Reede, 26. aprill 2024
Eestisse jõuavad värskendatud Škoda Rapid ja Rapid Spaceback juuni alguses
Uue disainiga sisemus koos muudetud näidikutega
Ühenduvus – WLAN-hotspotiga “alati võrgus”
Säästlikud ja sportlikud 1,0-TSI kolmesilindrilised mootorid
Škoda näitab Genfis põhjaliku värskenduskuuri läbinud elegantseid ja taskukohaseid lemmikuid, Škoda Rapidit ja Rapid Spacebacki. Positiivne uudis kõigile ökonoomse sõidu sõpradele: Rapidi uuenenud jõuallikate valikust leiab nüüd kaks kolmesilindrilist 1,0-TSI mootorit.

Škoda Fabia ja Octavia vahel paiknev Rapid kuulub kompaktautode klassi ja on otseste konkurentide seas ruumikuse etaloniks. Väljast kompaktsena uhkeldavad nii Rapid kui Rapid Spaceback hämmastava ruumiga. Mõlemad mudelid läbisid äsja põhjaliku uuenduskuuri, mis annab Škoda kompaktautodele uue sõidumugavuse mõõtme.

UUE DISAINIGA ESI- JA TAGAOSA

Muudetud udutuled säravad uue disainiga kaitseraua alumisest osast. Kitsas kroomriba (standardina alates paketist Style) ühendab tulesid ja loob laiema välimusega esiosa.

Mustaks toonitud eristuva C-kujuga tagatuled (valikulise leedtehnoloogiaga) annavad tagaosale veel sportlikuma ilme. Spacebackil on nüüd ka suurem tagaaken.

Tagaluuk, mis oma suuruse ja laiusega on populaarsust teeninud, teeb pagasi laadimise lihtsaks. Mõlema mudeli külgvaadet iseloomustab pikk teljevahe ja kupeele sarnanev siluett, mille terav tornaadijoon loob valguse ja varju vahelise mängu.Ka velgede disain on uuenenud.

INTELLIGENTSED TULED

Škoda Rapid ja Rapid Spacebacki esituled säravad nüüd biksenoonidena, päevatuledes on kasutatud leed-tehnoloogiat. Tuledeabi teeb valiku täielikuks, aktiveerides süüte sisselülitamisel päevatuled.

Seejärel mõõdab andur pidevalt valgustingimusi ja lülitab lähituled automaatselt sisse või välja. See töötab nii videvikus kui tunnelite läbimisel. Eelnevalt saab koju jõudmise ja kodust lahkumise funktsioonide abil seadistada tulede sisselülitumise aja. Sõiduki ümbrus on valgustatud, et reisijad saaks turvaliselt autosse ja sealt välja.

Viimaks kindlustab kaugtulede automaatlülitus alati optimaalse teevalgustuse. Pimedas ja kiirustel üle 60 km/h tuvastab andur eesolevad sõidukid (kuni 400 meetri kauguselt) ja ka vastutulevad autod (kuni 1 000 meetri kauguselt) ning lülitab tuled sobivalt tuhmimaks.

RUUMIKUSE ETALON

Värskendatud mudelipaaril on mitmeid disainiuuendusi. Neljale uksele on lisatud uusi detaile. Manuaalse kliimaseadme näidikute- ja valitsatepaneel ning ventilatsiooniavad armatuurlauas on samuti ümber disainitud.

Kompaktsed välismõõdud ja sellega võrreldes ruumikas interjöör teevad Rapidi (pikkus 4,48 m, laius 1,71 m, kõrgus 1,46 m) ja Spacebacki (4,30 m pikk, laius 1,71 m, kõrgus 1,46 m) perede seas äärmiselt populaarseks.

Autos on viis istekohta. Škoda Rapidi tagaistmel on pearuumi koguni 972 millimeetrit (Spacebackil 980 millimeetrit), jalaruumi on mõlemas mudelis 65 millimeetrit. 550 liitrit pagasit mahutavana (Spacebackil 415 liitrit) on Rapid konkurentide seas pagasiruumi mahu etaloniks.

UUS SÄÄSTLIK KOLMESILINDRILINE MOOTOR

Osana uuendustest on autodele saadaval 1,0-liitrine TSI mootor. Reageerimisvõime ja säästlikkus iseloomustavad kolmesilindrilist mootorit, mis on saadaval kahe võimsusega:

ŠKODA RAPID

1,0 TSI võimsusega 70 kW (95 hj), tippkiirus 187 km/h, 0-100 km/h 11,0 sekundiga, kombineeritud kütusekulu 4,4 l/100 km, CO2 101 g/km

1,0 TSI võimsusega 81 kW (110 hj), tippkiirus 200 km/h, 0-100 km/h 9,8 sekundiga, kombineeritud kütusekulu 4,5 l/100 km, CO2 104 g/km.

