Esmaspäev, 4. märts 2024
Euroopa Liidus jätkub tagasi-edasi kella nihutamine. Ööl vastu pühapäeva, 30. oktoobrit kl 4 liiguvad digikellaosutid automaatselt tunni võrra tagasi, ülejäänud ajanäitajd tuleb ise õigeks sättida.

Kella keeramisega ja talveajale üleminekuga jõuab Eesti tagasi vööndiaega. Talveajale lähevad pühapäeva ööl kõik Euroopa Liidu liikmesriigid, kuna siseturu ühtse toimimise huvides kehtib kõigil ühine kuupäev ja kellaaeg suveaja alguse ja lõpu kohta.

Suveaeg algab taas märtsikuu viimasel pühapäeval kell 3 öösel, siis nihutatakse kellaosutid ühe tunni võrra edasi.

Seda, millal see tagasi-edasi-tagasi kella keeramine lõpeb, ei tea keegi. Energiakriisis on kunagine selgitus et suveajale üleminek aitab säästa elektrit, ilmselt kalevi alt jälle välja võetud. Talveajale üleminek tähendab aga meie jaoks tund aega varem ära kukkuvat valgust ja tulede süütamise vajadust.

Teadlased on tõestanud, et kella keeramine pole kuigi tervislik, küsitlused näitavad, et vaid väikene osa meist on aja siia-sinna nihutamisega rahul või see neid ei häiri. Ometi jätkub tants kella ümber.

Niisiis: kellad talveks ja helkurid külge! Ka linnas, ka lemmikloomadele. Tervise huvides on mõistlik toidulauda revideerida ja süüa rohkem koduseid juur- ja puuvilju. Oleme seni kaamose üle elanud, elame nüüd ka!

Kaanepilt: Unsplash

KOMMENTEERI SIIN