagamiseks pidi tootja tegema õigeid otsuseid.

Eksimisruumi ei ole, sest kuklasse hingavaid arvestatavaid konkurente jagub: Ford Fiesta, Toyota Yaris, Skoda Fabia, Opel Corsa, VW Polo, Hyundai i20, Peugeot 208.

Renault tutvustuse kohaselt oli uue Clio loomise leitmotiiviks evolutsioon ja revolutsioon. Esimene puudutab välimust, mis on saanud sarnasemaks teiste Renault’ mudelitega ja ühtlasi muutunud konservatiivsemaks.

Revolutsioon on aga aset leidnud sõiduauto interjööris, mis on varasemast avaram, oluliselt kvaliteetsemate materjalidega, viimistletum ja mis peamine, tehnoloogiaküllasem.

Muudatused on pinnapealsest ilustamisest sügavamad, sest Clio on esimene uuel CMF-B platvormil põhinev mudel. Uus platvorm on varasemast 22 kg kergem, aerodünaamilisem, vaiksem ja turvalisem.

Sellega kaasneb ka uusimate juhiabilahenduste kasutusvõimalus. Samuti võimaldab see elektrifitseerimist: E-Tech 1.2kWh mahehübriidmudelit on oodata järgmisel aastal.

400 km mägedes ja kiirteedel, see pole nali!

Tänavu Genfi autonäitusel avalikkuse ette toodud Clio viies põlvkond oli autoajakirjanikele sõitmiseks paar nädalat tagasi Portugali teedel.

Väike linnaauto, kolm täiskasvanut koos mõningase reisivarustusega ning 2 päeva ja üle 400 km mägedes ja kiirteedel – see kõlab nagu… 1. mingi uus popp väljakutse sotsiaalmeediamaailmast? 2. nali? Aga ei ole.

Kolm käsipagasikohvrit mahub pisikese Clio pagasiruumi millimeetri täpsusega ja sinna otsa veel jakid-joped, tegelikult mahuks veelgi.

Järgnevalt võiks oodata seda kirjeldust, et taga istuja põlved ja lõug saavad olema lähedases kontaktis. Ei, ka see oletus ei pea paika.

Kuigi seadsin esiistme selliselt, et mu pikad jalad armatuurlaua alaosa vastu ei puutuks, jäi taga istuval samuti pikakasvulisel kolleegil kämblajagu ruumi põlvede ja esiistme seljatoe vahele. Pea ja katuse vahele samuti.

Hiljem proovisin ise järele ja võin kinnitada, et tagaistmel on uskumatult lahedalt ruumi. Tulemus on seda märkimisväärsem, et tegelikult on uus Clio eelkäijast hoopiski 14 mm lühem ja 30 mm madalam. Renault insenerid on suutnud kasinatest mõõtmetest vägagi avara interjööri välja võluda.

Muljetavaldav on ka sõitjateruumi üldilme, sellised pehmed materjalid on B-segmendi puhul ebatavalised. Tervik mõjub soliidselt, viimistletult ja parimas mõttes modernselt.

Ükspäinis suur ekraan

Ekraniseerimine on jõudnud ka Cliosse, see uhkeldab oma segmendi suurima ekraanipinnaga. 9.3-tolline püstise kujuga tahvlit meenutav puuteekraan on suurim, mis Renault mudelitele seni paigaldatud.

Ka näidikupaneel on nüüd digitaalne ja vastavalt mudeliversioonile 7- või 10-tolline. Kiitma peab suure tahvli asukohta, selle vaatamiseks ei pea pilku teelt eemale suunama.

Samuti on mugav näha dubleeritud navigeerimisjuhiseid näidikupaneeli keskel. Olemas on ka Apple CarPlay ja Android Auto ühilduvus.

Kiidusõnad saab uustulnuk sellegi eest, et tahvli alla on paigutatud klahvirida ning kolm suurt kliimasüsteemi juhtnuppu.

Oleks veel soovinud ühte lihtsat pöördnupukest helitugevuse reguleerimiseks, aga tuleb leppida roolil olevate nuppudega.

Ergonoomiline edasiminek

Mõlema testitud Clio-versiooni, Intens ja R.S. Line istmed on mugavad – kui aga peaks valima, siis kindlalt R.S. Line omad: istmepadi ja embav külgtugi.

Uue kujuga õhemad peatoed ning istme seljatoe ergonoomiline kuju on andnud omapoolse panuse suurema ruumikuse saavutamisele, esteetilistest eelistest rääkimata.

Esteetika osas on kohandamisvõimalusi rohkesti, ilmselt teeb kellelegi rõõmu ka võimalus valida sobivaim meeleoluvalgus kaheksa erineva variandi hulgast.

Esmaklassiline juhiabide valik

Uue Clio juhiabilahenduste valik on oma klassi parimate hulgas. Turvalisuse eest ongi saadud EuroNCAP 5 tärni.

