Reede, 19. aprill 2024
Kuni 2019. aasta 14. jaanuarini saab esitada sooviavalduse airBalticu Pilot Academy kevadisele kursusele kandideerimiseks. Läti lennufirma alustas pilootide koolitamisega tänavu jaanuaris, ning pakub sellega konkurentsi Eesti Lennuakadeemiale.

Detsembri alguses maandus Riia lennuväljal järjekordne tuttuus Airbus A220-300 reisilennuk, registrimärgiga YL-CSM. See raudlind on järjekorras juba neljateistkümnes Läti lennufirma airBaltic Airbus’idest. Tõenäoliselt istub aeg-ajalt moodsa masina juhisesse ka mõni Eestist pärit piloot.

Pilootide ja teenindava pardapersonali nappus on pannud lätlased tegutsema – kuna Lätis puudub korralik lennukool ning kõiki Eesti Lennuakadeemia kadette airBaltic endale meelitada ei suuda, alustas jaanuaris esimene täis-õppeajaga pilootide kursus, mis saab uuel aastal kohe ka järje.

Lätlaste strateegia on lihtne – Pilootide Akadeemiasse võivad tulla kõik täiskasvanud, kellel on kõrgharidus ja kelle tervis on korras ning kes on valmis oma õpingute eest tasuma. Kaks aastat piloodiõpet maksab ligikaudu 70 000 eurot.

Varasemalt on airBaltic teostanud vaid pilootide täiendõpet ent aastatega saadud kogemus lubab sellest sügisest alates laiapõhjalist õppeprogrammi, mis võimaldaks lenduritele väljaõpet algusest peale. Kaheaastase koolituse krõbe hind kompenseeritakse võimalusega, asuda airBalticus tööle.

EESTLASED KANDIDEERIVAD USINALT

Eestlaste seas on lätlaste lennukool airBaltic Pilot Academy  päris populaarne. Kooli teine õpperühm alustas õpinguid septembrikuus. Õppima kandideeris enam kui 450 inimest, neist 150 olid pärit Eestist ja Leedust.

Hetkel on õpinguid alustanud kaks õppegruppi kokku 24 tudengiga, esimene õpperühm sooritab juba soololende. Kolmas grupp alutab õpinguid detsembris. Novembri lõpust on avatud kandideerimine kevadel õpinguid alustavasse rühma.

airBaltic Pilot Academy eripäraks on seotus lennufirmaga, aktiivpilootidest instruktorid ja uhiuus õppevarustus. Algusest peale viibivad kandidaadid ehtsas lennufirma keskkonnas.

Valikuprotsessi läbimine tähendab ühtlasi töövõimalust airBalticus, õpingute edukas lõpetamine garanteerib First Officerí positsiooni.

MOODSAIM ÕPPEKESKUS BALTIKUMIS

airBaltic Pilot Academy on kõige modernsem pilootide õppeasutus Baltimaade regioonis. Kasutusel on parimad lennukid ja tipptasemel varustus. Hetkel on airBaltic Pilot Academy käsutuses kolm Diamond DA40 ja üks DA42 lennuk, samuti Diamond lennusimulaator, mis paikneb Riias.

airBaltic Pilot Academy asub samuti Riias, airBaltic Training õppekeskuses Riia lennujaamas, samuti Liepaja lennujaamas. Riias toimub teoreetiline õpe, Liepajas aga praktilised lennutreeningud Diamond Aircraft simulaatoril.

Enamik Pilot Academy instruktoritest töötavad lenduritena airBalticus. Lennuinstruktorid pakuvad õppuritele ajakohaseid ja praktilisi teadmisi igapäevase lenduritöö kohta. Lisaks on Pilot Academy protseduurid ja õpetamise filosoofia lennufirma vajaduste kesksed.

LENNUAKADEEMIA ON JÄTKUVALT SIHIKUL

airBaltic on väga huvitatud uute pilootide värbamisest, seetõttu tehakse koostööd Eesti Lennuakadeemiaga. Kevadel korraldas airBaltic tudengitele ka avatud uste päeva, kaks sellel osalenut on nüüd juba ka ettevõttes tööl.

Hetkel töötab airBalticus ligemale 30 eestlast, sealhulgas 23 pilooti. Edaspidi loodame leida veelgi enam piloote nii Eestis kui ka mujalt Baltimaadest.

Võrdluseks: Eesti Lennuakadeemias koolitatakse uusi lendureid 4 õppeaastat. Esimesel kolmel semestril õpitakse alusaineid, 4. semestril algab erialaõpe. Erialaõpingud sisaldavad nii teooriat kui ka lennupraktikat.

Tulevased piloodid õpivad muuhulgas matemaatikat, füüsikat, informaatikat, majanduse ja ettevõtluse aineid, muidugi ka aerodünaamikat, meteoroloogiat, õhusõiduki ehitust ja palju muud.

Õppimine on tasuta ent kooli pääsemiseks tuleb läbida tihe konkurentsisõel ja sooritada rida eksameid, sh matemaatika eksam. Läbi aegade on lennuakadeemiasse sissesaamist võrreldud Kilimanjaro vallutamisega. Kvaliteet maksab, lennunduses seda enam, sest piloodi kätes on igapäevaselt sadade inimeste elu.

Loe lendamise kohta rohkem siit

Allikas ja meedia: airBaltic

KOMMENTEERI SIIN