Laupäev, 20. aprill 2024
Volkswagen BUDD-e, 2016. aasta tarbijaelektroonika näituseks valminud ideeauto tuuritab elektriautonduse saadikuna mööda Hiinat. Selle kontseptsõidukiga näitab Volkswagen elektriautode järgmist põlvkonda autoga sõitvatele hiinlastele otse nende kodukohas. Loogilise sammuna on kavas alustada VW märki kandvate sõidukite tootmist Hiinas

Nullsaastega nutika mahtuniversaali maailma esmaesitlus toimus tänavu jaanuaris Las Vegases CES 2016 elektroonikanäitusel. Sealtpeale on Volkswageni ulmelustakas ideeauto olnud ümbermaailmareisil kui elektrisõidukite uue põlvkonna ettekuulutaja.

BUDD-e Hiina

Hiinas on BUDD-e’ d saatnud tõeline vaimustusetorm, sest hiinlased näevad selles ideesõidukis potentsiaali, vähendada suurlinnades keskkonnasaastet, jättes siiski alles sõidumugavuse – eeskätt normaalse sõiduraadiuse.

Volkswageni särtsaka väikebussi väljanägemine on inspireeritud legendaarsest VW Bullist ning see on omalaadseks sillaks automargi algusaegade ja tuleviku vahel. BUDD-e on esimene Volkswagen, mis põhineb uuel modulaarsel elektriajamiplatvormil (MEB).

ESIMESED UUDSED BUDD-e EESKUJUL VALMINUD SÕIDUKID PEAGI TURUL

2020. aasta lähenedes jõuavad turule ka esimesed MEB-seeriamudelid. Need on võimsad elektriautod, mille sõiduulatus on tänaste bensiinimootoriga sõidukite tasemel. 2016. aastal esitletud näituseauto suudab ühe laadimisega läbida 533 kilomeetrit.

Hiinas on inimesed elektriautode küsimuses väga avatud. Sealsete suurlinnate keskkonnatingimusi saab tulevikus märgatavalt parandada nullsaastega elektrisõidukite kasutuselevõtuga. Riik ja suuremad omavalitsused soodustavad elektriautondust mitmesuguste meetmetega.

Üks näide: Pekingi (21,5 miljonit elanikku ehk suuruselt kolmas linn maailmas) või Shanghai (planeedi suurim linn 24 miljoni elanikuga) sugustes megalinnades piiratakse uute autode arvelevõtmist. Ootejärjekorrad on seetõttu pikad. Samas saavad pistikhübriidide ning elektri- või vesinikuajamiga mudelite ostjad oma sõiduki arvele võtta palju-palju kiiremini.

ARVESSE LÄHEVAD VAID HIINAS TOODETUD AUTOD

Kogu selle elektrilise ilu levimise juures on ainsaks tingimuseks, et „uue energia sõidukiteks“ nimetatavad autod peavad olema valmistatud Hiinas kohapeal. See tähendab Volkswageni jaoks tõsist pingutust Hiina turule sisenemisel – konkurents on sealmail järjest tihedam, sest üks teise järel avastavad tootjad hiina autoturu suurt potentsiaali.

Volkswagen pingutab täis- ja osalise elektriajamiga sõidukite väljatöötamisel kõigesti jõust. 2020. aastaks peab Hiina turule jõudma seitse uut elektri- ja pistikhübriidsõidukit, neid kõiki hakatakse tootma kohapeal. Niisugust tausta arvestades on BUDD-e tõeline uue kõrgtehnoloogilise autonduse saadik. Selle sõiduki juures on paeluv mitte ainult tema ajamisüsteem, vaid ka hääl-, puute- ja viipejuhtimisega uudne haldus- ja infokontseptsioon, samuti suured ekraanipinnad interjööris.

Budd-e interjöör

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Kahtlemata on hääl- ja viipejuhtimine tore lisavidin, aga hiinlaste jaoks on pigem probleemiks neljal rattal liikuma pääsemine – suurlinnad on saastapesad, mis tähendab, et võimalus, saada näiteks oma ettevõtte edendamiseks transpordivahendi kasutamise luba, on suhteliselt keeruline.

Nii kuulemegi Hiina suunalt peamiselt elektriautodest, olgu siis ühte- või teistpidi: NEVS üritab Saabiga teha hiigladiili, et hakata kohapeal valmistama vanal platvormil põhinevaid tavaautosid, mida nende aastatetagustest eelkäijatest eristab vaid seina susatav juhtmepundar; Peugeot, VW, isegi Tesla – on võtnud sihiks hiinlased oma toodanguga ära võluda ning otsivad samuti võimalusi kohapeal autotootmise käivitamiseks.

Ehk siis – räägime nüüd “nulltolerantsist” või nullsaastest. Hiina autotootmise standardid on erinevad Euroopa Liidus kehtivatest. Vähesed, kes saavad ligi taastuvenergiale, tulgu see siis päikesest, tuulest või veest. Seega – teeme nullsaaste autosid… millistes tootmisüksustes?

See jääb esialgu saladuseks, aga selge on, et päris “nulliringi” autot ei ole olemas; ja ilmselt lähitulevikus ka ei tule. Toyota, Nissan, BMW on “nulltolerantstootmise” osas pioneerid, aga päris saastevabalt ei suuda nemadki majandada. Ootame huviga, millised plaanid on VW-l Hiinas.

[huge_it_gallery id=”31″]

Allikas. Tootja

KOMMENTEERI SIIN