Esmakordselt Renault mudelivalikus pakutakse 360° kaamerat ja aktiivhädapidurdust, mis suudab tuvastada jalakäijaid ja jalgrattureid – see kuulub kõigi mudelite põhivarustusse.

Uus on ka maanteesõidu- ja ummikuabi, mis kujutab endast kohanduvat kiirushoidjat koos sõidurajahoidjaga – seda pakutakse TCe 130 EDC mudelitele.

Teistel mudeliversioonidel on aga põhivarustuses sõidurajalt väljakaldumise hoiatus ja rajahoidik, samuti liiklusmärgituvastus ja kiiruse ületamise hoiatus. Lisaks 360° kaamerale aitavad manööverdada ja parkida tahavaatekaamera ning parkimisabi.

Uued (valdavalt) bensiinimootorid

Kogu Clio mootorivalik on eelmise põlvkonnaga võrreldes samuti uus. Sõita õnnestus vaid bensiinimootoriga mudelitega, ent valdav enamus Cliodest ju bensiiniküttel sõidavadki.

R.S.Line ja Intens varustuses on valikus TCe 130 EDC 130 hj/96 kW 1,3-liitrine neljasilindriline topeltsiduriga 7-käigulise automaatkäigukastiga turbomootor.

Intens varustuses ka TCe 100, 100 hj/74 kW 1,0-liitrine kolmesilindriline 5-käigulise käsikäigukastiga variant, samuti turbomootor.

Zen ja Intense puhul saab küsida 100 hj turbot ka koos variaatorkäigukastiga ja varustustasemete odavamas otsas veel kahte vabalthingavat 3-silindrilist 65 hj (Life baasversioon) ja 75hj bensiinimootorit (Zen varustus) koos 5-käigulise käsikäigukastiga.

Olemas on ka kaks 6-käigulise käsikäigukastiga paaritatud 4-silindrilist turbodiiseljõuallikat (85 hj, Zen ja 115 hj, Intens varustustasemel).

Ühes esitlusel näidatud tabelis leidus ka TCe 100 LPG Zen-varustuses mudel, aga selle kohta esialgu rohkem infot ei ole.

renault clio

Soovitus on selgelt kaldu TCe 130 EDC poole

Jõuallikate-käigukastide osas kaldub valik TCe 130 EDC kasuks. Paraku on see kõrgema varustustasemega mudelite teema.

Kui hinnatase piire ei pane, ei tohiks küll olla põhjust mitte eelistada võimsamat ja automaatkäigukastiga heas varustuses versiooni (uus Clio võiks olla arvestatav konkurent samas hinnas, ent vähema varustusega klass suurematele mudelitele).

Ent ka 100hj turbomootor osutus võimekaks isegi kiirteel möödasõitudel, samas paigaltvõtul ja linnakiirustel jätsid dünaamikaomadused ning koostöö käigukastiga kohati soovida. Samas rahulik sõit linnas ja maanteel on sellele kombinatsioonile olemuslik.

Sõiduomadustelt on Clio ootuspäraselt mõõdukas, ei liialt pehme ega ka sportlik (R.S.Line on varustuspakett, mis lisab sportlikke disainielemente nagu alumiiniumpedaalid jne; uus Clio R.S kuumpära laseb end veel oodata).

Tuule- ja peamiselt teekattemüra jõuab sõitjateruumi küll, kuid summutatult. Ka siin sarnaneb Clio pigem klass suuremate sõidukitega. Ka auklik lahtise kruusaga tee ei olnud Clio jaoks mingi erakordne katsumus.

Nii ahvatlev kui ka see poleks, hinnata väikest linnaautot tema võimete poolest vallutada kurviseid mägiteid ja kruusakatseid oleks ülekohtune.

renault clio

Kokkuvõtteks: andke meile hinnakiri!

Clio koht on tavaelus, linnatänavail ja maanteedel, ja sinna sobib ta kenasti. Uue platvormi tehnoloogiaga ja varasemaga võrreldes oluliselt kõrgemal tasemel avaruse, viimistluse, mugavus- ja juhiabivarustusega Clio poole tasuks nüüd kindlasti vaadata, kui plaanis väikeautot soetada.

Ettevõtete autopargi üle otsustajatel võiks olla siinkohal mõtteaineks, et parema varustusega tööauto võib olla tänapäeva tööjõuturul oluline vahend selleks, et häid töötajaid hoida.

Hinnainfot loo avaldamise hetkeks saada ei õnnestunud. Praeguse Renault Clio põlvkonna hinnad jäävad vahemikku 10 700 – 15 400€.

Plussid:
Avar ja maitsekas interjöör
Rikkalikult juhiabivarustust
Hea paigutusega suur ekraan
Sõiduomadused

Miinused:
Puudub hinnainfo

Jälgi värskemat infot siin

Meenuta ka ideed Renault’ võimsaimast tänavaautost

Pildid: Renault pressipakk

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN