Kolmapäev, 28. veebruar 2024
Suurim heakorra- ja puhastuslahenduste pakkuja Puhastusimport tõi Eesti ja Läti turule täiselektrilise tarbesõiduki Addax. Belgias toodetud elektriline tööauto on siinsel turul esimene, mille pealisehitusi saab tellida nii spetsiaaltöödeks kui kauba transportimiseks.

“Addax on loodud eelkõige linnades ja suurte ettevõtete territooriumitel täitma saaste- ja müravabalt erinevaid tööülesandeid. Sõltuvalt pealisehitusest, on autod kohandatud näiteks haljastus- ning koristustöödeks, jäätmekäitluseks, paki- ja kaubaveoks kui ka tehnikute ja remondibrigaadide tööautoks,” tutvustas Puhastusimport OÜ kategooriajuht Alvar Valend uue elektriauto võimalusi. “Addax on teiste elektrisõidukitega võrreldes suhteliselt kerge ning suudab vedada üle tonni kaaluvat koormat”.

Logistikasüsteemis täidab see auto niinimetatud viimase miili ülesandeid, näiteks vanalinna või elamukvartalitesse kaupa ja pakke toimetades.

Addax suudab vedada üle tonni kaaluvat koormat. Foto: Addax Motors

Kõigest 1,4 meetrit pikk ja 3,6 meetrit lai N1 kategooria tarbesõiduk kaalub täislastis alla 3,5 tonni. Auto tühikaal on 886 kg ning pukseerimisvõime sõltuvalt versioonist 565-2000 kg. Tänu kompaktsetele mõõtmetele ja vaid 4,5 meetri suurusele pöördelaiusele on sellega mugav liigelda kitsastel tänavatel, tehase territooriumil ning pargiteedel.

Kahekohalise kabiiniga Addax on hinnalt võrreldav odavamate elektriliste sõiduautodega. Baasmudel maksab 35 100 eurot pluss käibemaks.

Linnaliikluses toimetamiseks pakub 12 kW võimsusega elektrimootor suurepärast kiirendusvõimet. Sõltuvalt versioonist on auto tippkiirus 55-70 km/h ning sõiduulatus 87-132 kilomeetrit.

“Addax´i omamiseks ei pea soetama eraldi laadimisjaama. Tavalisest 16 A pistikupesast saab standardlaadijaga tühja aku laetud 6,5 tunniga. Kiirlaadija olemasolul kulub selleks ligi poole vähem aega, kuid otsest vajadust selleks ei ole. Pärast tööpäeva lõppu auto vooluvõrku ühendades on soojendusmatiga varustatud akupakk hommikuks sõiduvalmis ka külmal talvel,“ tõi Valend välja Belgia elektriauto ühe suure eelise.

Lisaks jälgib tootja 4G-kaugabi kaudu pidevalt aku tervist ning informeerib klienti ennetavalt võimalikest tõrgetest. Akule kehtib viieaastane ja autole kaheaastane garantii.

Vaid 4,5 meetri suurusele pöördelaiusele on mugav liigelda kitsastel tänavatel ja pargiteedel. Foto: Addax Motors

Addax´it pakutakse ka 50 sentimeetrit pikema šassiiga, kahes mõõdus avatud veokastiga, kallutatava veokasti ja konteineriga, 4-5 kuupmeetrise suletud kaubaruumiga ja külmetusseadmega kaubikuna. Pealisehitusi on võimalik kliendi soovide järgi mugavdada ja sinna paigaldada näiteks puisteseade. Arendamisel on ka talvetöödeks mõeldud lumesahaga versioon.

Valendi sõnul on Addax´i elektriauto läbinud Euroopa Liidu tulekindluse testi – tulekahju või kokkupõrke korral on akud plahvatuskindlad. Seega sobib auto kasutamiseks ka tuleohtlikes keskkondades nagu näiteks puidu- ja keemiatööstuses.

Belgia elektrisõidukite tootja Addax Motors asutati 2016. aastal, neil on ametlikud edasimüüjad ja hoolduskeskused 18 Euroopa riigis, nüüdsest sealhulgas ka Eestis ja Lätis. Lõunanaabrite juures müüb ja hooldab Addax’i sõidukeid Puhastusimpordi tütarettevõte Profiks.

KOMMENTEERI SIIN