Laupäev, 20. aprill 2024
Eesti oma elektrisõiduki Nobe loojad on tagasilöökidest hoolimata täis tegutsemistahet ja ehitavad Mustamäel, uutes tootmisruumides prototüüpe. 6. detsembril toimub sealsamas , kontsert, näidatakse uusi ruume, tutvustatakse toetajaid ja edasisi plaane.

Nobe elektrisõiduki loojatel eesotsas Roman Muljariga on olnud kirev aasta: juuli alguses esitleti ajakirjanikele Nobe 100 ja Nobe 100 GT prototüüpi ning juhatati sisse suur ühisrahastuskampaania Indiegogo platvormil.

Olenemata kampaania pikendamisest sügisesse, soovitud umbes 90 000 eurot kokku ei saadud: lootusrikkaid investeerijaid jagus pisut rohkem kui 12 000 euro jagu. Kõik T-särgid, võtmehoidjad, kohvrid, proovisõidud ning muud vahvad auhinnad jäid välja jagamata. Ka tüübikinnituse saamise protsess takerdus.

Kuniks fännid pisut lööduna arutlesid, mis võis kampaaniaga valesti minna, tuli teinegi tagasilöök: 4. oktoobri ööl süttis Nobe tootmisruum Tallinnas, Telliskivi tänaval.

Põlengus hävisid prototüübid ja tööriistad. Muljar lähemalt midagi ei kommenteerinud. Napisõnaliseks jääb ta tänagi, kui uurin, kuidas Nobe tegijatel on läinud. Nimelt räägivad teadjamad, et töö käib uutes ruumides ning detsembri alguses korraldatakse ka toetuskontsert.

“Minu pressiagentuuri esindaja soovitas mul ajakirjanikele enam ise mitte midagi rääkida, sellepärast ei vasta ma ka ühelegi küsimusele,” ütleb Roman Muljar kiirelt telefoni. “Pöörduge esindaja poole.”

Uus innukas toetaja

Nobe on endale vahepeal leidnud toetaja: Koneita. Teen Eesti filiaali juhataja Ingmar Rõustikuga juttu ja küsin, kuidas elektrimobiili tootjale õlg alla pandi ja milline koostöö täpsemalt välja näeb.

Ingmar Rõustik ütleb, et on Eesti oma autoehitajale algusest peale kõvasti kaasa elanud ja Nobe püüdlusi igal sammul fännanud:

“Ma olen jah, vana Nobe fänn. Üks hetk Roman helistas meile ja kuna on nii hea suhe tekkinud, siis otsustasin talle pakkuda vastastikku kasulikku toetust. Meie sponsoreerime neid oma seadmetega, nemad panevad auto juurde meie nime.”

Ta selgitab, et uutes tootmisruumides Mustamäel teevad Nobe insenerid tööd Koneita tarnitud tööriistadega: “Kuna nad ehitavad autosid nullist, siis on vaja väga erinevaid tööriistu. Näiteks on vaja freesida autojuppe või raamtoru painutada või sildade jaoks kindlas mõõdus juppe valmistada – selleks kõigeks saab meilt riistad.

Ingmar Rõustikult kuulen ka 6. detsembri ürituse kohta. Ta soovitab, kel võimalik, Nobele õla alla panna, sest see sõiduk võiks olla meie ühine uhkuseasi. “Kontseptsioon on niivõrd kihvt, teistsugune. Meil, ühe suurema tööstus- ja puiduseadmete laovalikuga ettevõttel on rõõm nii toredat ettevõtmist toetada.”

6. detsembril tutvustusüritus Mustamäel

Kuna Roman Muljar ise ei taha lähemalt 6. detsembri üritusest rääkida, pöördungi agentuuri InNomine poole ja uurin Heikki Sal-Sallerilt, kes on Nobe kõneisikuks määratud, mis täpsemalt toimub.

Heikki ütleb algatuseks, et Romani ja tema meeskonda pole tõesti mõtet küsimustega kiusata: “Ei sina ei mina ei ehita autosid, aga nemad küll. Laseme neil rahus nüüd oma asja teha ja keskenduda põhitegevusele, mis on Nobe ehitamine.”

“6. detsembril toimub Nobe uutes tootmisruumides, Mustamäel, Teaduspargi ala garaažis n-ö tuhast tõusmise kontsert (nad ise nimetavad seda nii). See on piletitega üritus, mõni koht on veel saada,” selgitab Sal-Saller.

Nobe Factory of Amazing Things kontserdil pakutakse head muusikat ja head veini, teiste seas esineb sopran Pille Lill. Tutvustatakse ruume ja näidatakse vahepeal tehtut. Tõenäoliselt antakse teada ka toetajatest. Pileti saab 20 euro eest.

Kaanepilt: Indrek Jakobson

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN