Kolmapäev, 4. oktoober 2023
Ameerika tuntuim tarbijaportaal Consumer Reports rivistas üles tuntumad elektriautod ja katsetas, milline neist ühe laadimisega kõige kaugemale sõidab. Üllatusena selgus, et kõige tublima tulemuse tegi General Motorsi täiselektriline kompaktauto Chevrolet Bolt.

Testist selgub, et mõistliku hinnaga Chevrolet Bolt särtsukas on võimeline ühe jutiga läbima 402 kilomeetrit, edestades sellega kõiki teisi tuntud täiselektrilisi konkurente. Enamasti jäävad elektriautod päriselu testides EPA ( Ühendriikide keskkonnakaitse agentuur) eeldatavale sõiduulatusele alla. Seekord läks aga teisiti.

Keskkonnakaitse Ameti hinnangul sõidab Bolt ühe laadimisega 383 kilomeetrit. Consumer Reports’i läbi viidud elulistes katsetes kipuvad elektriautod EPA antud eeldatavale sõiduulatusele alla jääma. Näiteks on saadud selliseid tulemusi:

2016. aasta Tesla Model S 75D, 378 kilomeetrit, EPA eeldatava 416,8 kilomeetri asemel
2016. aasta Tesla Model X 90D, 370 kilomeetrit Keskkonnakaitse Ameti eeldatava 413 kilomeetri asemel.

Oma elektriautode testis pani väljaanne Bolti konkureerima 2016 Tesla Model S 75D’ga. Teslal lõppes “kütus” 378 kilomeetri järel, samas kui Bolt sõitis veel 24 kilomeetrit.

Tesla on uuendanud Model X 90D’t, luues suurema sõiduulatusega 100D versiooni. Uus Tesla Model S või X 100D suudab tõenäoliselt läbida rohkem kilomeetreid kui Bolt, kuid selle eest peaksid ostjad maksma 100 000 dollarit (või isegi üle selle) rohkem. Nende mudelite sõiduulatust ei ole väljaanne veel testinud.

Consumer Reports’i elektriautode test sisaldab mõnevõrra erinevaid sõitmisviise, kuid suurema osa testist sõidetakse autoga pidevalt kiirteel, kiirusega 105 km/h. On tõenäoline, et kui keerutada elektriautoga maapiirkonna aeglasematel teedel kiirusega 72 km/h, võiks saavutada veelgi suurema sõiduulatuse.

Et kindlustada tulemuste võrreldavus, tehakse CR teste nii, et auto konditsioneer ja soojendus ei tööta. Tugev kiirendamine ja kütte, ventilatsiooni ja kliimaseadme töös hoidmine võib sõiduulatust oluliselt vähendada, samuti või mõjuda väga külm või väga kuum ilm.

Loomulikult ei valita ühtegi autot ainult sõiduulatuse alusel. Bolt’il läks CR’i testides ka kokkuvõttes nii hästi, et see auto on nüüd täiselektriautode hulgas soovitatavate autode seas teisel kohal, jäädes alla ainult palju kallimale Tesla Model S’ile.

Bolt saab head hinded sõiduulatuse (loomulikult), väleduse ja müravaba sõitjateruumi eest. Miinuspunktid tulevad piduripedaali liigse tundlikkuse eest, pika laadimisaja, ebaühtlase sõidu ja ebamugavate istmete eest.

Ja mis puudutab hinda, siis saaksid ostjad vaat et kaks Bolt’i elektriautot (hind alates 37 495 dollarist, mis sisaldab 875 dollarit kohaletoomise eest) ühe Tesla Model S 75D eest (selle hind on alates 75 700 dollarist, sisaldab kohaletoomise ja dokumentatsiooni tasu).

Mõlemale sõidukile kehtib Ühendriikides riiklik maksusoodustus 7 500 dollarit. Consumer Reports’i testitud Bolt Premier maksis 43 155 dollarit ja Tesla Model S 85 670 dollarit, viimane hind sisaldab mudeliuuenduse lisa 60D-lt 75D-le.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]Nagu tellitult saime äsja lugeda uudist, kus entusiastlikud Itaalia turistid sõitsid Tesla Model S 100D-ga ühe laadimisega maha rohkem kui 1000 kilomeetrit.

Consumer Reports on Ameerikas lugupeetud tarbijaportaal, mille tehtud katseid võtavad tõsiselt nii tootjad kui ostjad. Seega on positiivne sõnum Teslalt väga hästi ajastatud. Ning nagu varasemalt korduvalt oleme ka kirjutanud, usk on see, mis Tesla puhul tegelikult maksab. Me usume, et CR testi võitis tegelikult Tesla, lihtsalt, nad ei ütle seda, sest on… noh kadedad näiteks.

Loe täismahus katse kirjeldust siit

Allikas: Consumer Reports. Kaanepilt: Chevrolet Bolt, GM. Tõlkis: Kadi Rünkla

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.