Reede, 26. aprill 2024
Sloveenia Tsiviillennunduse Agentuur andis 25. septembril Adria Airways’ile nädalakese ajapikendust. 3. oktoobriks peab olema laual ettevõtte saneerimiskava, valitsus alles vaeb, kas kuulutada kohe välja pankrott või oodata veel veidi.

Esmaspäeval, 23. septembril peatas Sloveenia lennuettevõte Adria Airways ootamatult kõik lennud. Adria on olnud Nordica esimene strateegiline partner, eestlased kasutasid nende piletimüügikeskkonda, sertifikaati ja lennukeid.

Portaal Trip.ee kirjutas päev tagasi, et Star Alliance’i kuuluv Adria Airways’i lendude tühistamise põhjuseks on ajutine käibevahendite puudus. Kuuldavasti on Sloveenia lennuettevõttel kokku rohkem kui 60 miljoni euro eest võlgu.

Maksmata arvete tõttu on liisingfirmad oma lennukeid Adrialt tagasi võtma hakanud: 19. septembril võttis Iiri Trident Aviation Leasing Service tagasi kaks Bombardier CRJ 900 lennukit, päev hiljem tegi sama AeroCentury Maastrichti lennuväljal, võttes tagasi ühe CRJ 900 lennuki.

Trip.ee andmetel on Adria 20 lennukist (A319, CRJ 700/900, Saab 200) 3 liisingfirmade poolt tagasi võetud, 7 lennukiga osutatakse lennuteenust teistele lennufirmadele ja osa on varuosade puudumisel maa peal. Sloveenia firmal endal ei ole ühtegi lennukit.

Adria Airways on küllat pika ajalooga lennuettevõte: tänavu täitunuks sel 58 tegevusaastat. 1997. aastal jõudis ettevõte esimest korda kasumisse. 1987. aastal veeti aga enim reisijaid, üle 1,7 miljoni ning lendude täituvus oli 80%.

2016. aastal müüdi Adria AA International Aviation Holdingule, Saksamaa 4K fondi tütarfirmale. 2019. aasta tõi uue omaniku: kompanii müüdi sakslase Stefan Beulertz’i omandusse.

2018. aasta lõpus olid Adria likviidsusprobleemid sellised, mis sundisid Sloveenia lennuametit kaaluma nend lennunduslitsentsi tühistamist, kirjutas Trip.ee 13. septembril. Kapitalisüst sellest ajutiselt päästis.

Just Münhenis baseeruvat IAH-d süüdistatakse Adria raskustesse sattumises: viimased kolm aastat on olnud sloveenlaste jaoks paras pesumasin.

Valitsuski on vahepeal heidelnud: kas erastada või ärastada? Küsimus on sarnane nagu Eestis: kas riiklikku lennufirmat ikka on vaja? 25. septembri õhtuks peaks olema selge, mis edasi saab.

Nordica esimene strateegiline partner

Ka kodumaine Nordica on olnud sunnitud Adriale tahtmatult laenu andma: üleval on ligi 7 miljoni eurone nõue piletimüügi eest: Nordica müüs oma lendudele pileteid, raha läks otse Adriale, aga kätte sealt seda ei saanud.

Raamatupidamislikult on nõue justkui lootusetuks tunnistatud: Nordica kandis 2017. aastal selle maha, aga nõue oma esimese strateegilise partneri vastu raha kätte saada on endiselt üleval.

Tänavu mais valiti endine Nordica äriarendusjuht Sven Kukemelk Sloveenia lennufirma juhatuse esimeheks. Ta plaanis Adrias ümberkorraldusi, mis sarnaneksid meie Nordica – Regional Jet ärimudelile. Kas see plaan võiks Adria päästa!?

Spetsialistid tööta ei jääks

Pankrott tähendaks töö kaotust 558-le töötajale. Pilootide elus muutuks ilmselt firmamärk: kuuldavasti on mitu firmat oma pakkumised personali töölevõtmiseks juba lauda käinud. Sellises olukorras, kus konkurendid ootel on ja käsi hõõruvad pankrotiootuses, on päris raske lootusrikkalt tulevikku vaadata.

Sloveenia valitsus on seisukohal, et lennufirma edasi pidamine oleks “raha tuulde loopimine”, sest ettevõtte bilanss on tasakaalust väljas olnud juba väga pikka aega.

Tsiviillennunduse Agentuuril näib olevat – erinevalt üldlevinud arvamusest, et põhja see laev läheb – kannatust ja usku, Adriale veel üks võimalus anda.

Kentsakas on aga see, et ehkki juba esmaspäeval kõik lennud peatati, käib piletimüük Adria Airwaysi kodulehel siiani edasi. Eks suure laeva kummuli pööramine võtabki aega… või siis on lootus, et kõik kestab nii suur, et iga pankrotihoiatuse peale kraane kinni ei keerata.

Kukkujaid on teisigi

Tavainimese seisukohalt on lennunduses ärevad ajad: mõni päev tagasi läks pankrotti Thomas Cook, brittide au ja uhkus, 158-aasta vanune reisikorraldaja. Selle uudise peale hakkasid lennupiletite hinnad tõusma.

“Nagu ka varasemalt palju räägitud, siis väikesed lennuettevõtted (alla 10 miljoni reisija aastas), kes püüavad müüa oma brändi alt oma lendudele pileteid, ei saa enam hakkama,” on Regional Jeti kõneisik Toomas Uibo kurb.

“Näib, et see on muutumas Euroopas loodusseaduseks, pankrotilaine kogub alles võimsust. Eesti lennufirma Regional Jet on läinud teist teed ja teenib täna reaalselt raha. Mul on tunne, et oleme tabanud trendi enne, kui see trend nähtavaks sai.”

Allikad: Trip.ee, Exyuaviation

KOMMENTEERI SIIN