Autosõidu ABC: vaata videost, kuidas lihtsalt ja kiiresti leida roolis õige isteasend

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Õige isteasend roolis on vähemalt sama tähtis kui hea silmanägemine ja korras kõrvakuulmine. Võimalik, et see on isegi olulisem, sest selleks, et autoaknast teele näha, peab istuma õigel kõrgusel. Järgnevas videos näitame, kuidas oma istumisasend õigeks sättida.

“Juhi töökoha” sisseseadmine algab tegelikult sel päeval, kui otsustate osta auto. See, mismoodi juht end rooli taga tunneb, kas iste toetab piisavalt keha ja on kasvule ning kehakaalule vastav, saab ostuotsusel tihti määravaks. Paraku on autoiste autojuhi teine kodu.

Juhul, kui istute võõrasse masinasse, kasutate rendiautot või peate sõidukeid tihti vahetama, tasub istmest siiski maksimaalne “välja pigistada” ehk teha kõik, mis vähegi annab, et rooli taga oleks mugav olla. Ka oma autos tasuks aeg ajalt isteasend üle kontrollida.

Liiklusõnnetusse sattudes toetab korralikult sätitud iste juhi keha, ja tasandab mingil määral mõjuvaid jõude. Siinjuures on paslik meelde tuletada, et õige “tagumikutunne” pesitseb meie nimmepiirkonnas: kui selg on mõnusalt toetatud, püsime reipad ja fookuses.

Peeglid aga, mille juht pärast sobiva istumisasendi paikasaamist õigele kõrgusele ja nurga alla sättis, aitavad ohtlikke olukordi ennetada. Isegi siis, kui autol on 360-kraadi kaamera, tuleb peeglid õigeks panna. Üks ei asenda teist. Juht näeb, juht kuuleb, juht keskendub.

! Õige isteasend autos on väga tähtis. Vale asendi korral on raskem rooli keerata, pedaalideni ulatuda ja märgata ümbritsevat. Avarii korral on vigastused suuremad.

ISTUDES AUTOSSE TEE NII:

1. Pärast autosse sisenemist kinnita ja pinguta turvavöö.
2. Kontrolli, et turvavöö jookseb üle rangluu ning võimalikult puusaliigese lähedalt.
3. Nihuta iste nii kaugele, et kõige pikema pedaalikäigu lõpus oleks jalg veel põlvest pisut kõverdatud.
4. Reguleeri seljatoe kallet ja roolisamba pikkust nii, et seljatoele toetudes saad rooli hoida kergelt kõverdatud kätega.
5. Sea rooliratas nii, et see ei varja näidikuid ega väljavaadet.
6. Aseta käed roolile “kella üheksa” ja “kella kolme” peale.
7. Sea istme kõrgus nii, et näed hästi välja, aga pealae ja auto katuse vahel on vähemalt kolme sõrme laiuselt ruumi.
8. Eemaldada peatoe ja pea vahele jääda võivad esemed, näiteks juukseklambrid.
9. Reguleeri peatoe ülemine serv pealaega tasa.
10. Säti paika tahavaatepeegel ja küljepeeglid.

* “Roolis vastutan mina” on tehnikaportaali Accelerista ja autokooli Juhiluba õpetajate koostöös sündinud videoprojekt. Ettevõtmist toetasid Maanteeamet, Info-Auto, Forte ning mitmed vabatahtlikud.

Kaheksas lühiklipis on näha tüüpolukorrad, kus autojuhid kipuvad oma oskusi ülehindama ning lihtsad lahendused vigade vältimiseks. Meie kõigi soov on, et igaüks, kes rooli istub, mõistab, kui suur on autojuhi vastutus inimelude säästmisel.

Autosõidu ABC: Reguleeri autoiste ja peatugi õigesti

Kasutatud materjale: Maanteeamet, Juhiluba autokool. Kaanepilt: video kuvatõmmis

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.