Kolmapäev, 8. mai 2024
Uus aasta on ammu alanud ning seega on viimane aeg rääkida autodest, mis tänavu meie müügisaalidesse jõuavad. Infot sai kogutud nii automüüjatelt kui ka kõikvõimalikest muudest allikatest, ent sellegipoolest on tegu üksnes ennustusega. Lahtiütlusena olgu aga kindlasti märgitud, et mis seal paika peab ja mis mitte, on mõistagi raske prognoosida ning tõehetk saabub juba vähem kui aasta pärast.

Algatuseks midagi ilusat spekulatsiooni vallast. Alfa Romeo Milano on sportlike autode tootja väikseim mudel, mis võib olla nii täiselektriline kui poolhübriid, esi- või nelikveoline ning millelt Alfa ootab kuni 40% oma kogumüügist. Kas see mudel juba tänavu meile jõuab, on muidugi enam kui küsitav.

Alfa Romeo Milano - render

Audi uuendab tänavu oma suurt tooteportfelli põhjalikult. A3 ning E-Tron GT saavad näovärskenduse, sisepõlemismootoriga (pluss erinevad hübriiidid) A4 ristitakse ümber A5-ks ning mudelivaliku alustala, A6 saab täiselektrilise versiooni Audi A6 E-tron. Imevähe saab lihvi ka suur maastur Q7 ja pisut rohkem Q8. Kindlasti jõuavad tänavu Eestisse näovärskenduse läbinud A3 ning Q7 ja Q6 e-tron, teiste puhul võib saabumine jääda järgmisse aastasse.

BMW kohta on teada, et Eestisse jõuavad sõsarmudelid X2 ja iX2. Vanas Euroopas tuleb uuendusi ohtramalt, nende järel saavad kerge näovärskenduse nii esimene, kolmas kui ka neljas seeria, ent meile nad kardetavasti tänavu ei jõua. Eelmise aasta lõpus tutvustatud i5  ja ka sportlik M5 saavad omale universaalkere. Jällegi – kui paljud neist juba tänavu Eestisse jõuavad, pole võimalik ennustada.

BYD Eestisse jõudmise osas puuduvad igasugused ametlikud andmed, aga spekulatsioone jagub piisavalt. Kui see peaks alanud aastal juhtuma, siis tänavuse jalgpalli EM ametliku sponsori Eesti mudelivalikus saavad olema Atto 3 ja Tang ning pole võimatu, et ka Seal ja Dolphin (pildil). Sellest, kes meie maal nende ametlikuks müüjaks saab, on mõistagi veel vara rääkida.

IAA2023 München

Citroën tutvustas mullu oma väikeautot C3/ë-C3 ning tänavu peaks see ka Eestisse jõudma. Elektrilisele versioonile on lubatud hinnasilti alla 25 tuhande euro, 44 kWh raudfosfaatakut ning ligi 300 km laadimisvälpa koos 100 kW kiirlaadimisega.

Cupra teatel jõuavad meile lausa neli uudismudelit. Vana tuttav Leon ning müügihitt Formentor saavad näovärskenduse, kuid sügise poole on oodata kaht täiesti uut autot: linnamaastur Terramar ning ainult täiselektrilisena müüdav Tavascan (pildil). Ka Born peaks saama tänavu pisut vihasema versiooni (kas just VZ, aga midagi sinnapoole).

Cupra Tavascan

Dacia peamiseks uudiseks on loomulikult uus, kolmanda põlvkonna Duster, mis toob endaga kaasa ka esimese hübriidmootori. Eesti soodsaim elektriauto Spring saab näovärskenduse käigus pisut suurema aku ja muidki täiustusi.

Ford tõi Suure Lombi taga ülimenuka F-150 üllatuslikult juba mullu detsembris oma müügisalongi, kuid kuna esimene auto sai numbrid külge alles tänavu, siis tinglikult võib sedagi uudismudeliks lugeda.

Väike krossover Puma saab suvel näovärskenduse ja sügisel täiselektrilise versiooni, kerge kohenduse saab ka Kuga. Sügise poole on oodata ühistöös Volkswageniga sündinud täiselektrilist euro-Explorerit. Täiselektriline Mustang Mach-E peaks saama uue, ohutuma raudfosfaataku ning “Rally” eriversiooni, viimase jõudmine meie turule on küll suure küsimärgi all. Tarbesõidukitest jõuavad juba aasta esimeses pooles siia Custom Van ja Tourneo Custom, kuid tootmisprobleemide käes vaevleva Tourneo Connect (nagu ka Volkswagen Caddy) saabumine on enam kui küsitav.

GWM ehk Great Wall Motor on järgmine Eestis kanda kinnitav hiina autotootja. Aasta esimeses pooles jõuab eelnevalt Ora Funky Cati nime kandnud täiselektriline Ora 03 (kaanepildil) ning teises pooles pistikhübriid Wey. Kui uus tootja võib mõjuda võõrastavalt, siis hinnad kindlasti mitte – tegu saab olema väga konkurentsivõimelise pakkumisega skaala odavamas otsas.

Hyundai toob kevadel piiri taga juba palju kiitust kogunud sportliku Ioniq 5 N (pildil), sügise poole saavad näovärskenduse pisike krossover Bayon ning mudelirivis kesksel kohal paiknev linnamaastur Tucson. Seejärel peaks kohale jõudma ka siinse mudelivaliku lipulaev, nii seest kui väljast täiesti uus Santa Fe.

