blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com
rarefilm.net

Kas läheb trumm ja pulgad takkajärele? Tesla võtab Model 3 tootmisel suure riski4 minuti lugemine

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Maailma kahtlemata kõige kuulsam elektriautode tootja Tesla on alustanud Model 3 tootmise käivitamist. Elon Musk teeb selgi korral asju omamoodi, välistades tootmisliini katseaja, sööstes pea ees seeriatootmisse. Kas läheb trumm ja pulgad takkajärele või saab Tesla loodetud ajavõidu?

Tavapäraselt on uue automudeli juurutamine aeganõudev protsess, keskmiselt võtab teekond ideest tootmiseni aega 5, mõnel hinnangul isegi 7 aastat (Vene autotööstuse puhul ka oluliselt kauem, aga sel pikemalt ei peatu, sest kõik on harjunud). Suure osa teekonnast moodustab tootmisliini katsetamise periood.

NÜÜD HAKKAS KIIRE LUBADUSTE TÄITMISEGA

Taskukohase, “kogu maailma rahva-elektriauto” Tesla Model 3 eeltellimuste vastuvõtt algas 2016. aasta kevadel ning loogiliselt võttes – kui olemas on prototüüp ning tehtud piisavalt proovisõite – võiks esimesed õnnelikud omanikud oma auto rooli istuda 2018. aasta hakul. Musk lubas rohkem: Model 3 jõuab tänavatele juba tänavu septembris.

Vahepeal on liikunud igasugu kõlakaid, Model 3 tootmise- ja tarnetähtaegu nihutatud, meeskond muutunud, plaanid tõenäoliselt ka. Tesla kodulehelt saab Model 3 jätkuvalt eeltellida, maksa $1000 sissemaksuks ja oled ootelistis. Korraga võid tellida kaks särtsukat.

Tehnilise poole pealt uut teavet lisandunud pole: kiirendus sajani alla 6 sekundi, sõiduulatus 346 km ühe laadimisega, Tesla autopiloot komplektis ja 5 tärni turvalisuse eest. Selle pealt tahab Musk tootmisse minna. Kohe!

KÕIK ÜHELE KAARDILE JA SÕIDAME!

Enamus autotootjaid teeb uue mudeli turuletoomise eel purumusta tööd: tellib võimalikult odavalt vajalikud materjalid ja tööriistad, testib tootmisliini, pannes seal kokku rea proovimudeleid, mille uksed ei pruugi käia valatult ega armatuur tunduda veatuna. Kui midagi läheb nihu, proovitakse uusi tööriistu ja katsetatakse seni, kuni kõik toimib tip-top.

See on normaalne: nii nagu pagar harjutab uue piruka küpsetamist või juurdelõikaja kangakoguse säästmiseks püüab leida just õige moega lõikeid, nii ka autotootja katsetab enne kui midagi müüki laseb. Proovipartii vigadest õpitakse ning testtoodang lammutatakse.

Aga Elon Muskile selline ajaraiskamine ei sobi! Tesla investeerib kohe kallisse tootmisliini ja installeerib selle pikema jututa, sest Model 3 tootmine peab käivituma tänavu juulis. Nii on Musk investoritele lubanud. Punkt.

Võimalik, et Musk alahindab kõrget kõrbemise riski, aga tema seisukohalt täiesti arusaadavalt – mis saakski valesti minna? On ennegi olnud autotootjaid, kes on mõttetult aeganõudva katsetamise ja pimeduses kobamise perioodi vahele jätnud ja asunud tootma. Ega me neist väga palju küll kuulnud pole pärast seda, aga ikkagi! Ju pole neil piisanud eneseusust, erinevalt Muskist.

On võimalus, et Model 3 eeltöö ongi nii põhjalikult tehtud, et jäänud on vaid masinate käivitamine. Tavapärase “ootame-vaatame” taktika asemel “pauh! ja kõhuli sisse” – meetodi kasutamine annab Teslale tuntava ajasäästu, võimaldab tootmisega tõepoolest juulis algust teha ning – kui kõik õnnestub – säästab tootjale ka arvestatava hulga raha.

JA KUI KÄRU KEERAB KUMMULI…?

Juhul kui midagi läheb nihu – mida ju ei juhtu, sest meil on Muski topeltgarantii (vähemalt) – no siis on miljoniinvesteering ladusalt vastu taevast virutatud. Kasutud masinad jäävad tehasenurka seisma, tootmisplaan lükkub kaugesse tulevikku ja kogudus annab täiega andeks. Rail Balticu jamaga võrreldes on see möödalask köki-möki. Hüperluup rokib!

Nii Model S kui Model X puhul on kasutajad kurtnud kõikuva koostekvaliteedi üle – küll nigiseb polster, küll valutab iste. Autopiloodi trikkidest ja isesüttimistest me siinkohal ei räägi, sest seni pole ükski uurimine 100%- kindlusega tõestanud Tesla inseneride möödapanekut, enamasti on mängus ikka kasutaja rumalus.

Koostekvaliteedi ja kasutatud materjalide valiku osas võib vähemalt osaliselt nõustuda: “selle raha eest” (80 000+ eurot) võiks tõesti saada rohkem õmblusi ja vähem nagisevat plasti. Samas, tahad Teslat, ära nori pisiasjade kallal. Edasi liigub? Liigub! Elekter on? On. Tesla märk on? On. Siis ära halise. Sul on Tesla.

POOL MILJONIT RAHVASÄRTSUKAT AASTAS

Model 3 peaks Tesla tõstma väiketootja staatusest kõrgemale: aastas on kavas teedele lasta vähemalt pool miljonit mudelit nimega Model 3. Seda on kümme korda rohkem kui Model S-i.

Ja ehkki kurjamid küsivad, mismoodi on võimalik toota aastas pool milli autot, kui ei saa hakkama isegi tuhande Model X-ga aastas, siis lollidele küsimustele polegi häid vastuseid.

Nimelt on Musk ja tema kogudus jätkuvalt veennud kõhklejaid, et Model X tootmisraskused on tingitud auto lõppematust parendamisest. Ehk teisisõnu: käimas on testperiood. Taas kord: ärge halisege! Ostke või ostke midagi muud.

ACCELERISTA KOMM No eks me saa seda ilu varsti näha. Juuli oma kehva suusailmaga on kohe ukse ees, kuna suusatada ei saa ja päevitada kah mitte, siis ootame silmad pikal Teslast uudiseid.

Kuuldavasti on Eestisse tellitud ligi paarsada Model 3 elektriautot. Eks me siis (sügisel-talvel-ülejärgmisel aastal-millal nad lubasidki…?) kuule uudiseid autode õnnelikelt omanikelt (mida hiljem, seda parem, sest siis äkki juba sõidab ka…). See, kui link pihku jääb või tool hoo pealt siinidelt maha sõidab, on siiski elu pisiasi. Tesla loeb.

Esimesena kirjutas asjast Reuters. Pildid: tootja

Jaga

AVALDA ARVAMUST!

blog.aidol.asia youngteens.net a-coon.com