ŠKODA RAPID SPACEBACK

1,0 TSI võimsusega 70 kW (95 hj), tippkiirus 184 km/h, 0-100 km/h 11,0 sekundiga, kombineeritud kütusekulu 4,4 l/100 km, CO2 101 g/km

1,0 TSI võimsusega 81 kW (110 hj), tippkiirus 198 km/h, 0-100 km/h 9,8 sekundiga, kombineeritud kütusekulu 4,5 l/100 km, CO2 104 g.

Uuel bensiinimootoril on mitmeid eeliseid: Tänu kompaktsele disainile ja alumiiniumist mootoriplokile kaalub see eelnevalt kasutatud 1,2-liitrisest variandist 10 kg vähem ja töötab eriti vaikselt.

Madalate inertsjõudude tõttu ei ole muidu kolmesilindrilistel mootoritel kasutatavat balanssiirvõlli vaja. See vähendab kaalu ja aitab vähendada nii kütusekulu kui CO2 emissioone.

Õlipump saavutab sama efekti varieeruva läbilaskega – õlisurvet kohandatakse pidevalt vastavalt mootori koormusele. Vahejahutiga turboülelaadija on integreeritud sisselaskekollektoriga, mis tähendab, et turborõhk saavutatakse väga kiiresti.

Lisaks kahele 1,0 TSI mootorile on Škoda Rapidi ja Rapid Spacebacki jaoks saadaval veel kolm mootorit. Kõik ajamid on varustatud pidurdusenergia rekuperatsiooni ja start-stopp süsteemiga ning vastavad EU6 emissiooninormidele.

Diiselmootorid on varustatud ühisanum-otsesissepritse ja diisliosakeste filtriga. Saadaval on järgnevad variandid:

ŠKODA RAPID

1,4 TSI võimsusega 92 kW (125hj), tippkiirus 208 km/h, 0-100 km/h 9,0 sekundiga, kombineeritud kütusekulu 4,8 l/100 km, CO2 113 g/km.

1,4 TDI võimsusega 66 kW (90 hj), tippkiirus 185 km/h, 0-100 km/h 11,7 sekundiga, kombineeritud kütusekulu 3,9 l/100 km, CO2 103 g/km.

1,6 TDI võimsusega 85 kW (116 hj), tippkiirus 201 km/h, 0-100 km/h 10,0 sekundiga, kombineeritud kütusekulu 4,1 l/100 km, CO2 107 g/km.

ŠKODA RAPID SPACEBACK

1,4 TSI võimsusega 92 kW (125 hj), tippkiirus 205 km/h, 0-100 km/h 8,9 sekundiga, kombineeritud kütusekulu 4,8 l/100 km, CO2 113 g/km.

1,4 TDI võimsusega 66 kW (90 hj), tippkiirus 183 km/h, 0-100 km/h 11,6 sekundiga, kombineeritud kütusekulu 3,9 l/100 km, CO2 103 g/km.

1,6 TDI võimsusega 85 kW (116 hj), tippkiirus 198 km/h, 0-100 km/h 9,9 sekundiga, kombineeritud kütusekulu 4,1 l/100 km, CO2 107 g/km.

ŠKODA CONNECT

Tänu WLAN-hotspotile on Rapidi omanikud alati võrgus. Uued Škoda Connect teenused koosnevad veebipõhistest info- ja meelelahutusteenustest ja CareConnect teenustest.

Veebipõhiste teabe- ja meelelahutusteenuste seas on ka võrgupõhine liiklusteave, mis kuvab reaalajas valitud marsruudil valitsevaid liiklusolusid ja ummiku korral pakub välja alternatiivse marsruudi. Lisaks on saadaval teave parkimiskohtade kohta, tanklate info koos kütusehindadega, ja uudised ning ilmainfo.

CareConnect teenused abistavad juhti mitmetes olukordades ning on saadaval kõikidele varustustasemetele ning Amundsen ja Swing teabe- ja meelelahutussüsteemidega. Andmeside toimub läbi permanentselt integreeritud SIM-kaardi.

Teenuste hulgas on automaatne hädaabikõne, mille abil saab automaatselt või manuaalselt hädaabikeskusega ühendust võtta olukorras, kui turvavarustus on rakendunud.