Hyundai Ioniq 5 N

Honda toob meie müügisaalidesse kaks C-segmendi linnamaasturit: hiljuti esitletud CR-V alla positsioneeritud ZR-v ning täiselektrilise e:Ny1.

Jeepi mudelivalikusse peaks suvel ometi lõpuks saabuma juba tunamullu esitletud ja Euroopa aasta auto tiitli võitnud Avenger ning heal juhul ka pikalt oodatud Grand Cherokee. Uus Wrangler aga ilmselt tänavu meie müügiesindustesse ei jõua.

KIA suurim uudis on vastselt pärale jõudnud elektriline lipulaev EV9 ning aasta lõpus saabub heal juhul ka väiksem EV3, lisaks uuendatakse nii suurt Sorentot kui väikest Picantot. Kas aga populaarse EV6 väike näovärskendus juba tänavu meie salongidesse jõuab, on küsimärgi all.

Lexuse mudelivalikusse jõuab kevadel väike LBX, aga kas ka Lancia Ypsilon siiamaile saabub – pigem veel ei, aga unistama peab suurelt!

Maserati elektrifitseerib oma mudelivalikut: uudisteks on täiselektrilised Grecale Folgore ja Granturismo Folgore. Aasta lõpus näeb maailm ka uut Levantet, aga millal see Eestisse jõuab, on iseasi.

Mazda lubab tuua müüki MX-30 e-Skyactiv R-EV pistikhübriidi, kus sõiduulatuse pikendajana toetab elektrimootorit generaatorina tavatult rootormootor. Tänavu Euroopasse saabuv uus CX-80 meile ilmselt ei jõua, küll aga saab ohutusalaseid täiendusi (euronõuded!) armastatud rotster MX-5 (pildil).

Mazda MX-5 2024

Mercedes-Benz toob meile tänavu täiselektrilise G-klassi ja sportauto AMG GT. E-klass ja GLC peaksid saama AMG versioonid, kevadel jõuavad meile ka mudelirivi alguse EQA ja EQB uuendatud versioonid ning sügisel saabub üliluksuslik Maybach EQS.

Mitsubishi valikust jõuab suvel Eestisse täiesti uus suur linnamaastur Outlander ning heal juhul ka pikap L200, kuigi viimatimainitu saabumine võib jääda ka järgmisse aastasse. Lisaks on oodata uudiseid ka müügivõrgustiku osas.

Nissan oma plaanidest Baltikumis ei räägi, aga me teame, et nii Qashqai kui Juke saavad tänavu täiselektrilised versioonid. Millal need Eestisse jõuavad, seda ei tea keegi.

Peugeot’ kahtlemata tähtsaim uudis on läbinisti uus 3008/e-3008 (pildil), mis peaks siia jõudma juba aasta esimeses pooles, teises pooles on oodata mahukamat uut 5008. Näovärskenduse saab ka väike, aga tubli (Saksa TÜV 12. koht ja parim väikeauto) 208.

Peugeot 3008

Renault tõi just müüki mahtuniversaali Espace järglase ning oodata on kupeemaasturit Rafale ning täiselektrilist mahtuniversaali Scenic E-Tech. Näovärskenduse saab ka väike krossover Captur (Saksa TÜV 12. koht ja parim Renault).

Škoda toob Eestisse täiesti uued Superbi ja Kodiaqi ning värskenduse läbivad Octavia, Scala ja Kamiq. Põhimõttelise muudatusena lubatakse kahele viimasele nüüd ka maatriks-LED-e ja muidki varem üksnes kõrgema klassi autode pärusmaaks olnud mugavuslisasid.

Subaru tutvustas hiljuti XV asendajaks määratud Crosstreki, esimesed õnnelikud peaksid auto kätte saama juba veebruaris.

Subaru Crosstrek

Suzuki uuendab Swifti poolhübriidi, mais saab kauaoodatud näovärskenduse Vitara ning heal juhul juba aasta lõpus saabub meile väike elektriline krossover eVX.

Toyota suurimaks uudiseks on sügisel saabuv legendaarne Land Cruiser ning uus on ka mullu avalikustatud C-HR pistikhübriid. Kergeid näovärskendusi saavad ka Corolla, Yaris ja Hilux, lisaks jõuab Eestisse sügisel põhjalikult uuendatud GR Yaris (pildil).

Toyota GR Yaris näovärskendus

Volvo on pikka aega lubanud tellida väikseimat elektrilist krossoverit EX30, nüüd on ka autod lõpuks kohal ning sügise poole saabub tippmudel EX90.

Volkswagenil on uudismudeleid ohtralt. Just jõudis esindustesse eelmisel suvel esitletud Passati elektriline asendaja ID.7, lähiajal saabub ka päris-Passat, ent seda toodetakse ainult universaalina. Näovärskenduse saab “kõrgeks tõstetud Polo” T-Cross ning 8. põlvkonna Golfist kerge kohenduse tulemusel Golf 8.5.

Universaalkerega ID.7 saabub suvel, ent juba kevadel tuleb Wolfsburgist kahtlemata aasta olulisim uudismudel – kolmanda põlvkonna Tiguan (pildil). Aasta lõpus jõuavad meile ka 7-kohaline ID.Buzz ning selle käredam nelikveoline GTX versioon.

Volkswagen Tiguan 2024

Fotod: tootjad, Indrek Jakobson, Veli V. Rajasaar

blank

Autoentusiast, kes võtab kirglikult kõike, mis liigub vähemalt neljal rattal. Hobiautoks on Volvo 960, mis aitab tunnetada auto kui tehnoloogilise ja kultuurilise nähtuse muutumist ajas.

KOMMENTEERI SIIN