Uhiuus autobränd Khazar toob Aserbaidžaani taas kord autoriikide sekka

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Aserbaidžaan astus tänavu märtsis tagasi autoriikide kirevasse peresse: koostöös Iraaniga sündis uus autobränd Khazar. Esialgu toodetakse sõiduautosid litsentsi alusel ent insenerid töötavad juba esimeste oma mudelitega.

Endises post-sovjeetlikus riigis on sündinud uhiuus autobränd: 29. märtsil allkirjastasid Iraani Islamivabariigi ja Aserbaidžaani Vabariigi presidendid koostöölepingu ning avasid Neftchalas sümboolse Khazar – autotootmise.

ÜHISETTEVÕTE LOODAB EDU

AzKron autotehas kuulub ühisettevõttele Azevrokar, mille omanik on 75% ulatuses AzerMash. 25% aktsiatest kuulub Iraani suurimale autoettevõttele Iran Khodro, mis on Venemaal hästi tuntud.

Iraani osapool ütles pressikonverentsil, et veerandit ettevõttest ei ostetud vaid aktsiate omandamiseks panustati tehniliste oskuste ja inseneeriaga.

AzKron tootmisplaan näeb ette Iran Khodro Dena, Dena+, Runna, Soreni ja Samandi ehitamist. Ka saadakse iraanlastelt üle litsentsi alusel Peugeot 206, 207, Renault Tondari (enne Logan) tootmise õigused. Tondari baasil peaks sündima ka Khazar pikap.

SOLIIDSED EKSPORDIPLAANID

AzerMash on ette näinud korraga ühe mudeli tootmise ning praegu veerevadki liinilt Iran Khodro Dena+ 1.7 -liitrise mootoriga ja käsikastiga sedaanid, mida pakutakse lihtsa S5 ja kõrgema L5 varustustasemega. Kui esimene sats Dena+ toodetud, võetakse ette sama mudeli automaatkastiga variandid.

Aserbaidžaani autotehas annab esialgu tööd 300 inimesele. 2018. aastal on plaanis kokku panna 6 000 autot, 2019. aastaks peaks tootmismaht küündima juba 10 000 sõiduautoni aastas.

Khazar on ennekõike suunatud koduturu tarbijale, kes on harjunud Iraani päritolu autodega. Kohe esimesel päeval vormistas oma tellimuse Aserbaidžaani majandusministeerium, mis vajab kiirelt mitutkümmet sõidukit.

Tootmismahtude kasvades hakatakse autosid ka eksportima. Kuni viiendik toodangust peaks minema naaberriikidesse, Turkmenistani ja Tadžikistani ning suurtele sõpradele nagu Venemaa ja Ukraina.

KA VALGEVENE SAAB OMA OSA

Sisuliselt päev enne Aseirbadžaani tehase avamist tuli info, et Khodro Dena ja Dena+ mudeleid hakatakse tootma ka Valgevene Unisoni tehases. Loomulikult on sihiks võetud Venemaa üüratu turg. Kui kõik hästi läheb, tahavad iraanlased avada post-sovjeti maades veel mõne tehase.

Aserid lubavad Khazari embleemiga autodele koduturul head hinda: käsikastiga Denad hakkavad maksma 14-17 tuhat manatti ehk umbes 6500 eurot. Automaatkastiga mudelite hind ei tohiks küündida üle 7000 euro. Venelastel tuleb mitte-EurAsEC riigist imporditud autode puhul arvestada märksa kõrgemate hindadega.

Khazar ei ole tegelikult sugugi esimene Aserbaidžaani ja Iraani koostöö autode vallas: 2005. kuni 2010. aastani toodeti Shemakhas Iran Khodro Samandi, mis aserite turul sai nimeks AzSamand ja Aziz. Mis iganes põhjuseks oli, jäi autotootmine soiku pärast umbes 1500 auto tootmist.

*Nimi Khazar tuleneb 7. sajandi keskpaiku kujunenud kasaaride riigist ehk Kasaari kagnaadist.  8. sajandi algupoolel  oli selle pealinn Semender, seejärel Itil.

Allikas: Mehr News Agency 

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.