Neljapäev, 28. märts 2024
Ylle Tampere sirvis vene autoturu jaanuarikuist statistikat ja võib kinnitada, et tõesti ongi kõik “peki sees”: uute autode müük langes mullusega võrreldes 63% – venelased kõnnivad pigem jala kui ostavad poes saadaolevaid autosid. Kröömikese langes ka kultusliku Lada müük.
Jaanuar 2023 Venemaa uute autode turul: müüduimad margid ja mudelid. Allikas: Autostat.ru

Autostat.ru põhjal kukkus uute autode müük jaanuaris võrreldes 2022. aasta jaanuarikuuga Venemaal 63% ja sealhulgas sõiduautode müük 47,4%.

Tootjate ja mudelite edetabelist paistab silma, et turult lahkunud jaapani ning euroopa brändid on asendunud hiina omadega – loodus tühja kohta ei alli.

Ehkki hiina autotootjate seisud on tabeli järgi sadades protsentides paranenud, on turu sissesöömine läinud oodatust vaevalisemalt.

Nagu ühes kommentaaris tõdes Rahvusliku autoliidu asepresident Jan Haytseer, ei kiirusta venelased hiina autosid ostma, suhtumine on “enne suren kui sellesse istun”. Selle asemel astutakse sisse lähimasse Lada-esindusse ja ostetakse kodumaine auto, sest nii on “õige” ja “patriootlik”.

Haytseer lisas, et 2023. aastal kukub uute autode müük Venemaal veelgi, seda kinnitab liisingufirmade aasta esimese kuu statistika: lepingute hulk kahanes kolmandiku võrra.

Haytseeri sõnul pole ostjad suutelised jõhkra hinnatõusuga kaasa minema, näiteks kodumaiste Ladade hind on alates 2022. aasta veebruarist kerkinud kohati 60% võrra, samas on need muutunud “lihtsamaks” – mõni aeg tagasi kirjutasime, et isegi ukselingid tuleb koostisosade nappuse tõttu põlve otsas valmis treida.

Ka pidu hiinlaste õuel ei pruugi autoliidu asepresidendi sõnul enam kaua kesta: üksteise järgi on Venemaale kanda kinnitama tulnud kõik suuremad hiina autotootjad ja omavahel läheb trügimiseks. Kuna venelastel pole kiiret hiina sõiduautode ostmisega, hakkab konkurents närve sööma ja hinnad langevad.

Saame näha, sest Ukraina sõda omakorda hävitab venelaste kindlustunnet tuleviku osas, jätab inimesi tööta ja lükkab uue auto ostmise kaugemasse tulevikku.

AvtoVAZ jätkab Granta ja Nivaga

Keskmise venelase jaoks on jätkuvalt kõige autom auto omamaine Lada. Ta ei hooli autot valides sellestki, et sõda on paljud asjad totaalselt “peki sisse” keeranud ja Ladad on jälle nagu ennevanasti, kirvega tehtud.

Hull on lugu aga vene auto hindadega: tundub, et mittesulguvate ustega ebaturvaline mürisev plekk-kast on  eksklusiivkaup elamusi jahtivatele suunamudijatele, mitte tavainimese igapäevasõiduk – võrreldes mullusega tuleb Lada eest peagi 2 korda rohkem raha välja käia. Vist tõesti peab hakkama mossesid vaatama…

AvtoVAZ müüs tänavu jaanuaris 17 568 Lada sõiduautot ja selle turuosa on 39%. Müüduim mudel on Granta, mida müüdi mullusega võrreldes kaks ja pool korda rohkem ehk 11 905 eksemplari. Granta on mudelivalikus olnud 2011. aastast peale, ja põhineb Renault`ga koostöös täiustatud Lada Kalina platvormil. Teisisõnu: selle tootmiseks pole vaja nahast välja pugeda ning Granta edulugu jätkub ka lähikuudel, valge, halli ja mustana.

Lisaks Grantale läksid kaubaks Niva Travel ja Niva Legend. Kõigi kolme mudeli müüginumbrid kasvasid kuid Lada kaubikute müük langes, ja kokkuvõttes kaotas AvtoVAZ eelmise aasta jaanuariga võrreldes 3,3% müüki.

AvtoVAZ on oma mudelivalikut koomale tõmmanud ja tootmist selle läbi efektiivsemaks muutnud. Autostat.ru andmetel jätkataksegi esialgu peamiselt vaid Granta ja Niva mudelite müügiga.

Välismaised autod ei ole jäänud venelaste seas siiski päriselt tähelepanuta. Mudelite edetabelis on kolmandal kohal hiinlaste Chery Tiggo 7 Pro linnadžiip. 15. kohalt leiab 550 autoga eestlastegi lemmiku, Kia Sportage`i SUV, aga need peaksid olema laojääk. Edasi näeme edetabelis peamiselt vene ja hiina autosid.

Kokkuvõtteks

Jaanuari lõpuga tõmbas Venemaal otsad kokku Mercedes: nii tootmisüksused kui viimasena finantsosakond anti üle kohalikele ettevõtjatele.

Suur osa välistootjate tehastest on tänaseks üle võetud vene-hiina ühisettevõtete poolt ning esimesi uudiseid ei ole kaua oodata: näiteks Lipetski tehases toodetava Evolute` märgi alt peaks tänavu tulema 2 uut autot.

Jätkub ka varimajandus Hiinast ja läbi Hiina: suured jaapani ja saksa tootjad, millel on seal tehased, suunavad Venemaale oma autosid, parimal juhul mudeleid ümber nimetades, enamasti siiski samaks jättes.

Kõige selle taustal tundubki, et kõige viletsamas seisus ongi AvtoVAZ, vene autotööstuse uhkus, mis ei suuda kuidagi muutunud oludes kümnete konkurentidega sammu pidada. Jäägu siis pealegi Granta ja Niva, peaasi, et neid ostetakse. Kõik on “peki sees”, aga nad on sellega harjunud.

Kaanepilt: AvtoVAZ Niva Travel

blank

Ylle on teinud teadus-, haridus- ja keskkonnateemalisi telesaateid ning töötanud vabakutselise (kirjutava) ajakirjanikuna. Alates 2015 WWCOTY rahvusvahelise kohtunikekogu liige. 2015. aastal pälvis Ylle riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija auhinna. Acceleristas vastutab Ylle lehe väljaandmise eest ning kirjutab aeg-ajalt talle omase otsekohesusega

KOMMENTEERI SIIN