Northvolt rajab Rootsi ja Saksamaale suured akutehased

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Euroopasse rajatakse lähiaastatel mitmeid akutehaseid: Rootsi Northvolt on saanud kokku vajaliku investeeringu hiigeltehase rajamiseks ning koostöös Volkswageniga tuleb teine samasugune tootmisüksus Saksamaale. Võimalik, et kolmas suur tehas tuleb juba Soome.

Suure akutehase rajamiseks Skellefteåsse vajalik 900 miljonit eurot on Rootsi suurimal akutootjal Northvoltil nüüd koos.

Gigatootmise rajamisele on oma heakskiidu andnud Euroopa Investeerimispank, selle valmimist rahastavad ka Volkswagen, BMW, Rootsi suurim kindlustusfirma Folksam ning Ikeaga seotud investeerimisfond IMAS.

Liitium-ioonakusid tooma hakkava tehase planeeritud tootmisvõimsus on 16 GWh, mida on tulevikus plaanis laiendada vähemalt 32 GWh-ni. Akutootmise alguseks on plaanitud aasta 2021. Nurgakivi pannakse tehasele tänavu augustis.

Lisaks ehitab Northvolti ja Volkswageni ühisettevõte teise akutehase Saksamaale, Salzgrittenisse. VA Grupp investeerib mõlemasse projekti kokku 900 miljonit eurot.

Saksamaa tehase tootmisvõimsus on samuti 16 GWh, mida on plaanis suurendada kuni 24 GWh-ni. Esimesed akud peaksid valmima 2023. aasta lõpus või 2024. aasta alguses.

Northvolti asutaja, Tesla taustaga Peter Carlssoni sõnutsi on tegemist olulise ettevõtmisega Euroopa jaoks, mis parandab konkurentsivõimet ning varustab tootjaid võimalikult väikese süsinikujalajäljega akudega.

Akutehas annab tarnijatena tööd paljudele Skandinaavia keemiatootjatele, sealhulgas akukemikaalide tootjaile Soomes. Samuti usutakse, et järgmiste hiigelakutehaste Soome rajamine on vaid aja küsimus.

Ühe rahastajana nähakse Hiina kapitali – maailma suurimate akutootjate hulka kuuluv Hiina CATL omab neljandikku Soome ettevõttest Valmet Automotive, kes ehitab akupakettide koostetehast Soome ja tegeleb hetkel juba töötajate värbamisega.

Northvolti pressiteate tõlkis Lena Murd

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.