Neljapäev, 25. aprill 2024
Alustame kestuskatset, mis eelduste kohaselt peaks vältama 2020. aasta lõpuni ning mille käigus saab selgeks, mis on auto keraamiline kate, kas ja miks seda vaja on, kuidas seda paigaldatakse ning kas sellest ka mingit kasu tõuseb?

Tegelikult võiks see lugu rääkida ka sotsiaalmeediareklaami tõhususest. Millalgi mullu sügisel hakkasid mu Facebooki-leheküljele järjekindlalt siginema Tartus asuva Tasku autopesula reklaamid, mis kuulutasid vedelklaasi tõhusust.

Taevas ise teab, milliste andmete põhjal Facebooki algoritmid otsustasid, et ma pean neid nägema, aga loogika töötas. Igatahes otsustasin ma ühel hetkel, et äkki tuleks siiski lähemalt uurida, milles asi.

Uurisin. Üks asi viis teiseni ja lõpuks jõudsime selleni, peaks vedelklaasi imelisi omadusi proovima oma auto peal.

OOTAMATU SUUNAMUUTUS: KERAAMIKA!

Tasku autopesula juhataja Marko Luhamaa (jah, seesama Marko Luhamaa, kes 11 aastat tagasi karate maailmameistriks tuli) aga pakkus, et vedelklaas on tore küll, kuid ehk oleksime huvitatud hoopis keraamilisest kattest.

Nii läkski ja novembri keskel sai punane Opel Corsa endale selga keraamilise katte – Ma-Fra STC Permanent Nano Coat on uus ja ägedate omadustega toode.

Valmistajafirma lubab, et kate kestab kaks aastat ja sellest johtuvalt annab ka Luhamaa firma keraamilisele kattele kaheaastase garantii. Kes nüüd edasi lugemata kohe söösta tahab, leiab siit otselingi hinnakirjale.

Corsast saabki katsejänes, mille peal keraamilise katte vastupidavust reaalses elus testitakse ja Accelerista vahendusel tulemused avalikkuse ette tuuakse.

MIS ON AUTO KERAAMILINE KATE?

Aga mis ime see keraamiline kate on? Kui öelda keraamika, siis tulevad esmalt silme ette savist lillepotid. Glasuuritud taldrikud-kausid. Eriti edasijõudnud tasemel ka portselan. Umbes seda räägib ka eestikeelne wikipedia.

Teadjamad autohuvilised on kuulnud keraamilistest piduritest, kus põhimaterjal pole mõistagi savi, vaid hoopis süsinik. Aga keraamiline kate autovärvi kaitsmiseks?

Itaalia firma Ma-Fra toodetav imettegev möks on pakendatud 50-milliliitrisse pudelisse, millest jätkub terve auto jaoks.

Etiketil mainitakse ära ka keraamika koostisosad – silikaat (Si2O5) ja titaandioksiid (TiO2). Tagaküljel on aga ridamisi hoiatusi, sest keraamilise katte koostisosad on tervisele väga kahjulikud päris mitmel moel.

Katte pealekandmisel tuleb kasutada mitte ainult kindaid, vaid ka respiraatorit. Ühesõnaga puhas profivärk, mitte kodugaraažis mökerdamiseks mõeldud.

MILLISED ON KERAAMIKA OMADUSED?

Keraamilise katte – nagu ka vaha– põhiefekt on see, et ta teeb värvipinna läikivaks ja „libedamaks“. See tähendab, et vesi jookseb sealt kergemini maha ja mustus ei hakka nii kergesti külge, mis omakorda säästab värvikihti.

Sisuline vahe aga seisneb katte elueas. Kvaliteetne püsivaha kestab heal juhul pool aastat. Keraamiline kate, nagu öeldud, saab kaks aastat garantiid ning peaks seniste kogemuste ja võrdluste põhjal kestma kolm aaastat.

Hinnavahet võib igaüks ise vaadata Tasku autopesula kodulehelt. Muidugi on ka keraamikat võimalik vale pesemisega (liiga tugevad pesuained) kiiresti hävitada, nii et mõlemal juhul on auto õige ja korralik hooldamine kaitsekihi säilimise eelduseks.

