Neljapäev, 25. aprill 2024
Regional Jet plaanib lähiajal alustada oma lennukoolituste programmi ning avada välisbaasi Budapestis. Ettevõtte kõneisik Toomas Uibo kirjutab, et pöörast laienemisplaani RJ-l pole, keskendutakse teenuse kvaliteedile ja olemasolevatele klientidele.

Nordica ja LOT tütarfirma Regional Jet on üks esimesi “moodsa aja lennufirmasid” Euroopas, millel ei ole oma värve ega piletimüügisüsteemi vaid tootmisettevõte, mis oma klientidele (suured lennufirmad) pakub nii pika- kui ka lühiajaliste lepingute alusel lennuteenuseid vastavalt tellija soovile.

Regionaallendudele sobivad lennukitüübid

Kui tellija sooviks on lendude teostamine ATR72 turboprop-lennukitega, siis seda talle ka pakutakse. Regional  Jet toimetab regionaallendude turul, mis tähendab, et lennukite valik on täna piiratud sisuliselt nelja mudeliga.

Regional Jeti raudlindude valikus on reaktiivlennukid Bombardier CRJ700/900 ja Embraer 190/195 ning ATR 42 ja ATR 72.

Palju kasutatakse ka Dash Q400 turbopropellerlennukeid. Regionaallendudel ongi need neli levinumat mudelit, mis on end õigustanud ökonoomsuse ja reisimismugavusega.

Loomulikult on olemas ka teisi lennukitüüpe, mis sobiksid regionaallende lendama, aga arvestada tuleb sellisel juhul lennukite ja pilootide saadavusega. Kulukas on võtta valikusse vähelevinud lennumasin.

Vähelevinud lennukitüübi valikusse toomine tähendaks nii suuremahulisi pilootide koolitusi kui ka lennufirma ja hooldusorganisatsioonide kohandumist uuele mudelile – see kõik on suurte kuludega seotud.

Kui ühel päeval saabub Regional Jet’i klient, kes soovib osta lennuteenust viie B737-ga, siis see kindlasti tasub kaalumist.

Kui aga klient tahaks vaid ühte seda tüüpi lennukit, siis üksnes ühe uue mudeli käitamine ei tuleks paraku kõne alla, kuna kulud ühiku kohta on liiga suured ja teenuse hind pole konkurentsivõimaline.

Kuniks pole pikki lepinguid, lennukid liisitakse

Regional Jet liisib vajalikud lennukid lennundusele spetsialiseerunud liisingfirmadest. Diilid on erinevad ja need sõltuvad konkreetset lennufirma äriplaanist.

Liisingumakse suurus sõltub liisinguperioodi pikkusest ja ka lennukite pakkumise/nõudluse suhtest. Kuniks üks leping on sõlmitud keskmiselt 3-5-aastaks, puudub vajadus lennukeid osta.

Liisingfirmaga lepitakse kokku lennuki igakuine liisingmakse suurus, mis 60-90 istekohaga lennuki puhul võib jääda vahemikku 90-160 tuhat USD kuus.

Üldjuhul on lepingu sõlmimisel lennufirmal kohustus maksta liisingfirmale mõne kuu deposiit: rahasumma peab lennufirmal endal olemas olema.

Edasi teenindatakse liisingumakseid tulust, mida lennuk ühe kuu jooksul teenib. Äriplaan peab olema selline, et tulud kataksid nii liisingmakse kui ka muud opereerimisest tulenevad kulud ning loomulikult ka marginaali, mida lennufirma teenida plaanib.

Üks kodu- ja seitse välisbaasi

Regional Jet’il on täna Põhja-Euroopas 7 välisbaasi ja üks n-ö kodubaas, milleks on Tallinna lennujaam. Baas tähendab seda, et lennukid ”ööbivad” selles konkreetses lennujaamas ning alustavad ka päeva esimest lendu sealt.

Regional Jet’i välisbaasid asuvad hetkel Vilniuses, Gröningenis, Billundis, Aarhusis, Kopenhaagenis, Gällivares ja Stockholmis.

Kokku on lepitud, et lähiajal avatakse baas ka Ungari pealinnas, Budapestis. Taani linnades Aarhusis, Billundis ja Kopenhaagenis baseerub kokku 5 ATR72 tüüpi lennukit.

Stockholmi baasis hakkab järgmise aasta kevadest ööbima 4 ATR72 lennukit ja 1 CRJ masin. Ülejäänud CRJ lennukid jagunevad teiste baaside vahel ja neid liigutatakse ja vastavalt graafikule ka ringi. Regional Jet käitab selle aasta lõpuks kokku 20 lennukit.

Tööjõud renditakse

Kuna töötame väga erinevates riikides, siis kasutame personali leidmiseks kohapealseid ettevõtteid, mis ongi spetsialiseerunud lennundusele.

Igas riigis on omad regulatsioonid ja seadused, mida lennufirma peab tööjõu värbamisel punkti pealt täitma. Et mitte sinna juriidikasse ära uppuda, on lennuettevõtetel efektiivsem viis rentida piloote ja kabiinipersonali läbi kohalike firmade.

Kindlasti eelistame uue baasi loomisel kohalikke inimesi, sest iga meeskonnaliige soovib eelkõige kodu lähedal töötada, mitte olla nädalate kaupa kodust eemal. Lennufirmale on see samuti soodsam, sest ööbimiskulusid ei ole vaja katta.

Pidev pilootide ja spetsialistide põud

Pilootide, tehnikute ja ka teiste lennundusspetsialistide puudus on ühtviisi probleemiks kõigile lennufirmadele üle maailma.

Prognooside kohaselt kahekordistub globaalne lennuliiklusaastaks 2035. Juba praegu on puudu ligi 600 000 pilooti üle maailma.

Üllatuslikult näitavad meie Haridusministeeriumi poolt tehtud uuringud aga seda, et piloote koolitatskse Eestis piisavalt (10 tk aastas) ja mingit vajadust õppekohtade arvu tõsta, ei ole.

Tegelikult võiks Eesti aga väikese riigina olla kiire muutustega kaasa minema ja panustama pikas perspektiivis oluliste elukutsete õpetamisele.

Üks selliseid on kindlasti piloodi elukutse, aga ka lennundustehnikuid ja -insenere on puudu. Lennunduses on spetsialistide palgatasemed ühed kõrgemad riigis, iga inimene, kes töötab selles valdkonnas, loob keskmisest suuremat SKP väärtust.

Regional Jet on loomas oma koolituskeskust

Rohkemate lennunduse spetsialistide koolitamine võiks seega olla ju Eesti riigi huvides. Riigiaparaat aga ei näi vedu võtvat ja seepärast peab Regional Jet ise oma koolitusorganisatsiooni looma, sest aega oodata ja loota ei ole. Me peame tegutsema juba täna.

Plaanime alustada lähitulevikus MPL (Multi-Crew Pilot Licence) koolitusprogrammiga. Täna on see kiireim viis,  kuidas inimene (sisuliselt tänavalt) reisilennuki paremale istmele, esimeseks ohvitserina lendama saada.

See on Euroopa lennuohutusameti (EASA) poolt kinnitatud õppeprogramm, mis võimaldab tubli inimese vähem kui kahe aastaga (19 kuuga) reisilennuki piloodiks koolitada.

MPL seab ka piloodile teatavad piirangud. Näiteks ei saa selle programmi alusel õppinud inimene kaptenitoolile istuda, samuti kehtib tema litsents ainult selles lennufirmas, kes teda koolitas ja ainult selle lennukitüübil, millel algselt õppis.

Regional Jeti koolitusprogrammi hind on hetkel veel lahtine, kuid võrrelduna levinud, umbes 120 000 – euroste piloodikoolituse hindadega, saab see olema ilmselt kordades madalam.

Kiirele kasvule orienteeruda on vale

Regional Jet’il on hetkel kolm suurklienti, kelleks on Nordica, SAS ja LOT ning mitmeid väiksemaid tellijaid nagu Air Serbia, Flybe, Smartlynx jne.

Selle aasta oktoobri lõpus Nordica tellimused vähenevad, kuna ettevõte peatab lennud Tallinnast, kuid SASi ja LOTi tellimuste osakaal suureneb samal ajal. Samuti suureneb Eesti lennufirma lennukite arv Tallinnas. Lähiajal baseerub siin kaheksa lennukit.

Regional Jeti teenuse tellijate arv on täna piisav. töö käib selle nimel, et sõlmitud lepingud täidetud saaks. Me ei soovi, et liiga kiire kasv meie teenuse kvaliteeti mõjutama hakkaks.

Kaanepilt: Ylle Tampere

KOMMENTEERI SIIN