Reede, 26. aprill 2024
Kuigi selleni, et isejuhtivad sõidukid muutuks uueks normaalsuseks, on veel aega, on mitmetes praegugi turul olevates autodes rohkelt funktsioone, mis muudavad juhtide elu ülimalt mugavaks ja stressivabaks.

Üllatav on aga see, et mitmed autotööstuses levinud uuemad trendid on võetud omaks ka robotmuruniidukite tootjate poolt, mistõttu on tänapäevastel robotniidukitel mitmeid autodele omaseid funktsioone.

Nutitelefon kui juhtpult

Paljude autojuhtide jaoks on nutitelefon asendamatu tööriist, täites nii kaardilugeja, liiklusinfo edastaja kui muusikakeskuse rolli. Leiutatakse ka üha uusi võimalusi, kuidas selle nutividina abil juhtide elu veelgi lihtsamaks muuta.

Näiteks Rootsi autotootja Volvo on loonud rakenduse Volvo On Call, mis ühildub nende uuemate automudelitega ning võimaldab kontrollida distantsilt nt sisetemperatuuri autos ja kütuse kogust paagis, aga ka käivitada mootorit, avada ja sulgeda autouksi ning palju muud.

Samuti Rootsi ettevõte, aiatehnika tootja Husqvarna on oma uuemate Automower robotniidukite juhtimiseks töötanud välja rakenduse Automower Connect, mille abil on võimalik kontrollida oma robotniidukit kaugjuhtimise teel. Olenemata enda asukohast saab muuta distantsilt nt niiduki seadeid ja niitmise ajakava, kontrollida masina hetkeolukorda ja liikumist.

Mõlemal rakendusel on ka turvafunktsioon. Näiteks Volvo rakenduse kaudu on auto ühendatud selliste teenustega nagu hädaabi ja maanteeabi: kui auto satub avariisse, mille tagajärjel avanevad turvapadjad, läheb automaatne kõne 112 häirekeskusesse.

Samuti teavitab rakendus autovargusest ja selle abil on võimalik jälgida varastatud sõiduki liikumist. Ka Husqvarna robotniiduki omanikud saavad rakenduse kaudu teavitussõnumeid, kui niidukiga midagi juhtub – nt kui varas viib selle ettenähtud alast välja. Varguse korral saab tänu GPS-jälitusseadmele teha kindlaks niiduki täpse asukoha.

Fookuses on turvalisus

Nii auto- kui aiatehnika tootjad suhtuvad täie tõsidusega oma tehnoloogia maksimaalsesse turvalisusesse. Kui autode turvalisuse vajalikkus ei tekita kelleski küsimusi, siis ka murelikemate aiaomanike jaoks on oluline teada, et nende tubli robotniiduk ei kahjusta töö käigus näiteks väikeloomi.

Õnneks on tänapäevased robotniidukid varustatud erinevate turvasüsteemide ja tarkvaraga, mis vastavad ohutusnõuetele ning muudavad need võimalikult turvaliseks väikeloomadele ning isegi putukatele.

Näiteks Husqvarna robotniidukitel on olemas kokkupõrkeandur: takistusega kokku põrgates jääb niiduk seisma, pöörab ennast ringi ja liigub kohe takistusest eemale. Neil niidukitel on ka lendterad, mis kokkupõrke puhul liiguvad ketta taha peitu ning seega ei vigasta need looma.

Paljudel robotniidukitel on ka ultraheliandurid, mis enne takistuseni jõudmist aeglustavad niiduki liikumiskiirust. See aitab veelgi kaasa sellele, et kohtumine takistusega oleks võimalikult kerge. Robotniiduki terad asuvad välimisest korpuse äärest aga niivõrd kaugel, et isegi kui masin põrkab vastu väikelooma, ei ulatu terad selleni ning niiduk pöörab end kiiresti ringi.

Autotootjatest on ohutuse küsimuse võtnud eriti tugevalt fookusesse Volvo, keda võib pidada autotööstuse turvalisuse etaloniks. Volvos on kogutud aastakümneid nende autodega juhtunud avariide andmeid ja analüüsitud neid uute autode turvasüsteemide loomiseks.

Nende poolt läbi viidud uuringutes on tuvastatud kolm peamist tegurit, mis ei võimalda välistada nende sõidukitega juhtuvaid õnnetusi: kihutamine, alkohol ja kõrvalised tegevused roolis. Nüüd on autotootja võtnud eesmärgiks vähendada kihutamisest tingitud autoõnnetuste hulka. Seetõttu piirab Volvo alates sellest aastast kõikide oma autode tippkiiruse 180 kilomeetrini tunnis.

Kliimaneutraalsem tootmine

Autotootjate kõrval võtavad Pariisi kliimalepet vägagi tõsiselt ka aiatehnika tootjad. Näiteks nii Volvo kui Husqvarna on seadnud eesmärgiks vähendada aastaks 2025 oma globaalse tarneahelaga seotud süsihappegaasi heitmete hulka – Volvo esmane siht on vähendada emissioonide hulka 25% ning Husqvarnal 35%.

Kaugem eesmärk Volvol on jõuda aastaks 2040 täieliku kliimaneutraalsuseni kogu nende tootmises. Madala süsinikutasemega lahendusi otsitakse tootmisprotsessis, tarneahelas, kuid ka materjalide ja toodete taaskasutuses.

Husqvarna on süsihappegaasi heitmete hulga vähendamiseks läinud järk-järgult üle bensiinijõul töötavalt aiatehnoloogialt akutoitel tehnoloogiale, mis on oluliselt ressursi- ja keskkonnasäästlikum. Ka robotniidukite võidukäik aianduses aitab vähendada CO2 eraldumist atmosfääri.

Pikendatud garantii ja erinevad teenused pakuvad lisaväärtust

Oluline tegur, mis lihtsustab autoomanike elu, on lisaväärtust pakkuvad teenused nagu autoostuga kaasnev garantii selle remontimiseks, personaalne lähenemine autohooldusel jne.

Ka teenuste vallas on robotniidukite tootjad võtnud eeskuju autotööstusest. Kui nt Volvo pakub oma originaalvaruosadele eluaegset garantiid, siis Husqvarna on teinud sammu samas suunas, pakkudes oma robotniidukite ostmisel võimalust osta ka täiendav garantii, mis pikendab tootjapoolset garantiid 2 aastalt 5 aastale.

Kui Volvo järgib teeninduses personaalset lähenemist, kus igal autoomanikul on oma tehnik, kes tegeleb ja on kursis konkreetse auto probleemidega, siis robotniiduki tootja Husqvarna lähenemine ei ole küll nii isiklik, kuid tehnoloogia on müügil vaid valitud volitatud edasimüüjate juures, kes oskavad igale küsijale anda asjatundlikku nõu ning kasutajatele pakkuda professionaalset tuge ja hooldust. Näiteks robotniiduki omanike poolt on väga hinnatud võimalus tuua oma niidumasin talveks hooldusesse ja hoiule niiduki “talvehotelli”.

Foto: Husqvarna

KOMMENTEERI SIIN