TUGEV ENT MITTE KUULIKINDEL

Ehkki keraamilise katte pind on palju tugevam kui vahal (sealt ka pikem kestus), pole seegi kuulikindel. Kui ikka autoga võsast läbi kihutada, nii et oksad külgi kraabivad, saab keraamikakiht kindlasti kannatada.

Ka kõige agressiivsem sodi nagu putukajäänused ja lindude väljaheited võivad keraamikat (keemiliselt) kahjustada, seega ei tähenda kaitsekatte pealekandmine, nagu peaks autot harvem pesema.

Teisalt, tavaline kruusa- või pinnaseteelt ülespaiskunud pori, mida Eestis leidub aastaringi, toimib samuti omamoodi kaitsekihine ega lase näiteks pigil värvi külge nakkuda.

This slideshow requires JavaScript.

KERAAMIKA PEALEKANDMISE VÕLU JA VALU

Keraamika pealekandmise kohta ütleb Marko, et ega seal midagi vaadata pole. Kõigepealt kantakse kate spetsiaalse käsnaga kerepinnale, siis poleeritakse.

Oluline on ka valmiskattel kuivada lasta (tehaseinstruktsioon nõuab kuuetunnist kuivamisaega), seepärast lasebki Tasku autopesula värskelt keraamikaga kaetud autol enda juures üleöö seista.

Minu Corsa seisis „filmivõtete“ tõttu pärast keraamikaga katmist terve nädala kasutamata ja seetõttu tuli esimese sõidu ajal kabiini tuulutada, et keemiast jäänud lõhn välja saada. Kui aga kohe järgmisel hommikul sõitma hakata, ei teki sedagi muret.

Eks siis paistab, kuidas keraamiline kate Opeli peal töötab. Esimeses muljed on sellised, et värskelt pealesadanud lumi kadus pikalt seisnud (st külma) auto pealt kiiremini kui teistel.

Silmaga vaadates läikis Corsa sama silmipimestavalt ka kuu aega pärast keraamikakuuri. Igatahes hoiame teid asjade arenguga kursis.

Illustratsiooniks on ka mõned pildid ja videod sellest, kuidas vesi värskel keraamilisel kattel tilkadeks koguneb ja maha voolab.

VIIS SOOVITUST TALVEL AUTO VÄRVKATTE KORRASHOIUKS

Tasku autopesula pole päris tavaline oma ala ettevõte. Selles veendumiseks piisab, kui nende koduleheküljel pisut ringi surfata. Auto pesemine on terve omaette teadus, kus paljud tavaarusaamad üldse ei kehti. Allpool annab Marko Luhamaa ka mõne soovituse, kuidas talvel auto värvkatet korras hoida.

1. Lumepühkimisharjaga peaks käituma mõistlikult. Ei ole vaja autot lumest täitsa puhtaks kaapida, vaja on maha lükata ainult suurem lumi. Samuti pole mõistlik üritada tugevamini harjale vajutades jäätükikesi eemaldada.

Isegi autopesuhari kriimustab värvkatet, aga lumeharjad on autopesuharjast kordades tugevamad ja lisaks tuleb mängu autol olev mustus nagu liiv või pori.

2. Ettevaatust ka lumeharja varrega – selle ots jätab mõnikord auto värvkattele „fantoomtriipe“. Enamasti on tegemist plastmassi jäljega, mis jääb värvkatte külge.

Selle saab küll eemaldada, aga üsna tõenäoliselt jääb sinna alla ka mõni liivatera, mis tõmbab juba laki sisse kriimu ja vajab poleerimist.

3. Talvel tuleb autot pesta ikka pigileotusega, hoolimata sellest, kas auto on vahatatud või keraamilise kaitsega töödeltud. Pigi jääb ikkagi külge ja teeb värvipinna karedamaks, mis omakorda määrdub kiiremini.

4. Ära tao jalaga maha auto külge jäänud jääkamakaid (lisatud pilt blogist). Needki kraabivad värvi.

5. Kütusepaagi juurde tekknud laiku ära pühi paberiga. Seda on vaja pesta ja see tuleb maha pigileotusega.

Pildid ja video: Toomas Vabamäe

1 kommentaar

KOMMENTEERI SIIN