Eximus IV – kahe liitri kütusega reis ümber maailma?

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Delsbo Electric on iga-aastane Rootsis toimuv võistlus isetehtud elektrisõidukitele. Eesmärk on spetsiaalsel 3,36-kilomeetrisel teelõigul läbida võimalikult vähese energiaga võimalikult pikk vahemaa.

Eximus IV

Võistlus toimub raudteelõigul, et veeretakistust vähendada. Sõidukile peab mahtuma kuus inimest keskmise kaaluga 50 kg. Võistlusmasinate energiakulu mõõdetakse vatt-tundides ning jagatakse reisijate arvuga, et saada keskmine kulu reisija kohta.

Neli aastat tagasi osales sellel võistlusel esmakordselt Eximus IV – masin, millest nüüdseks on saanud omamoodi legend. See masin on tehtud ülikergetest materjalidest, mida kasutatakse lennukites. Sarnaselt kõigi teiste masinatega on jõuallikaks akutoitega elektriajam.

Oma esimesel võistlusel saavutati inimese kohta kuluks 0,84 vatt-tundi kilomeetri kohta ning seda rekordit on üha parandatud. 

Dalarna Ülikooli ja Chalmersi Tehnikaülikooli poolt loodud Eximus IV saavutas eelmisel aastal tulemuseks 0,603 vatt-tundi ning sel aastal löödi iseenda rekordit ja saavutati tulemuseks uskumatu 0,517 vatt-tundi.

Eximus IV

Et panna perspektiivi, kui väike see kulu on – teoorias piisaks kahes liitris bensiinis sisalduvast energiast, et üks inimene saaks Maakerale ringi peale teha.

Kõik osalenud masinad kulutasid kilomeetri läbimiseks inimese kohta vähem energiat kui vajavad töötamiseks keskmised autotuled. Kiirused on siiski väiksed, jäädes jalgratastega samale tasemele, kuid kiirus pole (veel) osa võistlusel hinnatavatest kriteeriumitest.

Raudteelõik, millel võistlus toimub, on varustatud tipptasemel mõõtmistehnikaga. See lubas Eximus IV meeskonnal avastada anomaalia energiakulus. Põhjuseks osutus 8-millimeetrine vahe ühe ratta ning raudtee vahel. Kiire muudatus ja rekord sai seatud.

Kuigi ühegi osaleva masina loojate ambitsiooniks pole kunagi masstootmist alustada, võib loota, et kõige tulemuslikumad avastused jõuavad kunagi ka laiemalt autotööstusesse.

Fotod: Delsbo Electric

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.