Neljapäev, 18. aprill 2024
2023 on juba mõnda aega tiksunud, seega on aeg kirja panna ka tänavused ennustused alanud auto- ja liiklusaastaks.

Seekord tuli neid kokku tosinajagu ehk kolme võrra vähem kui mullu. Mitmed ennustused on eituse vormis (mis asjad tänavu juhtuma EI saa) ning mitmed veidi ebamugavad, aga eks ajakirjanduse üks rolle olegi lugejaid turundusplära juurest maa peale tagasi tuua.

Ennustused ei ole reastatud tähtsuse järjekorras (kõik on olulised), kuid seekord on võimaluse korral juurde lisatud mõõdik – nii on aasta pärast lihtsam hinnata, kas ennustus täitus või mitte. Samuti on need jagatud nüüd valdkonniti – alustuseks õigusruumi puudutavad ja lõpetuseks loomulikult Elon Musk. Siin need on:

1. Automaksu Eestis ei tule

Kuigi on parlamendivalimiste aasta ja Eesti poliitikas on tavaks võitjail kohe oma valimislubadused kobareelnõudena teoks teha, siis vaatamata ettevaatlikele sõnavõttudele viimase viieteistkümne aasta jooksul, pole ükski erakond seda plekki enda kuuereväärile võtta julgenud. Ei juhtu see nüüdki.

Automaks, International Driving Authority

2. Keskmist kiirust mõõtvad kaamerad tulevad Eesti teedele

Kasvõi üks ja esimene, aga suure tõenäosusega tehakse see asi 2023. aasta jooksul ära. Kuskohas ja kui pika vahemaa kohta, pole päeva lõpuks oluline – märk pannakse maha ning esimesele järgnevad pärast juba teine ja kolmas jne. Mõõdik: vähemalt üks töötav kaamerapaar Eestis.

3. Kütuseaktsiisi ei muudeta

Vaatamata Õliühingu lobitööle ühelt poolt ning Rahandusministeeriumi soovidele teiselt poolt jäävad aktsiisimäärad muutmata, neid ei tõsteta ega langetata. Mõõdik: mootoribensiini ja diiselkütuse aktsiisimäärad jäävad 2022. aasta tasemele.

4. Siit ka hinnaennustus: kütuse hind tõuseb aastaga pisut

Kui aktsiisid jäävad samaks, siis hakkab rolli mängima kütuse maailmaturuhind. Arvestades, et pakkumise pool on piiratud ja OPEC üritab igast liitrist maksimumi võtta, on hindadel ruumi ülespoole minna küll. Mõõdik: pliivaba mootoribensiin 95 maksab postihindade järgi üle 1.70 €/l.

5. Automüük jääb vinduma

Päris auku uute autode müük ei kuku, kuid taastumist 25 000 müüdud uue auto juurde ka ei tule. Seame mõõdiku ettevaatlikult 21 000 müüdud uue auto juurde, kuid tegelikult on hästi, kui 20 000 täis peaks tulema. Meenutame: 2022. aastal läks Eestis kaubaks 20 563 uut sõiduautot.

Elke Mustakivi esindus

6. Elektriautode läbimurre jääb ka sel aastal tulemata

Särtsukaid lisandub meie teedele üha rohkem ja kallimaid. Seame mõõdiku 10% peale ehk et meie ennustuse kohaselt müüakse kogu aasta peale Eestis uusi täiselektrilisi (BEV) elektriautosid alla kümne protsendi uute autode kogumüügist. Ühe põhjusena ennustame, et kõrgepingeakude hind ületab 160 USD/kWh piiri ning nende kallinemine jätkub.

7. Linnamaasturite populaarsus jätkub

Kui 2022. aastal müüdi Eestis keskmise ja väiksema suurusega (linna)maastureid vastavalt 33,3% ja 19,5% kogumüügist, siis siin olulist muudatust ette näha ei ole. Seame mõõdikuks täpselt 50% – kui üle poole uute autode müügist on (linna)maasturid, loeme ennustuse täitunuks.

8. Ott Tänak ei tule autoralli WRC maailmameistriks

Kõlab väga ebapopulaarse ennustusena, kuid kiireid sõitjaid on maailmas teisigi ning nende selja taga on veelgi võimsamad tiimid kui M-Sport. Tubli tulemuse teeb saarlane sellegipoolest.

9. Aasta teeremont (Pronksi tänava sulgemine) lõpeb (isetäituv ennustus), kuid autodele on seal vähem sõiduradasid kui remondi alguses

Mõõdik: Pronksi tänaval on majade nr 4 ja 6 vahelisel kohal kõigile autodele sõitmiseks (mõlemas suunas kokku) neli või vähem sõidurada.

10. Tesla FSD (Full Self-Driving) läbimurret ei tule

FSD kasutusvõimalused jäävad suures plaanis samale tasemele mis 2022 (test mis iganes faasis). Seda, et lisad autot tellides linnukese ja kätte saades hakkad kohe vabalt kasutama, ei tule.

Tesla Full Self-Driving

11. Tesla Cybertruck ei jõua seeriatootmisse ja müüki

Demoautot näidatakse jätkuvalt siin ja seal, aga seeriatootmist vooluliinil veel kõige erinevamatel põhjustel ei tule.

12. Onu Elon ei saa maailma rikkaima inimese tiitlit tagasi

Kas selle saab endale Jeff Bezos või suudab Bernard Arnault endale hoida, vahet pole. Mõõdik: Forbes’i hinnangul ei ole Elon Muski netoväärtus maailma suurim.

Juba vähem kui aasta pärast saame teada, kui palju täkkesse läheb. Seni võib meile pakkuda ka omapoolseid ennustusi – lubame need “Istmesoojenduse” saates ette võtta.

Fotod: Tesla, International Driving Authority, Elke auto

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN