87. “Istmesjoojenduse” taskuhäälingus arutlevad nädala põletavamatel (auto) teemadel seekord Veli V. Rajasaar ja Ylle Tampere. Milleni viib meid Euroopa roheline kokkulepe ning kui mõistlikeks võib pidada sellesse kirjutatud ettepanekuid? Proovisõiduautoks on Toyota Mirai ning ka nädala automõte keskendub dilemmale, kas tulevik on “sabade” või vesinikukilogrammide päralt.

“Istmesoojendus” võtab nädalast-nädalasse üles järjest valusamaid teemasid ning küsimus, kuhu viib Euroopa praegune suuresõnaline kliimapoliitika tõstatub autotööstuse kontekstis järjest rohkem.

Veli V. Rajasaar ja Ylle Tampere on mõlemad seda meelt, et aeg oleks trilla-trulla turundamise asemel vaadata otsa faktidele ja astuda samme, mis ka päriselt tulemuse toovad.

Tarbijad, kes juba ammu ei hinda autot pereliikme ja pikaajalise teekaaslasena vaid tarbeesemena, mida kõlbab kasutada heal juhul 3-5 aastat ning see siis välja vahetada; järjest karmistuvad euronõuded, mis on elukauged ja mille puhul enamasti puuduvad pädevad arvutused nende tegelikust efektiivsusest; üle turvatud kasutamise käsuraamatud, mis näevad välja nagu kolmeaastasele mõeldud “värvi-ja joonista” vihikud ja käsitlevad inimest kui imbetsilli – see kõik on autotööstuse nurka maalinud ning ahistab oma käskude ja keeldudega tõsimeelseid, kestlikumalt ja säästlikumalt mõtlevaid autoomanikke.

Lõputut tarbimispidu ei taha tegelikkuses keegi pidurdada, sest see annaks praegusele maailmakorraldusele ju laastava hoobi. Majandus peab kasvama, heaolu peab kasvama, indiviidil peab olema rohkem õigusi. Ja õnnetu auto peab kogu selle jama ära lahendama, sest tema on kõigis meie hädades süüdi…

Selle üle, kuhu viib välja sisepõlemismootorite järsk keelustamine, arutlesid Fortes Eesti teadlased. Eestis, kus praegu on autopargi keskmiseks vanuseks umbes 15 aastat, tuleks uute eesmärkideni jõudmiseks tänasest ära lõpetada sisepõlemismootoritega autode ostmine (ja müük). Ja see on ebareaalne!

Vesinik võiks olla meie tulevik

Seekordne proovisõiduauto on Toyota Mirai. Veli küsib ja Ylle vastab. Mirai võikski olla esindussõiduk, mida mh meie riigi kõrgemad pead kasutada võiksid. Veli usub, et kui saaksime valitsejad vesinikuautode rooli, võiks olla reaalne, et Eestis asjad vesinikusuunal kiiremini liikuma hakkavad.

Potentsiaali on: meil on teadlased ja ettevõtjad ühendanud jõud, et panna ühte patta autonoomsed sõiduabid, viimane miil ja vesinik. Mida me siis veel kardame ja ootame, hakkame tegutsema!

Hoiatus

Veidi nõrgema närvikavaga inimeste jaoks on seekordne saade ilmselt natuke raske kuulamine, sest saatejuhid kasutavad avatud teksti. Üleskutse, nimetada asju nende õigete nimedega, on õhku visatud ja ka edaspidi pole loota, et Istmesoojenduse tegijad trilla-trulla turundust teeksid ning paha haisu lillelõhnaks nimetaksid.

Kaanepilt: Ylle Tampere

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.