Esmaspäev, 18. märts 2024
Mida toob 2022 automaailmas? Indrek Jakobson kogus kokku 15 autotööstust puudutavat mõtet ja ennustust.

Kuigi eelmise nädala Istmesoojenduses sai need ennustused samuti välja käidud, teeme seda nüüd ka kirjasõna kujul. Loomulikult on tegu “haritud spekulatsioonidega”, seega on kaasa mõtlemine ja ka vastandumine igati teretulnud.

1. Elektriautode ja akude hinnad tõusevad

Akude hinnad ei lange, vaid hakkavad tõusma, tahkisakud tootmisse aga alanud aastal veel ei jõua. Elektriautode hinnad seeläbi arusaadavalt enam ei lange, vaid hakkavad uuesti tõusma, kuna tõusevad ka kõigi tootmissisendite hinnad. Hinnalanguse põhi on läbitud ja 100 USD/kWh jääb enne tahkisakude tulekut püüdmatuks. Seda aga, et tahkisakud lähema paari aasta jooksul veel ei tule, oleme juba saates rääkinud.

2. Särtsukate läbimurret veel ei tule

Kuigi mõne kuu lõikes võib anomaaliaid olla, siis üldist elektriautode läbimurret veel ei tule – erandiks võib-olla vaid Tesla Model 3 edu. Teisalt ponnistavad kõik „vanad tootjad“ ühiselt Tesla ja hiinlaste vastu. See ei tähenda, et elektriautode turuosa ei võiks kasvada järgmisel aastal kahekohalise arvu protsente, aga tuleb arvestada, et baas, millelt tullakse, on siiski väga-väga madal.Tesla Model 3

3. Elektriautode arvukuse kasv tekitab laadimisprobleeme

Elektriautosid saab sellegipoolest olema rohkem kui lisandub kiirlaadijaid ning seetõttu tekivad omakorda üldkasutatavate laadijate juures probleemid:

  • Hakkavad tekkima järjekorrad (üks põhjustajaid Elmo Rent, aga ka elektritaksod). Mustamäel on juba praegu hommikul praktiliselt võimatu autot Type2 laadima panna, sest Elmo Rendi autod on kõik seal ees. Kas see tähendab, et suurte elamurajoonide inimesed jäävad sellest rohepöörde osast välja?
  • CCS standardiga kiirlaadijaid ikkagi pole mujal kui Tallinn-Tartu ja Tallinn-Pärnu lõigul. Suuremad linnad on üsna hästi kaetud, vana Elmo võrk samamoodi, kuid CCS kiirlaadijaid mujale eriti paigaldama ei kiputa. Ilmselt pole inimestel asja mujale kui Tartusse ja Tallinna?
  • CHAdeMo standard jääb kõigele ja kõigile jalgu, kuna viimane Leaf kaob varsti müügilt ja uued Nissanid tulevad CCS pistikuga. Praegune võrgustik on aga 10 aastat vanade standardite alusel tehtud. Enefit Volt seadistab laadijaid küll ümber, kuid see protsess on siiski väga aeglane – probleemid tekivad kiiremini.
  • Laadijate kiirused ja hinnad tõusevad ning see võimaldab lähendada lubatud laadimiskiirust päriselule (küll on aku temperatuur vale, küll on aku liiga täis, küll liiga tühi, põhjus on mida iganes, laeb ikka kaks korda aeglasemalt kui posti peal kirjas). Alles kehtestas suurim operaator Enefit Volt hinnaks kiirusel kuni 50 kW=0,29 € , üle 50 kW=0,39 €. Diiselauto kilomeeter maksab umbes sama palju. Paradigma muutus: klassikalises tanklas müüakse kütust (diisel- ja bensiin), laadijas müüakse aega. Mida vähem aega raiskad, seda rohkem maksad.
4. Diisel jätkab välja suremist

Volkswagen TDI diiselmootor

Diiselkütus mootorikütusena jätkab Euroopa uute autode müügis langustrendi. See ei ole mingi uudis – rääksime juba suvel, kui kiiresti Soomes see langus toimub. See aga puudutab vaid uusi autosid, Eesti kasutatud autode impordis jääb diisel siiski domineerima.

Subjektiivselt (Euroopas avalikult, meil pisut vähem avalikult) on tekkinud “diislihäbi” analoogselt “lennuhäbiga”. Enamik tootjaid on oma allesjäänud diiselmootoritelt koristanud viite kütuseliigile (näiteks VW TDI kadus 2018).

5. Kiibirindel (eriliste) muutusteta

Kiibikriis leeveneb ainult väga-väga vähe, aga siiski. Põhjused, mis tekitasid kriisi, pole ju mitte kuhugi kadunud, uute tootmisvõimsuste loomine võtab paar aastat aega ning defitsiidi tingimustes autotootjad elektroonikatootjaid üle maksta ei suuda (soovi). Pigem teevad väikesi järeleandmisi kiibitootjad, et suuri, kuigi viletsaid (ja seda autotootjad kiibiäri mõistes on) kliente päris mitte käest ära lasta.

Ränikiip Bloomberg

6. Hiinlased ei tule hooga vallutama

Hiinlased tulevad jätkuvalt Euroopa turule, aga väga tasa ja targu, Eestisse veelgi aeglasemalt. Teada on ainult, et Great Wall tuleb Euroopasse, aga Hiina suurim tootja BYD mõtleb veel.

Hiina suurimad ja tõsiseimalt võetavad tootjad on aru saanud, et Euroopa turg ja eurooplase maitse erineb koduturust kõvasti ja selle mõistmiseks on vaja katsetada ettevaatlikult. Seres 3 on Eestis kohal, aga vaimustust ei paista kusagilt – ja seda ei ole põhjust niipea oodata.

7. Elektriautotootjate aktsiahinnamull ei lõhke

Oodatakse särtsukatootjate aktsiahinna mulli lõhkemist, aga meie arvates seda ei juhtu. Kriisi ennustajaid on maailmas alati olnud ja on ka edaspidi ning Riviani edu raha kaasamisel ning Tesla aktsia hind on tekitanud üleilmset kadedust.

Kui seal tuleb tõsine korrektsioon, siis on see tunduvalt laiapõhjalisem ning seda ette ennustada me keegi ei suuda – vastasel juhul oleksime juba palmi all ja kolm põlvkonda takkapihta ei peaks enam kunagi tööd tegema.

Tesla Bitcoin

8. Autod muutuvad värvilisemaks

Hall metallik kaob koos diisliga, must ja valge ka. Asemele tulevad beež, khakiroheline ja tumehall, vähemalt nii arvab värvitootja BASF. See kehtib muidugi uute autode kohta ja üleilmselt – Eestisse toodavate pruugitud autode värvi see ei mõjuta, kuna seal jääb hallmetallikdiisel domineerima veel kauaks. Pole ime – tegu on hetkel veel praktilisima lahendusega, mis jääb selleks kindlasti veel ka 2022. aastaks.

9. Autode maksustamine ei muutu

Eestis automaksu veel ei tule ja muu autodega seonduv maksustamine ei muutu. Kuna Riigikogu valimisteni on jäänud ainult pisut üle aasta, siis igasugune maksutõus oleks arusaadavalt poliitiline enesetapp ja keegi seda vabatahtlikult ei tee. Pärast valimisi on teine lugu, aga siis on ka juba teine aastanumber. Alanud aastat see veel ei puuduta.

Eraldi väärib rõhutamist, et ka diiselkütuse, maagaasi ja elektriaktsiis ei muutu. Mida turul hinnad teevad, me ennustada ei julge, määramatust on selleks liiga palju.

Automaks

10. Käsikasti allakäik jätkub

Käsikasti liikumine ajalukku jätkub nagu diiselmootorigi. Trend on üleilmne, Eestis veelgi reljeefsemalt väljendunud. Üha enam juhilube tehakse automaatkasti kasutamise märkega ning üle 80% uutest autodest ostetakse automaatkastiga. Mõistlik või mitte, aga trend on vääramatu ja jätkub ka alanud aastal.

11. Väheneb automüügisalongide tähtsus

Automüük hakkab tasapisi muutuma nn. agentuurimüügiks ehk otse veebist (Tesla on ses osas olnud teerajaja), edasimüüja/diileri roll jääb järjest väiksemaks (vt ka kiibikriisi jutt). Kauplemine automüüja juures väheneb ka, kuna kauplemisruum tõmbub üha enam kokku – võta või jäta!

Ühe aastaga loomulikult kogu automüüki pea peale ei pööra, kuid suund selles osas on kätte näidatud. Mis sellest edasi saab ja kuidas margiesindused ellu ning alles jäävad, on väga keeruline ning pikema aja küsimus. 2022. aasta on lihtsalt üks samm selles pikas reas.

Toyota esindus

12. Isiklik auto jätkab aeglaselt, aga vääramatult luksuskaubaks muutumist

Eelmise punkti jätkuks – auto omamise kontseptsioon muutub nii meil kui mujal. Liitumispõhised teenused, lühirent, autojagamine jne muutuvad linnades üha populaarsemaks. Euroopas kiiremini, meil hajaasustuse ja nõukogudeaegse pärandi (auto peab olema oma!) tõttu aeglasemalt, kuid siiski vääramatult. Kas sellest protsessist võidab kõige rohkem Bolt, Citybee või hoopis Elmo Rent, me ennustada ei soovi.

13. Üleliigne autodes väheneb

Autod muutuvad lihtsamaks (vt ka kiibikriisi jutt) ning nendele lisatava varustuse hulk üha väheneb – klient saab vaid seda, mida on tellinud ja ei midagi liigset. Samas tehasetellimuste roll kasvab (vt jälle kiibikriisi jutt), seega kumb peale jääb, kas nõudlike klientide poolt soovitud lisavarustus või vähenõudlike klientide “plangud” autod, ei ole ette teada. Küll aga rõõmustab, et inimesed hakkavad üha enam saama seda, mida nad soovivad ning neid ei sunnita maksma selle eest, mida nad ei vaja.

14. Linnamaasturite võidukäik peatub

Linnamaasturite (oma kõige klassikalisemas tähenduses) võidukäik peatub ja pöördub ning asemele tulevad teistsugused, praktilised autod (nt Kia EV6). See on kõige julgem ennustus ja loomulikult ei toimu see üleöö, aga ei saa välistada, et trend hakkab tasapisi muutuma.

Kia EV6

15. Autoralli on täiesti ettearvamatu

Autoralli on täielik jokker – mis saab hübriididega ja kuidas hakkab välja nägema lihtsustatud Rally1 klass? Ja seda, kas Tänak tuleb uuesti maailmameistriks, me kindlasti ennustama ei hakka.

Fotod: Unsplash, Volkswagen, Bloomberg, Tesla, International Driving Authority, Indrek Jakobson

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN