Reede, 26. aprill 2024
airBalticul on plaan soetada oma lennuparki kokku 80 Airbus 220 tüüpi* lennukit ning uute pilootide väljaõpetamiseks avati Riias esimene A220 lennusimulaator. Pilootidel on tulnud tüübiõpet teha senini välismaal, kohapealne õpe annab rahalise kokkuhoiu, samuti võimaldab välja või ümber õpetada rohkem piloote.

airBalticul on Riia lennujaamas oma õppekeskus, kus õpivad põhiliselt Balti riikidest pärit noored. Tahtjaid oleks rohkemgi kui koolitusmahud seda seni on võimaldanud.

Neli sarnast simulaatorit maailmas

Moodne A220 lennusimulaator, mis ühtlasi on hetkel kõige uuem lennusimulaator maailmas, loob võimalused kiiremini ja palju odavamalt teha tüübiõpet ja avada rohkem kursusi õppekeskuses ning kogenud piloote uuele tüübile ümber õpetada.

Riias avatud täismõõdus lennusimulaator hakkab konkureerima Kanadas, Saksamaal ja Šveitsis asuvate Airbusi seda tüüpi silmulaatoritega: lennufirmad, mis võtavad kasutusele A220 tüüpi lennukid, võivad piloote saata ümberõppele ka Lätti, mis ilmselt on odavam kui neid Euroopast Kanadasse lennutada.

ERR-i uudistele antud intervjuus ütles Martin Gauss, et järgmisel aastal peaks simulaatoril ümber õppima 104 pilooti. Rahaliselt tähendab see 1,5 mln euro suurust kokkuhoidu.

Vaja on vähemalt 500 pilooti

airBalticu plaan näeb ette 80 A220 lennuki soetamist ja käitamist. Iga lennumasina kohta tuleks arvestada viis meeskonda, see tähendab poolt tuhandet väljaõppinud pilooti. Neid koolitatakse BT lennukoolis, värvatakse ka Tartu Lennuakadeemiast ning saadakse ümberõppega.

airBalticu õppekeskus on Balti riikide üks moodsamaid, varasemalt pole ükski lennufirma siin regioonis midagi sellist teinud: näiteks ka meie Regional Jeti lennukooli kursantidel tuleb tüübiõpet teha välismaal.

A220 täismõõduline lennusimulaator on lätlastele hädavajalik kuna seda tüüpi lennukeid kasutatakse maailmas veel vähe, airBaltic on oma 80 lennukiga üks väheseid suuri kasutajaid. Martin Gauss ütles avamisel, et ilmselt tuleb tulevikus üks simulaator veel juurde soetada, et õpet kiiremini korraldada.

Riia lennujaama õppekeskuses asuv maailma kõige uuem täismõõdus lennusimulaator on heaks kiidetud EASA poolt ja vastab PBN (perfomance-based navigation) ja UPRT (upset prevention and recovery training) nõutele.

Simulaator on varustatud elektroonilise liikumissüsteemiga, mis suudab lennuki liikumist täpsemalt ja kiiremini imiteerida kui varasemalt kasutusel olnud hüdrauliline süsteem. Kokpit kopeerib lennu instrumente ning vaade aknast on realistlik tänu CAE Tropos™ 6000XR visuaallahendusele.

Kas lihtinimesed saavad ka proovida…?

airBaltic pakub siiani kingikeskkonna kaudu võimalust Riias Boeing 737 lennusimulaatoris üksi või koos kahe sõbraga lendamist harjutada. Tunniajane simulaatorisessioon maksab ligi 300 eurot ja Lätti kohale tuleb ise lennata või sõita.

Valida saab päevase-, õhtuse- või öise lennuki maandumise stsenaariumi vahel ja vihmase või lumise ilmaga lendamise, kogeda turbulentsi ja erinevaid hädaolukordi. Lõpuks antakse diplom ka.

Seda, kas A220 simulaatorit lihtinimestel katsetada lubatakse, muidugi ei tea. Tõenäoliselt seisavad esialgu järjekorras profid.  Kel huvi õppida airBalticu piloodiks, võib 6. detsembrini järgmisele kursusele kandideerida: 4 kohta on veel vabad.

* Seda, kas lätlased jäävad kindlaks üksnes A220-300 lennukile või võetakse juurde ka väiksemaid Airbus 220-100 lainereid, näitab aeg. Osa regionaallende oleksid ilmselt väiksema lennukiga rentaablimad.

Pildid: airBaltic, airBaltic Training Center

KOMMENTEERI SIIN