Mullusel tarbesõidukite messil Hannoveris valiti Peugeot Partner koos sõsarmudelitega aasta kaubiku tiitli vääriliseks. Vähesed teavad, et sama sõidukit saab ka nelikveolisena. 4×4 Dangel on Prantsuse autotootjale valmistanud nelikveolisi tarbesõidukeid juba üle 30 aasta.

Uue põlvkonna Peugeot Partner ja selle sõsarmudelid Citroen Berlingo ning Opel Combo, mis kõik põhinevad PSA uuel platvormil, on teeninud arvukalt auhindu ja kõvasti kiidusõnu kasutajate seas.

Vähem on teada aga võimalus, soetada väikekaubik ka nelikveolisena: kõrgendatud maastikujõudlusega auto sobib sellisena töövahendiks kõige raskematesse oludesse. Otsida tuleb märget 4×4 Dangel.

Meile siin Eestis tähendavad “rasked olud” kehva suusailmaga kaasnevat muda, teerööpaid, libedaid teid ja inimesele läbitamatuid radasid. Üsna tavapärane argipäev neile, kes linnast väljas tööd rabavad…

Alsace’is, Sentheimis paikneva autodele spetslahendusi väljatöötava Dangeli koostöö Peugeot insenridega sai alguse juba aastal 1976, siis kui sündis nelikveoline kastikas Peugeot 504.

Sealt edasi on 4×4 lahendusi mõeldud mitmetele tarbesõidukitele. Hinnanguliselt on Dangeli liinidelt maha sõitnud enam kui 22 000 sõidukit.

Peugeot praeguses mudelivalikus pakutakse 4×4 varianti Partnerile, Experdile ja Boxerile. Dangeli lahendusi kasutavad ka PSA Citroeni ja Opeli tarbesõidukid. Viimastest kirjutas Uku Tampere pikemalt Delfis.

Kuidas 4×4 Dangel veoskeem toimib?

DangelI 4X4 nelikveosüsteem kohandub tänu ECO 2WD või AUTO 4WD ümberlülitusvalitsale täpselt juhi sõiduvajadustega, teeolude ja ilmastikutingimustega.

Valikus on kolm sõiduviisi: ECO 2WD režiimis on nelikvedu eesmises ülekandes paikneva sidurirõnga toimel lahutatud. AUTO 4WD puhul suunab viskoülekanne juhul kui esisilla haarduvus väheneb, osa kasutamata jõumomendist tagasillale. 2WD on tavarežiim, kus auto sõidab nagu tavaline esiveoline.

Ümberlülitus automaatrežiimis toimub ilma igasuguse juhipoolse sekkumise vajaduseta sujuvalt ja üksnes juhul, kui tekib vajadus ümberlülituse järele. Sõiduk lülitub tagasi 2WD režiimi kohe, kui esisild leiab piisava haarduvuse.

See võiks ju olla kaasaegne Niva!

4×4 Dangel kaubiku jõuallikaks on uue põlvkonna diiselmootor, mis käib paaris 6-käigulise käsikastiga. Autol on kõrgendatud kliirens ning lisavarustuse nimekirjast saab sellele võtta ka põhja- ja kütusepaagi kaitsed.

Täpse hinnakirja leiab siit. Naljatades võib öelda, et venelaste legendaarne “kõikide kõikjalsõitjate A” Niva on küll surnud – kibedate euronormide ning ka moraalse ja tehnilise vananemise tõttu seda autot* Eestis ilmselt niipea uuesti müüma ei hakata – aga kurvastamiseks pole sugugi põhjust, sest PSA 4x4tarbeautod pakuvad tõsiseltvõetava lahenduse neile, kes harjunud kolhoositeid kündma.

*Niva nimi on nüüd Chevrolet’ omanduses, “vana head” nelikveolist toodetakse Lada 4×4 Urban nime all. Kas see kunagi meil müügile jõuab? Vaevalt. Nimelt on auto müügilt korjatud kogu Euroopas, sest selle jõuallikad ei vasta kehtivatele saastenormidele ning turvalisus jätab soovida.

Pildid ja video: Peugeot

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.