Laupäev, 20. aprill 2024
Vectron, Soome VR Grupi moodsaim elektrivedur, võtab edaspidi sappa reisirongid. Sr3 elektrivedurit võib näha pealiinil, kus ta veab reipalt edasi Helsnki-Oulu vahelisi reisironge.

Vectron on VR Grupi kõige võimsam vedur. Selle maksimumkiirus on 200 km/h ja vedur ühildub VR Grupi kaasaegsete seadmetega. Energiasäästlik tööloom on juba suve algusest peale kasutuses kaubavedudel ja kahe diiselmootoriga varustatud elektrivedur on seal hästi töötanud.

MOODNE JA SUUTLIK

VR võttis esimesed Vectron elektrivedurid, mis on loodud Soome ettevõtte vajadusi arvesse võttes, kasutusele 2017. aastal. Uus elektrivedur sobib nii reisirongi vedama kui suudab sappa võtta ka kuni 2000-tonnise kaubarongi. Vectron on 19 meetrit pikk, kaalub 90 tonni ja sel on võimsust 6,4MW.

Projekt on uus, sestap testivad soomlased vedureid põhjalikult ning saadud andmed kogutakse edasise kogemuse ja masinate täiustamise eesmärgil.

Võrreldes muude veduritega on Vectron oluliselt energiasäästlikum ja vaiksem. 98% selle materjalidest on taaskasutatavad. Veduri juhikabiin on endisest ruumikam, ergonoomilisem ja paremini ventileeritud.

VECTRON ON SIEMENSI INSENERIDE EHITATUD

VR Grupp on tellinud 80 moodsat elektrivedurit. Vectroni on valmis ehitanud Siemensi insenerid. Kümme esimest vedurit on juba Soome raudteel tööd alustanud, kõik 80 raudruuna peaksid jõudma aastaks 2026.

“Oleme rõõmsad, et Vectronid on juba kommertskasutuses kaubavedudel ja kasutuse laiendamine reisirongiliiklusele sujub nagu planeeritud. Vedureid tuleb juurde ka järgmisel aastal ja 70 veduri seeriatootmine algab järgmisel suvel,” tõdeb VR Grupi liiklusdirektor Petri Auno.

VECTRON SOBIB SOOME OLUDEGA

Vectron ehk elektrivedur Sr3 teeb võimalikuks tõhusa rongiliikluse Soome nõudlikes oludes. See on kavandatud ka Soome talviseid tingimusi silmas pidades, nii et raudruun kannatab 40 kraadist pakast, selle esiosa konstruktsiooni on tugevdatud ja õhuvõtuaugud on toodud katusele.

Ulatuslike testidega on elektriveduri sobivus põhjamaistesse nõudlikesse oludesse ära proovitud. Soomlased ise loodavad, et eelseisev talv tuleb pakaseline ja lumerohke, mis võimaldaks Vectroni korralikult “läbi katsuda”.

“Aastal 2017 on Vectroni Soome oludesse kohandatud omadusi praktikas testitud. Kõik on kulgenud plaanipäraselt, ei mingeid üllatusi. Loodetavasti tuleb korralik talv, nii et saame Vectroni sobivust proovida tõelistes talvistes oludes,” ütleb divisjoni juht Juha Lehtonen osaühingust Siemens.

Vedurihange on osa VR Grupi olulisest seadmeteinvesteeringust. VR Grupp on kahekümne aasta jooksul soetanud uusi seadmeid umbes miljardi euro eest. Vectroni osa sellest on üle 300 miljoni euro. See on ühtlasi üks viimaste aastate suurimatest veduriostutehingust Euroopas.

[dropcap]ACCELERISTA KOMM [/dropcap]VR ehk Valtion Rautatie on ilmselt midagi, milleta soomlased oma elu ette ei kujuta. Mis elektrifitseerimisse puutub, siis pole selles midagi uut – elektrirongid on ju relsse kündnud aastakümneid.

Nii üldisemalt on Soome otsustanud minna elektrifitseerimise teed. Peale Vecrtoni uhavad neil ringi ka elektribussid, ning olemas on isegi esimene Electra-nimeline hübriidajamiga praam. Enamuse sellest kraamist aitab valmis ehitada Siemens.

VR teeb ka päris lahedaid reklaamklippe. Olgu siinkohal näitena toodud filmike, milles Soome raudtee kinnitab, et on talveks hästi valmistunud.

Tõlkis: Kadi Rünkla. Allikas ja meedia: Soome VR

KOMMENTEERI SIIN