Teisipäev, 19. märts 2024
Saksa tehnoloogiahiiu Boschi mobiilsuslahenduste divisjoni juht Stefan Hartung on veendunud, et 30 aasta jooksul ei kao puhtad sisepõlemismootorid kuhugi. Kuniks pole lahendatud taristuprobleemid, on elektrisõidukid jätkuvalt nišitoode.

Saksa tehnoloogiahiid Bosch on mitmete autotööstuses kasutatavate komponentide suurtarnija, koostöös Rootsi vesinikelementide tootjaga Powercell aga tehakse ettevalmistusi kütuseelementide masstootmiseks.

Eesmärgiks on olla valmis isejuhtivate elektrisõidukite ajastuks – koostöös Daimleriga testitakse Californias robotautosid.

Siiski ei elata mõtete ja tegudega vaid kauges tulevikus, vaid peetakse oluliseks saavutada tasakaal tuleviku ja tänapäeva vahel.

Boschi mobiilsuslahenduste divisjoni juht Stefan Hartung on veendunud, et kütuseelemendid on tulevik, ent puhtad bensiini- ja diiselmootorid ei kao lähema 30 aasta jooksul veel mitte kuhugi.

Lähema 10 aasta pärast on kuni 20 protsenti kõikidest elektrisõidukitest varustatud kütuseelementidega. See lahendus on eriti kohane keskmistele ja suurtele pikamaa-tarbesõidukitele, ent ka sõiduautodele.

Pistikhübriide, mille jõuallikaks on aku ja vesinikkütuseelemendid, saab kiiresti laadida, neil on suur võimsus ja piisav sõiduulatus, selgitas Hartung intervjuus väljaandele Automotive News Europe.

Progressi piduriks on puudulik taristu

Vesinikelemendiga sõidukite masstootmiseni jõudmine on keerukas, ent lahendatav probleem. Autotootjate käed jäävad lühikeseks aga laadimistaristu osas, kuigi Euroopas on sellekohaseid samme astunud Daimler, BMW, VAG, Ford, Volvo ja ka Tesla.

Boschi divisonijuhi seisukoht on, et autotööstus peab jätkama elektritehnoloogia tutvustamist ning mõjutama energiaettevõtteid tegema omapoolseid samme.

Juhul kui e-sõidukid kasvavad suureks äriks, sisenevad valdkonda suured taristuteenusepakkujaid. Seniks aga tuleb pakkuda niisuguseid sõidukeid, mis sobivad olemasoleva infrastruktuuriga. Paratamatult tähendab see sisepõlemismootoreid.

Kui vaadata lähitulevikku aastani 2030, on Boschi hinnangul ligikaudu kolmveerand kõikidest sõidukitest endiselt sisepõlemismootoriga, kuigi enamasti on tegemist elektrifitseeritud versioonide ehk hübriididega.

“Sisepõlemismootorid muutuvad veelgi tõhusamaks ja puhtamaks, see puudutab eeskätt bensiinimootoreid – diiselmootorid on väga puhtad juba praegu. Kui aga minna veelgi puhtamaks, võetakse kasutusele veel rohkem heitmevähendussüsteeme,” kinnitas Stefan Hartung.

“Siiski tegutseme teadmisega, et sisepõlemismootorite elukaar on piiratud. Tõenäoliselt on see 30 aastat,” lisas ta.

“Seetõttu peab autotööstus tegema kaalutletud otsuseid selle kohta, kuidas sisepõlemismootoreid paremaks muuta, suutes ühtlasi teha suuri investeeringuid uutesse tehnoloogiatesse.”

Intervjuust tegi kokkuvõtte Lena Murd. Täismahus saad lugeda siit

blank

Lena on autonduses kogenud tegija. Ta ise ütleb, et tema nõrkuseks on kiired ja vihased sõidukid. Acceleristas on Lena üks meie kibedamatest testisõitjatest ning ühtlasi tugev turundusstrateeg.

KOMMENTEERI SIIN