Neljapäev, 18. aprill 2024
Neljapäeval tutvustas Eesti esimese seeria-elektriauto Nobe tegevjuht Roman Muljar Rotermanni keskuses oma plaane investorite kaasamiseks Indiegogo platvormil.

nobe eesti

Kohale olid toodud autodest kaks prototüüpi (tavaline ja GT-versioon), mis mõistagi said nii kutsutute kui möödakäijate suure tähelepanu osaliseks.

Ühisrahastuse kampaaniaga loodetakse koguda vähemalt 100 000 eurot, mis kulutatakse Nobe elektriauto homologiseerimiseks, misjärel on võimalik valminud sõidukid ametlikult liiklusregistrisse kanda ning neile numbrimärk väljastada.

Kuna tegu on kolmerattalise sõidukiga, siis ei registreerita seda kui sõiduautot, vaid pigem kui kolmerattalist mootorratast. Testimine viiakse läbi Belgia ettevõttes Mgineering.

Autoke on täis ebatüüpilisi lahendusi, tavalised ja igavad asjad jäägu teistele! Nii on väljudes võimalik näiteks kaasa haarata vihmavari (täispikk!). Sarnast lahendust on kasutanud nii noobel Bentley kui ka Škoda.

Tavapärase auto tankimisluugi kohalt saab juht hoopis iseendale tankida kohvi, kapotti üles tõstes saab välja keerata ka suured kõlarid – sobilik lahendus piknikule!

This slideshow requires JavaScript.

Suurepärase läbivuse tagav kolmerattavedu on lahendatud nii, et igas rattarummus paikneb eraldi mootor.

Üks parimaid innovatsioone (kahjuks pole hetkel see veel valmis isegi mitte prototüübi tasandil) on võimalus võtta endaga käe otsas kaasa kohveraku, mille saab panna laadima igale poole, kus on olemas tavaline 230-voldine pistikupesa.

See lisab 60 km sõiduulatust mis on täpselt sobilik tööle või koju sõiduks. Akupakk on siiski väike, Nobe pole mõeldud maanteel kruiisimiseks.

Mõistetavalt polnud täna näidatu enamat, kui üksnes füüsilisse kesta valatud visioon. Muljari sõnul on hetkel nähtav umbes 20% autost, ülejäänud 80% on inseneride lahendada.

Küsimusi on praegu veel palju rohkem, kui vastuseid. Näiteks pole selge, mis materjalist valmib kere, kuidas hakkab tööle juhtelektroonika, mis hakkab saama akude jahutusest jne.

Tööd on auto kallal teha veel tohutult, enne kui esimesele õnnelikule omanikule – Peter Vesterbacka’le – saab täiesti valmis sõiduki üle anda.

Tulevikus loodetakse tootmist laiendada ligi kümnesse riiki üle maailma ning seda põhimõttel, et iga tehas suudaks toota umbes 2000 autot aastas.

Visioon näeb ette ka robotkäe abil töötava laadimise, võimaluse parkida auto seinale (nagu bussijaamas näha võis) ning palju nii innovatiivseid lahendusi, mida me hetkel veel ettegi kujutada ei oska.

Aga kõigepealt peavad ütlema oma sõna investorid.

Loe ka Ylle Tampere intervjuud Roman Muljariga EPL-st

roman muljar
Roman Muljar oma elektriauto prototüüpi tutvustamas

Pildid: Indrek Jakobson

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN