Äriklientide elektritarbimine kukkus 14%, eraklientidel tõusis kümnendiku

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Elektrilievi võrguandmete analüüsist selgub, et märtsis kehtima hakanud eriolukord on oluliselt muutnud tarbimist: äriklientide elektritarbimine kukkus 14%, kodudes aga kasvas kümnendiku.

Märtsikuus on eriolukorra kehtestamise järgsel perioodil Elektrilevi äriklientide elektritarbimine kahanenud 14% võrra, selgub Eesti suurima võrguettevõtte Elektrilevi võrguandmete analüüsist.

Võrdluse aluseks on ettevõtete elektritarbimine käesoleva aasta märtsi viimasel nädalal (25.-31. 03) võrrelduna sama kuu esimese nädalaga (4.-10. 03).

Ekspertide hinnangul on tõenäoline, et reaalne koroonakriisist tingitud kahanemine on paari protsendi võrra väiksem, kui võtta arvesse ka kasvanud välistemperatuuri ja ööpäevas pikenenud valge aja mõju ent vahe on siiski märgatav.

Maakondade lõikes kahanes ettevõtete elektrienergia tarbimine kõige enam Tartu (19%), Pärnu (18%), Saare (17%) ja Harju (15%) maakondades.

Joonis: Elektrilevi äriklientide elektritarbimise vähenemine märtsi viimasel (25.-31.03.2020) vs märtsi esimesel nädalal (4.-10.03.2020)

Kui tõmbekeskuste Tallinna ja Tartu ümbruskonnas ning samuti Pärnumaal ongi enam äriettevõtteid, sh majutus- ning kaubanduskeskusi, siis mõju Saaremaal on tõenäoliselt seletatav sellega, et tegemist on viiruse kriisikeskmega.

Kodumajapidamiste vaates on olukord vastupidine – eriolukorra kehtestamisest alates on tarbimine kasvanud 10% ja enamgi.

Elektrilevi koduklientide puhul on kriisi mõjude hindamiseks õigeim kõrvutada sama perioodi tänavuse ja möödunud aasta märtsis, kuivõrd kodutarbimisele avaldab märgatavat mõju välistemperatuur ja valge aja pikkus.

Seetõttu on võrdlusesse võetud märtsi kaks viimast nädalat sel ja möödunud aastal: elektritarbimine on enam kui 10 protsenti kasvanud. Andmetes on ka näha, et rohkem on liigutud hajaasustusega maapiirkondadesse.

2019. aastaga võrreldes on märtsi lõpus kasvanud koduklientide elektritarbimise maht kõige enam Põlva (15%), Võru (14%) ja Rapla (13%) maakondades.

Joonis: Elektrilevi koduklientide elektritarbimise kasv märtsi teises pooles 2020.a (17.-31.03.) vs 2019.a (17.-31.03.)

Kui muidu Eesti hajaasustuse tingimustes teenindab Elektrilevi 60% liinidest vaid 5% tarbimist ehk liiklus võrgus on äärmiselt ebaühtlane ja koondunud rohkem tõmbekeskustesse, siis kriisi ajal on hajavõrgu kasutamine ühtlasem.

Kuna kogu elektritarbimisest võrgus moodustavad ettevõtted ligikaudu kolm neljandikku ehk nende mõju domineerib, siis kokku hindavad Elektrilevi analüütikud koroonakriisi mõjuks elektritarbimise kahanemisele tervikuna ligikaudu 7-8 protsenti.

Elektrilevi on suurim võrguettevõte Eestis, hallates ligikaudu 60 000 kilomeetrit elektriliine ja 24 000 alajaama.

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.