CareConnect teenused sisaldavad ka rikkekõne funktsiooni, millega saab vajadusel autoabi kutsuda või saada vastuseid küsimustele sõiduki kohta, samuti hooldus- ja rikketoe teenust. See võimaldab hoolduse jaoks olulise info juba enne teenindusse minekut Škoda töökotta saata.

Škoda Connect nutitelefonirakenduse abil saab juht igal ajal ligipääsu sõiduki informatsioonile ning vaadata lisaks kütusenäidikule, kas Škoda Rapidi ja Spacebacki aknad, uksed ja katuseluuk on suletud. Lisaks on võimalik saata autosse navigatsiooniteavet ja kuvada nutitelefoni ekraanil kohta, kuhu auto on pargitud.

Mõlema mudelivariandi heli- ja navigatsioonisüsteemid põhinevad teise põlvkonna modulaarsel teabe- ja meelelahutussüsteemil. Omadused nagu Škoda surround-süsteem, Bluetooth käed-vabad komplekt ja Apple’iga ühilduv USB-pesa on kas standardvarustuses või valikulised lisad.

Telefoniliidest SmartLink+, mis toetab Apple CarPlay, Android Auto, Mirrorlink™ ja SmartGate standardeid, saab kasutada ka mõlema auto ekraaniga.

AKTIIVNE JA PASSIIVNE TURVALISUS

Elektrooniline stabiilsuskontroll (ESC) ja pidev rehvirõhu jälgimine on autodel standardvarustuses. Neil on ka ahelkokkupõrke pidurdus, mis vähendab õnnetuse korral mitme kokkupõrke riski, takistades autol edasi veeremist. Elektroonilise stabiilsuskontrolli alla kuulub ka haagise stabiliseerimine.

Kaasaegsed abisüsteemid nagu väsimuse tuvastus ja sõidusuunas auto lähiümbrust jälgiv radarisüsteem koos hädapidurifunktsiooniga on samuti mõlema mudeli puhul saadaval.

Valikulised lisad nagu integreeritud kurvitulega udutuled ja mäkketõusuabi suurendavad samuti turvalisust. Parkimisabi ees ja taga pakub lisaks turvalisusele ka mugavust.

Passiivsed turvasüsteemid – standardvarustuses kuus turvapatja ees, külgedel ja peapiirkonnas koos muudetava kõrguse ja eelpingutitega kolmepunktiturvavöödega – kaitsevad reisijaid kokkupõrke puhul. KESSY lisab täiendavat mugavust.

Lühend tähistab võtmevaba sisenemist ja start-stopp süsteemi. Ukse käepidemel asuvat andurit puudutades lähevad auto uksed automaatselt lukku või lukust lahti. “Start/Stop Engine“-nupp käivitab või seiskab mootori.

TAGA KAKS TÄIENDAVAT USB PESA

Škoda on tuntud oma arvukate Lihtsalt Nutikate lahenduste poolest. Need on ideed, mis muudavad reisijate teekonna autos veel nauditavamaks. Uuendatud Škoda Rapid ja Rapid Spaceback on taga saanud lisaks kaks USB-pesa, mida saab kasutada nutitelefonide või teiste mobiilsete seadmete laadimiseks.

Lisaks võib leida järgnevaid praktilisi detaile (standard- või lisavarustuses): jääkraabits kütusepaagi kattes, pagasiruumi matt – üks külg vaibaga, teine kummiga kaetud, helkurvesti hoidja juhiistme all, vihmavari kõrvalistme all, eemaldatav prügikonteiner, USB-pesa ja nutiseadmete hoidjad keskkonsoolis, (parkimis)piletihoidja esiklaasi juures, mitmed topsihoidjad, võrgud esiistmete tagakülgedel ja pagasiruumis.

Esimesed värskendatud Škoda Rapid – mudelid jõuavad Eestisse juuni alguses
Populaarseim varustustase on Rapid sedaani puhul Active ja Rapid Spacebackil Ambition

Mootoritest on kõige populaarsem seni olnud 1,2 TSI bensiinimootorit võimsusega 63 ja 66kW
Auto tarneaeg on tavapäraselt kuni 12 nädalat tellimuse tegemisest

Hetkel on Škoda Eesti laos olemas nii Rapid kui ka Rapid Spaceback, auto saab esindusest kätte juba paari päevaga. Rapidi hind algab 13 290 eurost ja Rapid Spaceback hind 12 350 eurost. Rohekm infot laoautode kohta leiab kampaanialehelt

Allikas ja meedia: Škoda

KOMMENTEERI SIIN