Neljapäev, 5. oktoober 2023
Üllatust on raske varjata, kui selgub, et Eesti teed võistlevad kvaliteedi nimel. “Tasane tee 2019” pani pingeritta 10 tänavust kõige siledamat ja paremat teed. Liikugem neid mööda siis rõõmuga!

Eesti suurim teedeala ekspertiisibüroo, riigiettevõte AS Teede Tehnokeskus kuulutas selle aasta teekvaliteedi mõõtmiste põhjal “Tasane tee 2019” auhinna võitjaks rekonstrueeritud Tuudi-Ridase teelõigu Risti – Virtsu – Kuivastu – Kuressaare maanteel. Tee tegi korda TREV-2 Grupp.

AS Teede Tehnokeskuse juhi Taivo Mölli sõnul mõõdab ettevõte eritehnikaga Eesti uute teede kvaliteeti, nende tasasus määratakse vastavalt rahvusvahelisele IRI (International Roughness Index) metoodikale vastavalt.

Tänavune tasaseim teelõik asub Risti-Virtsu-Kuivastu-Kuressaare maantee 50. – 56. kilomeetril Tuudi ja Ridase vahel, kus mõõdetud IRI näitaja ehk pinnakatte tasasuse indeks on 0,58.

“See on väga hea tulemus, mis teeb Saaremaa praamile sõidu nauditavaks ja peaks korvama liiklejaile suvised ehitusaegsed liiklustakistused,” ütles Möll.

“Mõõtmiste üldine pilt näitab, et Eesti asfaldipaigaldajad oskavad teha head tööd. Tänavused kümme finalisti olid kõik väga-väga heal tasemel ning võitja otsustas lõpuks tõesti mikroskoopiline paremus,” rääkis Möll.

“Tee-ehituse hea kvaliteedi alus on meeskonna professionaalsus, põhjalik eeltöö ning kindlasti ka hea tehnika ja logistika.”

Risti – Virtsu — kuivastu – Kuressaare maanteel toimusid teetööd Maanteeameti tellimusena 2019. aasta suvel. Tasase tee auhind anti üle Teehoiutööde Foorumil Paide Muusika- ja Teatrimajas.

TOP 10 kõige siledamat teed aastal 2019 (kaart ja kohad)
10 kõige tasasemat teed Eestis 2019. aastal

1. Risti-Virtsu-Kuivastu-Kuressaare maantee (50.-56. kilomeeter); Trev-2 Grupp
2. Tartu-Jõgeva-Aravete maantee (31.-41. kilomeeter); AS Tref
3. Võru-Räpina maantee (16.-26. kilomeeter); GRK Infra AS
4. Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa maantee (169.-175. kilomeeter); AS Tref
5. Valga-Uulu maantee (75.-82. kilomeeter); YIT Eesti AS
6. Tallinn-Narva maantee (119.-125. kilomeeter); AS Tref
7. Tallinn-Paldiski maantee (19.-26. kilomeeter); Tariston AS
8. Tallinn-Narva maantee (78.-80. kilomeeter); YIT Eesti AS
9. Ääsmäe-Haapsalu-Rohuküla maantee (73. – 80. kilomeeter); Verston Ehitus
10. Keila – Haapsalu maantee (34. – 44. kilomeeter); Trev-2 Grupp

Tuudi-Ridase teelõik: sile nagu siid!
Mida neil teelõikudel teha saab?

Nimetatud kümmet teelõiku saab mõistagi kasulikult rakendada: näiteks sõita neil välja ilusa tuulevaikse ilmaga e-autode energiarekordid. Ehk siis kõige väiksemad kWh kulunumbrid 100 km peale. Iseenesest mõista on see tehtav plusskraadide ja kuiva teekattega.

Lisaks saab neil teelõikudel jälgida, kui tõsist kahju võib tekitada ka moodsale teele meie kehv suusailm: lõigud tuleb sõita “enne” ja “pärast” niinimetatud talve. Praegu aga nautigem ilusat elu mööda kõige siledamat teed.

Kaanepilt: Ylle Tampere. Allikas, kaart, teelõigupilt: Teede Tehnokeskus

2 kommentaari

KOMMENTEERI SIIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.