Veel üks veniv riigihange: Transaviabaltika jätkab Kuressaare liinil lendamist

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Maanteeamet saavutas kokkuleppe, et 1. juunist jätkab leedulaste Transaviabaltika Tallinn-Kuressaare liinil lendamist, kuni selguvad käimasoleva riigihanke tulemused ja valitakse uus vedaja. Millal see juhtub, pole teada: Tegu on järjekordse veniva hankega.

Alates 1. juunist 2019 teenindab Tallinn-Kuressaare-Tallinn lennuliini JSC Transaviabaltika lennukompanii, mis opereeris antud liini eelmisel hankeperioodil.

JSC Transaviabaltika on Leedu lennuettevõte, mis tegutseb lisaks Eestile ka Leedus ja Ukrainas, opereerib reisi- ja kargoliine kolme L410UVP-E ja ühe BAe Jetstream-32 turboprop-lennukiga.

Eestis teenindab Transaviabaltika lisaks Kuressaare liinile ka Kärdla lennuliini. Lepingu kohaselt teenindab Kuresaare liini 19-kohaline lennuk ning nädalas tehakse 12 lendu. Üks reis maksab 25 eurot inimese kohta.

Maanteeameti eesmärk on sõlmida võimalikult kiiresti leping suurema lennuki toomiseks Tallinn-Kuressaare-Tallinn liinile, mis vastab paremini kohalike inimeste vajadustele.

Olukorra leevendamiseks kinnitas JSC Transaviabaltika Maanteeametile, et on vajadusel valmis tippaegadel reedeti ja pühapäeviti teenindama Tallinn-Kuresaare-Tallinn liini kolmel korral päevas.

Tallinn-Kuressaare-Tallinn liinil pikendati vastavalt ühistranspordiseadusele liini teenindanud vedajaga avaliku teenindamise lepingut kuni uue vedaja leidmiseni.

Kuna hankeprotsess käib, siis oli oht, et Kuressaare liini teenindamine katkeb. Uus leping sõlmiti kuni kaheks aastaks.

Antud lepingu saab lõpetada kahekuulise etteteatamisajaga juhul, kui Maanteeamet uue vedaja on leidnud ja see asub liini teenindama.

Pileti Saaremaale saab osta siit

Järjekordne veniv hange

Meie suursaartele lendava vedaja leidmine ei olegi osutunud lihtsaks ülesandeks. Mullu juulis kuulutas MNT välja esimese riigihanke Tallinna-Kuressaare ning Tallinna-Kärdla vaheliste regulaarlennuliinidele vedaja leidmiseks.

Pakkumused esitasid riiklik lennufirma Nordica koos tütarfirmaga Regional Jet OÜ, kaubalennufirmad AS Airest ja NyxAir OÜ ning Transaviabaltika. Novembri alguses kuulutas Maanteeamet lennuhanke kehtetuks, tuues põhjendusena tõendatud andmete puudumise CO2 heitmete kohta.

Detsembris kuulutati välja uus hange. Pakkumused tegid NyxAir, Regional Jet ja Transaviabaltika. Esimene neist pakkumuse Tallinna-Kärdla liinile, teine Tallinna-Kuressaare liinile ja leedu lennuettevõte mõlema liini teenindamiseks.

Seekordse hanke võitjaks kuulutati leedulased. OÜ Regional Jet vaidlustas kvalifitseerimata jätmise ja JSC Aviation Company Transaviabaltika pakkumuse edukaks tunnistamise ning nõudis kvalifitseerimise otsuste kehtetuks tunnistamist. Riigihangete vaidluskomisjon rahuldas nõude ja hange venib.

Mis värk ikkagi on?

Transaviabaltika on väike ja armas vedaja küll, aga inimesed ei ole nendega sugugi rahul: palju lende jääb ära, eriti Kärdla liinil, kus ilm lennuki maandumist segab, sest puudub täppismaandumise seade.

Saaremaale ju lendaks, aga sinna on lennud tihtipeale välja müüdud. See on ka põhjus, miks Maanteeamet on nõudnud suurema lennuki liinile toomist. Regional Jeti ATR72 sobiks liinile kui valatult.

Paraku, nagu näitab ELMO kiirlaadimisvõrgu juhtum, saab kummi venitada pikalt, sest vaidluste lahendamine on aeganõudev. Saarlased loodavad asjale kiiret ja kaasaegset lahendust. Aeg näitab.

Kaanepilt: Jüri Norkroos

Jaga

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.