Reede, 26. aprill 2024
Mõni aasta tagasi Tais alanud veider trend, mis paneb täiskasvanud innustunult mängima Luk Thep lapsnukkudega, ei näita vaibumise märke. Vastupidi, nukkude vajaduste ja soovide täitmisest on saanud tulus äri stilistidele, toitlustajatele, reisiteenuse osutajatele ja isegi … nukkude õiguste kaitsjatele.

‘Child Angel’ või taikeelse ‘Luk Thep’ nimetusega nukkude hullustus levib taimaalaste hulgas kulutulena. Nukkudega tegeldakse täpselt nagu väikeste lastega. Uskumuse kohaselt on sellisel nukul lapse hing sees ja nuku eest hoolitsejale toob see head õnne, rikkust, õnnistust ja kaitset kõige kurja eest.

Luk Thep nukkude adopteerimine läks Tai täiskasvanute seas moodi mõni aasta tagasi ning nüüd leiab trendikaid “nukuvanemaid” juba ka mujalt kui Taist ning inglisarnaste tehislapsukeste valmistajate äri õitseb.

Luk Thep on väikelast meenutav elusuuruses nukk, keda võetakse kaasa poodi, kohvikusse ja lennureisilegi. Ja mitte ainult kaasa, nukud vajavad ka toitlustamist ja teenindust!

Pühendunud nukuvanemad teevad oma nukkudega koos kõiki igapäevatoimetusi, muuhulgas käivad koos nendega turul toitu ostmas, juuksuris, maniküüris ja õhtumeigis. Luk Thep nukkude omanikud käituvad nukkudega nagu lastega – kaisutavad, söödavad-joodavad, panevad uhkelt riidesse ja uneajaks kenasti voodisse.

Nende veidrate nukkude hinnad jäävad 50 – 500 euro vahele. Kulutusi teevad omanikud aga meeleldi – üks populaarne Tai lennufirma müüb reisijatele spetsiaalseid nukupileteidki, et nukk saaks lennukis oma istekoha.

Seesama Thai Smile Air on vastu tulles klientide soovidele nukkude jaoks välja töötanud lausa erimenüü, ka mitmed Bangkoki restoranid pakuvad nukkudele lastemenüüd.

Üks mereande serveeriv bufeerestoran, nimega Neta Grill koostas spetsiaalse nukumenüü. Oma Facebooki-lehel teatavad nad, et väga paljud Luk Thep nukuvanemad on juba oma adopteeritud õnnenukud neile einestama toonud. Nukueine hinnad on samad mis lasteeinetel, tingimuseks seatakse vaid, et kõik toit olgu ka ära söödud.

luk thep

[dropcap]MAMA NING [/dropcap]Kuidas Luk Thep nukud valmivad? Fotograaf Alexander Hotz on teinud vapustava pildijutustuse Mananya “Mama Ning” Boonmeest, naisest, kes väidetavalt esimesena tuli ideele, hakata looma pühasid ja õnnistatud lapsesarnaseid nukke. Mananya on veendunud, et iga tema loodud nukk-ingel on jumala puudutusega ning selles elab surnud lapse hing, kes oma omanikule õnnistust toob.

Mananya nukud meenutavad tai väikelapsi ja need leiavad kodu peredes, kes on kaotanud oma lapse või kus naisel on rasedus katkenud. Luk Thep pakub lohutust, selle eest hoolitsemine leevendab südamevalu ja hoiab lapsevanemad tegevuses.

[dropcap]JUMAL VÕI SAATAN? [/dropcap]Kõik ei ole siiski nii tore kui meile näib. On neid, kes usuvad, et jumaliku surnud lapse hinge asemel pesitseb Luk Thep nukus hoopiski pahalane, puhas Saatan. On neid, kes usuvad, et nukud toovad omanikule jama kaela.

Ja on järjest rohkem neid, kes leiavad, et lolliks keeranud täiskasvanute käest nukkude kattevarjus raha ära võtmine on puhas äri ja see tuleb keelata. Osa lennufirmasid on ametikult teatanud, et mingusuguse hullusega, müüa nukkudele lennukis eraldi istekohti, nemad ei tegele: topi oma plastkärakas kotti ja ära häiri teisi!

Tai pühakojad kurdavad üha häälekamalt mahajäetud nukulaste üle. Nimelt on täiskasvanud, kes on heitunud oma kummalise harrastusega avaliku kriitikatule alla jäämisest või lihtsalt mängust tüdinenud, hakanud oma lemmikuid viima templitesse ja sinna “unustama”. Pühasid nukke niisama minema visata ei saa, neile uute vanemate leidmine on keeruline.

See omakorda on ajendanud kurjade mõtetega täiskasvanuid templivargustele. On teateid suuresilmsete päris laste moodi välja nägevate armsate lelude seksuaalsest väärkohtlemisest. Seda, kas nuku adopteerib normaalne või pedofiilsete kalduvustega “lapsevanem” ei saa ju kuidagi kontrollida.

Kodutute Luk Thep nukkude saatus võibki olla üsna trööstitu: pühaks peetud lapsuke võib sattuda pahatahtliku hoidja kätte, kes õnne ootamise asemel hakkab nukuga seda ise endale tegema… Kes aga peaks nende, algselt nii toreda ideena välja mõeldud nukulaste tervist ja mänguelu kaitsma?

Alexander Hotzi lugu saab täismahus vaadata siit.

Pildid: Alexander Hotz. Tekst välismaterjalide põhjal Lena Murd, Ylle Rajasaar

KOMMENTEERI SIIN