NeljapÀev, 23. mÀrts 2023
Toyota avalikustas 5,6 miljardi euro suuruse investeerimisplaani, mis keskendub akuelektriautodele ja elektrifitseerimisele.

Kuigi Toyotal on tulevikutehnoloogiate osas mitu rauda tules, sealhulgas vesinik, ei saa turbulentses autotööstuses vesinikule ja hĂŒbriididele lootma jÀÀda ning alles hiljuti esitleti oma koostöös Subaruga sĂŒndinud esimest pĂ€ris algusest peale elektriautoks loodud mudelit bZ4X. Uus kava keerab veelgi pinget peale.

Algatuseks ehitatakse ĂŒmber Toyota peakorteri lĂ€hedal asuvad Shimoyama mootoritehas ja Myochi jĂ”uĂŒlekandekomponentide tehas, et seal hoopis akusid tootma asuda. Tootmise eest vastutab Panasonicu ja Toyota koostöös loodud firma Prime Planet Energy & Solutions.

Toyota on seni elektrifitseerumise osas pigem vastuvoolu ujunud ning kui VW kontserni on kiidetud kui kĂ”ige edukamalt ja jĂ”ulisemalt elektrile ĂŒle minevat “vanakooli” autotootjat, siis Toyota on saanud (kohati teenimatu) kriitika osaliseks. Toyota presidendi Akio Toyoda lĂ€henemine on seni olnud vĂ€ga selge – heitmed on keskkonna vaenlane, mitte sisepĂ”lemismootor.

Toyota-Yamaha vesinik V8
Toyota on ĂŒks vĂ€heseid tootjaid, kes vesinikpĂ”lemismootoreid arendab

Uus plaan nĂ€itab selgelt Toyota lĂ€henemist tulevikule – olemasolevaid töötajaid rakendades ja tehaseid moderniseerides vĂ”etakse ĂŒleminekule progressiivne lĂ€henemine. Niiviisi maandatakse ka töötajatega seonduvaid riske – mitmed autotööstuse juhtfiguurid hoiatavad, et elektrifitseerumine vĂ€hendab tööjĂ”uvajadust, kuna elektriautodel on vĂ€hem komponente ja nende koost vĂ”tab vĂ€hem aega.

Suurte muutuste tuules on Akio Toyoda rĂ”hutanud töökohtade kaitsmise olulisust. Jaapani Autotootjate Liidu esimehena toob ta tihti vĂ€lja, et 5,5 miljonit töötajat moodustavadki Jaapani autotööstuse selgroo. Ta sĂ”nas: “Meil on tööjĂ”uturul vaja stabiilsust kesk- ja pikas plaanis, et meil kĂ”igil oleks usku ja enesekindlust tulevikku.” Shimoyama ja Myochi tehastes töötab kokku umbes 3200 inimest.

Plaanitud uuendustega tĂ”stab Toyota oma akude tootmise vĂ”imekust hĂŒppeliselt 6 GWh pealt aastas 46 GWh-ni, 2030nda aasta eesmĂ€rk on aga lausa 280 GWh aastas. Osana investeerimisplaanist kavatsetakse tĂ”sta USA-s PĂ”hja-Carolinas ning veel kahe Jaapanis asuva tehase tootmisvĂ”imekust.

Toyota arengukava kohaselt plaanitakse 2030. aastal mĂŒĂŒa 3,5 miljonit tĂ€iselektrilist Toyotat ja Lexust, kusjuures Lexusest saab selleks ajaks Euroopas, USA-s ja Hiinas ainult elektriautosid mĂŒĂŒv brĂ€nd, mille siht on miljon autot aastas. 2035. aastaks on Lexus tĂ€iselektriline terves maailmas.

Foto: Toyota

blank

Erialalt filmiprodutsent, hingelt autoentusiast. LĂ”petanud rahvusvahelise magistriprogrammi filmitootmise erialal, kuid kiired ja vihased autod on kireks sĂŒnnist saati. Juhib Acceleristat alates 2020. aastast, tegeleb hobiautodega ja teeb vĂ”imalusel ka mĂ”ne kiirema ringi vĂ”i mitu.

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.